https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-den-narozenin-kretinskeho-pred-sidlem-holdingu-eph-zadaji-jeho-konec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté v den narozenin Křetínského před sídlem holdingu EPH žádají jeho konec

9.7.2023 17:49 | PRAHA (ČTK)
Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. V Česku kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňská teplárenská a United Energy nebo provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.
Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. V Česku kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňská teplárenská a United Energy nebo provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Skupina ekologických aktivistů z hnutí Limity jsme my dnes na happeningu před sídlem Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Pařížské ulici kritizuje podnikání miliardáře Daniela Křetínského, který je jeho většinovým vlastníkem. Na ulici postavili několik stánků, kde řečníci mluví o aktivitách jeho firem v energetice nebo v médiích. Křetínský dnes slaví 48. narozeniny. Součástí happeningu je proto i symbolické krájení narozeninového dortu. Hnutí požaduje konec celého holdingu EPH a úplný přechod na obnovitelné zdroje energie.
 

Aktivisté před sídlem EPH postavili několik stánků, kde promlouvají řečníci a na programu je až do 22:00 několik hudebních vystoupení nebo například tombola. Kolemjdoucí si mohou zakoupit občerstvení včetně míchaných nápojů symbolicky nazvaných například Danův svět nebo Energie lidem. Aktivisté rozvinuli také transparenty s nápisy "Dane, zaplať daně" nebo "EPH musí skončit".

Poukazují tím na rozhodnutí o přesunu společnosti EP Commodities spadající pod EPH z ČR do zahraničí kvůli dani z mimořádných zisků. Společnost, která obchoduje s energetickými surovinami, to oznámila loni v listopadu a uvedla, že mimořádné zdanění tohoto typu firem je nesmyslné. Elektřina vyrobená v ČR se na objemech jejích obchodů podílí jen asi jedním procentem, uvedla.

Hnutí Limity jsme my dlouhodobě kritizuje to, že EPH vydělává na těžbě a spalování fosilních paliv a podílí se tím na poškozování životního prostředí. Proto by podle aktivistů měla skupina EPH skončit jakoukoliv legální, ekonomickou nebo politickou cestou. Upozorňují například na to, že uhelné elektrárny skupiny za loňský rok vypustily více skleníkových plynů než celé Finsko.

Řečníci před sídlem holdingu kritizovali také aktivity spojené s ruským plynem skrze společnost Eustream. Na seznamu "mezinárodních sponzorů války" ukrajinské agentury pro předcházení korupce NAZK (NACP) se letos v únoru objevil německý koncern Metro AG. Agentura tehdy uvedla, že Křetínský ovládá společnost EPIF, která vlastní 49 procent firmy Eustream podnikající v přepravě ruského plynu do střední a východní Evropy. Aktivisté dnes poukazovali na to, že EPH podle nich nesmyslně argumentuje tím, že plyn pouze převáží. Skupina k tomu již dříve uvedla, že Eustream provozuje tranzitní plynovod výhradně na území Slovenska, a tedy žádný ruský plyn nekupuje, ale je pouze přepravcem.

Křetínský v rozhovoru pro Forbes řekl, že zisky jeho firem byly způsobené situací, kterou si podle jeho slov nikdo nepřál a nijak neoslavuje výjimečné zisky způsobené ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň řekl, že to nebyl jediný faktor, který vedl k růstu zisku skupiny, projevila se podle něj také systematická práce na růstu firem v minulých letech. Zmínil stavby elektráren nebo akvizice nových společností. "Výsledky minulého roku jsou pak kombinací prostředí na trhu a významného vývoje uvnitř firmy," dodal.

Energetický a průmyslový holding v loňském roce zvýšil svůj provozní zisk (EBITDA) na 4,3 miliardy eur (zhruba 101 miliard Kč). Meziročně to byl nárůst o dvě miliardy eur (47 miliard Kč). Konsolidované tržby skupiny stouply proti roku 2021 téměř dvojnásobně na 37,1 miliardy eur (871,8 miliardy Kč).

Skupina EPH zaměstnává prostřednictvím svých firem více než 24 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. V Česku kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňská teplárenská a United Energy nebo provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem vlastní vydavatelství Czech News Center, které vydává mimo jiné deníky Blesk, Aha!, Sport, E15 nebo časopis Reflex.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.7.2023 18:50
Být aktivistou, tak přestávám okamžitě používat Křetínského produkty. Jinak bych se musel sám před sebou stydět.
Ale je možné, že aktivisté mají hroší kůži a nechtějí omezovat sebe, ale ty ostatní.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.7.2023 21:04
No, on také LEAG vyrobil více elektřiny, než celé Finsko :)
Odpovědět
VN

Vilém N

11.7.2023 08:52
Znáte tu scénku z filmů, kde hlavní hrdina s arogantním úsměvem zpomaleně tleská a říká u toho "bravo"?
Miluji ekologické aktivisty s produkty od Apple. Škoda, že to není fotka v tomto článku.
Odpovědět
MK

Michal Konečný

22.7.2023 19:50
Hodní hoši, poblahopřáli a udělali Křetinského zase o kousek většího.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist