Arnika happeningem upozornila na rizika znečištění plasty pro lidské zdraví
Signatáři výzvy apelují na mezinárodní korporace i vlády po celém světě, aby zavedly účinná omezení výroby toxických a nerecyklovatelných plastů. "Jen účinná omezení nadvýroby plastů například v obalových materiálech či zákaz výroby plastů s toxickými látkami povedou k zastavení přílišné nadprodukce plastů, se kterými si zejména země globálního jihu neumějí a nebudou umět poradit," dodala Brabcová.
Protest se konal poblíž neratovické chemičky Spolana, která podle ekologických aktivistů patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí v ČR. Spolana je jediným výrobcem kaprolaktamu v České republice. Podle jejích představitelů splňuje veškeré zákonné limity i normy a dlouhodobě snižuje dopad výroby na okolní prostředí. Kaprolaktam je základní surovinou pro výrobu polyamidu 6, který se dále používá v textilním nebo v plastikářském průmyslu. Spolana také produkuje polyvinylchlorid (PVC) Neralit, jeho různé typy slouží třeba v deskách, v potrubí, ve fóliích, v elektroizolaci, v hadicích, v obuvnických a dalších materiálech.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
smějící se bestie
1.11.2023 19:34Vždyť přece zelený prosadili plasty nejenom do obalového hospodářství, ovšem bez toho, aby byla souběžně řešena jejich recyklace/likvidace !
Jaroslav Řezáč
2.11.2023 06:56 Reaguje na smějící se bestieNEJČASTĚJŠÍ MIKROPLASTY V KOSMETICE
Pochvalujete si pleťový nebo tělový peeling, mycí gel s částečkami, jak krásně pleť zjemňuje, obrušuje a zbavuje odumřelé kůže a čistí? Právě tyto přípravky nejčastěji obsahují zmíněné mikroplasty, které nemají pro naši pleť žádné benefity a navíc zatěžují životní prostředí.
Dále to jsou líčidla – oční stíny, rtěnky, lesky s glitry a třpytkami, podkladové báze, rozjasňovače…Na těch si často denně “ pochutnáváme“ (oblizujeme, jíme, pijeme) a dostáváme je přímo do těla 🙁
Zubní pasty, mycí a prací prostředky…