Aktivisté vyvěsili na elektrárnu Chvaletice druhou část transparentu
Vyvěšení druhé části transparentu přihlíželo jen několik kolemjedoucích automobilistů. V pondělí při vyvěšování první části se před elektrárnou shromáždilo několik stovek dělníků a zaměstnanců podniku.
Aktivisté zatím ve Chvaleticích dál zůstávají. Kolem věže ještě chtějí ovinout červenobílou pásku s jmény lidí, kteří na internetu podepsali petici NeChvaletice. Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka budou na chladicí věži do středy. Slézt by měli pravděpodobně odpoledne.
Severní energetická, která elektrárnu vlastní, vyčísluje škody způsobené počínáním aktivistů. Podle mluvčí společnosti Gabriely Sáričkové Benešové jde řádově o miliony korun, v případě poškození pláště chladicí věže by to byly i desítky milionů.
Škody naznačené společností Severní energetická zpochybnil akvitista Robert Hrdina ve videu umístěném na facebooku. "Tím, že vrtáte do takhle obrovské železobetonové stavby díry akumulátorovou vrtačkou, ji nemůžete nijak poškodit, to je nesmysl, který má vést k tomu, aby se odvedla pozornost od skutečného problému," uvedl Hrdina.
Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci zhruba za 2,5 miliardy korun, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.
Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.
reklama