Aktuálně.cz: Elektřina bude dražší, nese vinu solární energie?
„Pokud bychom předpokládali, že cena elektřiny poroste podle obecné míry inflace, vzrostla by do roku 2009 průměrná cena 1 kilowatthodiny pro domácnosti asi o 0,43 korun. Cena se však zvýšila zhruba o 1,32 Kč. Na podporu obnovitelných zdrojů připadalo 0,05 korun, zbytek – 0,84 korun – je zvýšení ceny v důsledku liberalizace a otevření trhu s elektřinou,“ konstatoval pro Aktuálně.cz Bronislav Bechník z Czech RE Agency. Česká agentura pro obnovitelné zdroje dále pro Aktuálně.cz uvedla, že i v následujících letech bude hrát „liberalizace trhu“ významnou roli.
ČEZ na serveru Aktuálně.cz uvádí, že růst ceny proudu příští rok pro domácnosti o více než 15 % a pro firmy o více než 20 % bude vinou nekontrolovatelného rozvoje slunečních elektráren. ČEZ navíc připomíná, že prodává jednu kilowatthodinu zhruba za korunu, majitelé fotovoltaických elektráren si účtují 12 korun.
Podle České průmyslové fotovoltaické asociace při průměrné spotřebě domácnosti 3 tisíce kilowatthodin za rok přispěje každý spotřebitel za solární energii příplatkem asi 240 korun. „Přitom do kapsy ČEZu šla vloni z každé kilowatthodiny celá koruna, průměrná česká domácnost tedy největšího výrobce elektřiny 'podpořila' částkou tři tisíce korun,“ řekl František Smolka z představenstva fotovoltaické asociace pro Aktuálně.cz.
Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, upozornil na to, že do ceny elektřiny na příští rok se musí promítnout další „zelené“ miliardy. Energetický regulační úřad totiž kvůli prudkému rozvoji sluneční energie nepřesně odhadl výši příspěvku na obnovitelné zdroje v letošní ceně elektřiny. Suma asi sedmi miliard, která se přesune do dalšího roku, informuje Aktuálně.cz.
V současnosti vyrábějí proud solární elektrárny o celkovém výkonu asi 650 megawatt, podle Bechníka je reálný výkon na konci roku okolo 1200 megawattů. Také proto, že úřady na začátku roku pozastavily připojování nových slunečních elektráren do sítě. Podle České průmyslové fotovoltaické asociace se proud ze slunce v ceně elektřiny odrazí minimálně.
Energetický regulační úřad plánuje, že od nového roku výrazně sníží výkupní ceny pro nové solární elektrárny. S uvážlivým snížením výkupních cen souhlasí i fotovoltaická sdružení nebo ekologické organizace. Souhlasí i s přísnější regulací obřích slunečních parků na polích a dalších zemědělských plochách. Zároveň ovšem varují, aby státní zásahy další rozvoj sluneční energetiku v Česku zcela nezastavily, uvádí Aktuálně.cz
Podle článku „Studie: Víc než slunce zdražují elektřinu příjmy ČEZ“ zveřejněném na serveru Aktualne.cz dne 8. 9. 2010.
reklama
Online diskuse
FV panely - 10. 9. 2010 - AlešNo z čeho se skládá cena energie , to snad každý vidí na faktuře. ČEZ dodává el. energii za korunu. Majitel FV panelů dostává cca 12 korun jenom za to že vyrobí 1kWh spotřebovat si jí klidně může sám, takže spotřebitel vlastně platí něco co ani nekoupí ! Výrobce tedy získá zelený bonus a pak může svojí energii dále prodávat - již za tržní cenu okolo 1kč /kWh. Celkem tedy získá klidně i přes 13kč /kWhTakže 1GW instalovaných panelů nás stojí 10 miliard ročně a to je jenom cena za to, že někdo vyrábí el. energii tímto způsobem. (tzv zelený bonus) Jen cena zeleného bonusu je asi 3000 korun na domácnost ročně a to domácnost ještě nedostala ani 1kWh energie z FV panelů !!!!!!!!!!! Můžeme namítnout že domácnost zaplatí méně než 3000 korun ročně , protože část energie spotřebují firmy. Jistě jenže oni tu cenu musí zahrnout do ceny zboží a služeb takže vlastně běžná domácnost zaplatí část této podpory přímo a část třeba v ceně potravin nebo služeb. V každém případě ty 3000 korun dopadnou na běžné lidi z té či oné strany. A pokud by se náhodou snížila spotřeba el. energie , pak se zvýší poplatek za OZE, protože těch 10 miliard se rozpočte do nižší spotřeby, takže čím více se bude šetřit tím dražší el. energie bude - takhle ten zdegenerovaný trh funguje. A teď to nejlepší nakonec. FV panely byly vyráběny někde c Číně za kde cena energie je kolem 20 haléřů /kWh nebo ještě nižší. Teď si představte jaká by byla cena energie z FV panelů , kdyby byly vyráběny pomocí energie vyrobené z FV panelů ? http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-solarni-energie Navíc FV panely ve skutečnosti žádnou energii nevyrábí , protože na dotace 1kWh z FV panelu spotřebujeme více než 1kWh z fosilních zdrojů abychom byly vůbec schopni těch 12 korun vyrobit Jinak o lidech typu Bechník, kteří jsou vlajkonoši investorů do FV panelů se snad ani nemá smysl bavit. |