Aktivisté dnes v Praze žádali větší dostupnost obnovitelných zdrojů energie
Aktivisté dorazili na náměstí s transparenty "Uhlí, ropa, plyn pod zem!", "Energii lidem, ne peníze Putinovi" nebo "Co střecha, to solár." Aleš Miklík z Hnutí Duha ČTK řekl, že fosilosaurus, jehož součástí byly například auto se spalovacím motorem, těžební rypadlo či letadlo, má symbolizovat starý svět, který v současnosti společnost už spíše tíží.
Ondřej Pašek za Hnutí Duha připomněl, že podle poslední zprávy Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu je třeba začít snižovat emise CO2 už v nejbližších třech letech. "Do roku 2030 potřebujeme snížit naše emise na polovinu. Přitom ČR je zemí, která fosilosaura krmí více než mnoho jiných civilizovaných zemí. Naše emisní stopa na obyvatele je jedna z nejvyšších v Evropě," řekl aktivista. Dodal, že vedle dopadů na klima se se závislostí a využíváním fosilních paliv pojí i další hrozby jako podpora totalitárních režimů a ruské invaze na Ukrajinu.
Happening organizace uspořádaly před Poslaneckou sněmovnou proto, že poslanci i vláda mají podle nich mnoho nástrojů, které mohou použít ke snížení závislosti Česka na fosilních palivech. Vláda podle Paška dlouho slibuje úpravu podmínek pro takzvanou komunitní energetiku, ale posun k ní je v novém energetickém zákoně velmi pomalý. Česko podle aktivisty také potřebuje dotační program, díky kterému si i chudší domácnost bude moci zateplit svůj dům a využít různé technologie OZE. Pro lidi, žijící v nájmu, pak aktivista navrhl například sociální tarif na energie.
S tím počítá i vláda. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na začátku měsíce oznámil, že Sněmovně do konce května předloží změnu zákona, která by umožnila kvůli inflaci a růstu cen energií zavedení speciálního tarifu pro sociálně slabé domácnosti, případně některé provozy.
Radek Kubala z Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci se domnívá, že by Česko i celá EU měly vystoupit z tzv. Energetické charty. Úmluva, která měla po studené válce pomoci rozvoji energetiky, podle něj v současnosti slouží jako ochránkyně zájmů fosilního průmyslu. Za problematické považuje mezinárodní arbitráže, které umožňují, aby soukromá firma otevřela arbitráž vůči státu, který se například rozhodne provést ekologická opatření neladící se záměry firmy. "Systém mezinárodních soudních arbitráží je z našeho pohledu velmi nedemokratický," dodal aktivista.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Svatá Prostoto
10.5.2022 15:18... aktivista a dotace, to je prostě jak zebra a pruhy.
Dřív se tomu říkalo darmožrouti.
karel krasensky
10.5.2022 16:43smějící se bestie
10.5.2022 17:15 Reaguje na karel krasenskyRichard Vacek
10.5.2022 17:11Jaroslav Řezáč
11.5.2022 05:57 Reaguje na Richard VacekViktor Šedivý
10.5.2022 23:32Oni si chudáci chtěli koupit fotovoltaické panely a nikdo jim je nechce prodat, takže se chudáci nemůžou odpojit od rozvodné sítě?
Jo ták, dotace by chtěli. Aby jim druzí platili jejich ideologické záliby.