https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-happeningem-upozornila-na-rizika-znecisteni-plasty-pro-lidske-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika happeningem upozornila na rizika znečištění plasty pro lidské zdraví

1.11.2023 17:21 | NERATOVICE (ČTK)
Signatáři výzvy apelují na mezinárodní korporace i vlády po celém světě, aby zavedly účinná omezení výroby toxických a nerecyklovatelných plastů.
Signatáři výzvy apelují na mezinárodní korporace i vlády po celém světě, aby zavedly účinná omezení výroby toxických a nerecyklovatelných plastů.
Zdroj | Arnika
Ekologická organizace Arnika dnes happeningem v Neratovicích na Mělnicku upozornila na rizika znečištění plasty pro lidské zdraví. Spustila i výzvu Budoucnost bez plastů, pod kterou nyní sbírá podpisy. Jejím cílem je zastavit nadprodukci plastů i znečištění, které způsobují při výrobě, používání i jako odpad, uvedla Karolína Brabcová z Arniky. Happeningu v podobě smutečního průvodu s rakví se zúčastnily dvě desítky lidí, zjistila ČTK na místě.
 

Signatáři výzvy apelují na mezinárodní korporace i vlády po celém světě, aby zavedly účinná omezení výroby toxických a nerecyklovatelných plastů. "Jen účinná omezení nadvýroby plastů například v obalových materiálech či zákaz výroby plastů s toxickými látkami povedou k zastavení přílišné nadprodukce plastů, se kterými si zejména země globálního jihu neumějí a nebudou umět poradit," dodala Brabcová.

Protest se konal poblíž neratovické chemičky Spolana, která podle ekologických aktivistů patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí v ČR. Spolana je jediným výrobcem kaprolaktamu v České republice. Podle jejích představitelů splňuje veškeré zákonné limity i normy a dlouhodobě snižuje dopad výroby na okolní prostředí. Kaprolaktam je základní surovinou pro výrobu polyamidu 6, který se dále používá v textilním nebo v plastikářském průmyslu. Spolana také produkuje polyvinylchlorid (PVC) Neralit, jeho různé typy slouží třeba v deskách, v potrubí, ve fóliích, v elektroizolaci, v hadicích, v obuvnických a dalších materiálech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.11.2023 19:34
Podivuhodné.
Vždyť přece zelený prosadili plasty nejenom do obalového hospodářství, ovšem bez toho, aby byla souběžně řešena jejich recyklace/likvidace !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.11.2023 06:56 Reaguje na smějící se bestie
to nevím, jak tohle chcete recyklovat?


NEJČASTĚJŠÍ MIKROPLASTY V KOSMETICE
Pochvalujete si pleťový nebo tělový peeling, mycí gel s částečkami, jak krásně pleť zjemňuje, obrušuje a zbavuje odumřelé kůže a čistí? Právě tyto přípravky nejčastěji obsahují zmíněné mikroplasty, které nemají pro naši pleť žádné benefity a navíc zatěžují životní prostředí.
Dále to jsou líčidla – oční stíny, rtěnky, lesky s glitry a třpytkami, podkladové báze, rozjasňovače…Na těch si často denně “ pochutnáváme“ (oblizujeme, jíme, pijeme) a dostáváme je přímo do těla 🙁
Zubní pasty, mycí a prací prostředky…
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist