https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zamecky-park-konopiste-ziska-zpet-svou-historickou-podobu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zámecký park Konopiště získá zpět svou historickou podobu

22.2.2025 05:22 (Ekolist.cz)
Zdroj | Český svaz ochránců přírody Vlašim
Na Konopišti se bude kácet. Není ale důvod k panice. Rozsáhlý přírodně krajinářský park obklopující romantický zámek čeká kýžená revitalizace, která mu navrátí jeho historickou podobu. Kácení se soustředí na náletové dřeviny v zanedbávaných oblastech s cílem záchrany historických starých stromů a posílení ekologické stability i biologické rozmanitosti parku. Omezení pro návštěvníky parku budou minimální.
 
Dlouho připravovanou revitalizací projde areál konopišťského zámeckého parku, který s rozlohou 340 hektarů patří mezi největší, ale taky dendrologicky a botanicky nejhodnotnější parky ve střední Evropě. Nachází se v něm 68 druhů jehličnatých dřevin a 158 listnatých, které jsou domovem mnoha živočišných druhů, včetně vzácného saproxylického hmyzu. A právě na biotopy s jejich výskytem se zaměří první etapa, jejímž cílem je ošetření starých stromů se zhoršeným zdravotním stavem a stabilitou v prostoru mezi Benešovem a zámkem.

Celý projekt probíhá za spolupráce státního podniku Lesy ČR s.p. a Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim s podporou Operačního programu Životní prostředí. Záměr byl projednán s Národním památkovým ústavem i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, aby veškeré zásahy respektovaly historickou hodnotu parku a jeho přírodního bohatství.

„Revitalizace bude probíhat především v dlouho zanedbávaných místech, kde dojde k vyřezávání náletových dřevin a uvolnění starých stromů k prodloužení jejich existence. Zásahy budou prováděny citlivě a v souladu s ochranou krajinného rázu oblasti. Park se tak vrátí do historické podoby, jakou měl po 2. světové válce,“ uvedl k projektu jednatel ČSOP Vlašim Karel Kříž.

Arboristické práce budou probíhat v lipových alejích Vrtbova a Lobkovická, kde dojde k výškové redukci přerostlých korun a jejich vymanění z okolních porostů za účelem stability i prosvětlení. Tyto lípy totiž z biologického hlediska patří k nejcennějším dřevinám celého parku. Zásahy se budou týkat také uvolnění korun starých dubů podél hlavní příjezdové cesty z Benešova v ulici Konopišťská.

Obnova historických stromů posílí zvláště biotopy silně ohrožené skupiny dutinového hmyzu vázaného na staré dřeviny. „Jak potvrdil entomologický průzkum vypracovaný v rámci projektu, v lokalitě se vyskytuje na 150 druhů saproxylických brouků. Z toho 26 druhů je zařazeno na Červeném seznamu bezobratlých, 3 patří k pralesním reliktům a jeden, zdobenec zelenavý, je silně ohrožený a zákonem zvlášť chráněný druh,“ doplnil Kříž.

Celková revitalizace je rozdělena do několika etap. Po dokončení kácení bude probíhat odborné ošetření stromů a následně dojde na výsadbu nových dřevin. Veškeré práce budou probíhat pouze s lokálním omezením a nijak nenaruší návštěvníky konopišťského zámeckého parku při rekreacích, oblíbených kratochvílích ani sportovních aktivitách.


reklama

Jan Gál
Český svaz ochránců přírody Vlašim

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

22.2.2025 08:23
A v NP taky chodí s motorovkou a řežou kvůli broukům do stromů.
Já rád zobecňuju (i když se tím odchýlím od smyslu článku): prostě bezzásahový způsob všeobecně není možný, před tím tento zásah dělaly velcí býložravci, jak nás správně poučuje p. Vinkler, ti umožnili diverzitu, stádo mamutů jako tank, jako bomba a požár i obnovu krajiny, příležitost pro schopnější druhy.
Ale je možné pustit stádo mamutů do Konopištského parku? Asi ne, sám to p. Vinklere musíte uznat! Z 68 taxonů jehličnanů a 158 taxonů listnáčů se 150 druhy vzácného saprofytického hmyzu by nám toho moc nezbylo!
Stáda velkých býložravců prostě taky mohou působit jako požár a zakládat požár na Konopišti není dobré řešení.

Přijde doba, kdy pestrý normální les, zámecký park se péčí a skladbou bude podobat lesu v NP a o lesy v NP se budeme starat stejně jako o norm. hospodářský les. Dokonce i část stromů odtěžíme a prodáme.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.2.2025 18:43 Reaguje na Honza Honza
Uznávám .
Ad a) mamuty nemáme
ad b) pustit chobotnatce do zámeckého parku je nesmysl
ad c) pokud se oživit chobotnatce podaří, tak je pustit tak do VVP
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.2.2025 08:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
No, konečně rozumný názor!
Chobotnatci jsou pro naši přírodu neslučitelní, p. Vinklere, jedině v nějakém uzavřeném voj. prostoru jako Jurský park. Podívejte se na vlky, stačí zatleskat a vlka neuvidíte, z bobra vidíte jen hodnotnou hráz, jezero a bažinu, kdyby ji dělal bagr, tak by to stálo 100tis a stejně je lidi nechtějí.
Prostě velcí býložravci ano, čím více, tím lépe, mají ohromný přínos (zlepšují půdu, ta i lépe zachycuje vodu- viz výzkumy na místě, jsou zadarmo (s otazníkem, ale přeci)) ale jen na vhodných místech nikoli jako všeobecná záchrana krajiny, záchrana vody, ochlazování, co my potřebujeme, sám jste to řekl! Jedině les! K tomu samozřejmě ale druhotně všeobec. zachycov. vody- jezera močály, vč. vylepšování půdy= to je jediná spása!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.2.2025 07:19
NO,
když je to park, tak potřebuje náležitou údržbu -
což je i prořezávání stromů, že !
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

23.2.2025 07:37 Reaguje na smějící se bestie
Ano prořezávání stromů. Poslední dobou se rozmohlo, já tomu říkám aby strom nerostl do nebe. On sice již neporoste, ale uřežou se koncové větve a zde se nabalí za několik let spousta hmoty a tím se strom odepisuje. Obrovské řezné rány, zanáší se sem hniloba. Nikomu to nevadí a jsou zde jen lumpárny. To není ořezávání, ale záměrné poškozování....
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

23.2.2025 07:45
Další kácení to snad není možné. Dodnes to nikomu nevadilo. Lidé sem chodili rádi a nyní? Likvidace a do sto let tu něco bude, vyasfaltují se cesty a zničí kořeny stromů. Ptám se, kdo potřebuje to dřevo? Je to jak s kůrovcem. Likvidace Českých lesů, další likvidace stromů volně žijících, celková likvidace přírody. To jsme chtěli a ještě zmínka o stromech, které se nařezávají kvůli broukům. Ti brouci zde byli i když les byl hospodářský, co se stalo, že tu najednou nejsou a je to chráněné území? Co se stalo nic, jen dostal někdo peníze a tváří se, že chrání brouka, pěkně to stojí. No a, že za pár let strom shnije, koho to zajímá a hlavní jsou prachy a ne bolet stromů....
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist