https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/archeologove-nasli-v-kadani-kde-se-opravuje-jez-sestikrejcar-a-zlaty-spendlik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Archeologové našli v Kadani, kde se opravuje jez, šestikrejcar a zlatý špendlík

18.8.2024 00:50 | KADAŇ (ČTK)
Stoupající hladina moře
Stoupající hladina moře
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Archeologové našli v Kadani na Chomutovsku, kde se opravuje jez, šestikrejcar z roku 1800, zlatý špendlík, základy staveb z první poloviny 19. století a keramiku z 16. století. ČTK o tom informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
 
Výzkum se odehrává v lokalitě, kde se bude stavět nový rybí přechod. Původní dřevěný jez vedl k říčnímu ostrovu Písečná hlava. Vzdutou vodu přiváděl k mlýnskému náhonu tzv. Českého neboli Steinkopfova mlýna. Proti mlýnu se na ostrově v minulosti nacházel areál menších mlýnských staveb, z nichž některé byly také opatřeny vodními koly.

Archeologové našli dřevěné kůly a vodorovně uložené trámy, mezi nimiž se podařilo rozlišit tři různé konstrukce, které leží v rozdílné hloubce. Celkem našli a popsali 143 dřev. Přesnou dataci těchto konstrukcí umožní dendrochronologie. "Jedná se o nejrozsáhlejší podobný výzkum v Kadani. Nejzajímavějšími nálezy tzv. hmotné kultury je šestikrejcar Františka II. z roku 1800 a zlatý špendlík. Ten byl patrně původně nošen jako ozdobná součást honosného oděvu," uvedl Derner.

Záchranný archeologický výzkum provádí Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech. "První sondy a průběh skrývky nejprve naznačovaly, že vše bylo při stavbě betonového jezu v 60. letech 20. století zničeno. Poté nám však stavebníci oznámili nález pozůstatků staré ochranné zdi a postupně se podařilo nalézt i základy všech dalších staveb areálu. Stály zde nepochybně již kolem roku 1842 a v druhé polovině 19. století byly přestavovány," uvedl vedoucí výzkumu Kryštof Derner.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

19.8.2024 08:28
Jo, jo, to se to zkoumá, když ten výzkum ze zákona zaplatí někdo jiný. Třeba i správce vodního toku, který musí při jeho údržbě, nebo při opravách a úpravách vodního díla, zasáhnout do stávajícího stavu staré hráze nebo jezu. To je pak senzace, najít v řece, před dvěma sty lety ztracenou minci, nebo i špendlík a odborně takové převzácné nálezy popsat, zaevidovat a prezentovat svou objevnou práci před laickou veřejností. Už se těším, až za dvě stě let, naši potomci narazí na bonanzu ztracených věcí a tretek, při nějaké stavbě na některé současné skládce odpadků. To se pak muzejní sbírky zase naplní!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.8.2024 07:41
Nevím proč, ale od mala, když slyším/čtu Kadaň, vybaví se mi Dánsko... A co si pod tím má člověk jako představit, nechtělo by to též si na názvosloví posvítit?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist