https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asociacim-vadi-rozdilny-pristup-vlady-k-zelenym-zdrojum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociacím vadí rozdílný přístup vlády k zeleným zdrojům

30.4.2020 00:22 (ČTK)
Změna podpory pro obnovitelné zdroje má vést k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. / Ilustrační foto
Změna podpory pro obnovitelné zdroje má vést k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Oborovým asociacím vadí rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z jejich vyjádření v úterý. Vláda v pondělí schválila novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v ní počítá s tím, že takzvané vnitřní výnosové procento (IRR) bude pro různé obnovitelné zdroje rozdílné. Odůvodňuje to požadavkem Evropské komise. Podle asociací však k tomu není důvod. Některé další novinky, kterou novela přináší, však část z nich vítá.
 

"Není mi jasná logika návrhu, ale je to velmi nebezpečný precedens pro budoucí rozvoj obnovitelných zdrojů, který vláda touto novelou chce rozjet. My zastupujeme všechny druhy obnovitelných zdrojů, a tak jsme logicky proti nerovnému přístupu, který je i v rozporu s použitou metodikou. Správný přístup je měřit všem stejným metrem," uvedl v úterý k stanovení rozdílného IRR předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (Komory OZE) Štěpán Chalupa.

U solárních zdrojů vláda v pondělí přímo na jednání upravila přípustnou výši IRR z původně navrhovaných 8,4 procenta na 6,3 procenta, což je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nejnižší možná úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Po jednání kabinetu ministr uvedl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká. Odkázal přitom především na solární boom v letech 2009 a 2010.

U dalších obnovitelných zdrojů stanovila vláda v rámci novely zákona IRR na maximální možnou výši a návrh MPO neupravovala. U vodních, větrných a geotermálních elektráren to bude sedm procent, pro výrobu elektřiny z biomasy 9,5 procenta a u bioplynu 10,6 procenta.

"Samotný krok rozdělit jednotlivé typy obnovitelných do různých tříd vnitřního výnosového procenta nedává smysl a je jasně diskriminační. Zvýhodňuje bioplynové stanice i přesto, že u nich často docházelo k souběhu investičních a provozních podpor. Naopak potlačuje využití solárních elektráren, které patří mezi efektivní obnovitelné zdroje s nulovými emisemi skleníkových plynů," uvedl v úterý programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Chybí mu také dopadové analýzy snížení IRR na 6,3 procenta u solární energetiky. "Pokud je pravdou, že se změny zákona doslova pekly přes víkend před samotným jednáním vlády, nemá je zřejmě ani samo ministerstvo průmyslu," uvedl. Dodal, že účty za očekávané budoucí soudní spory by měli nést předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a Havlíček.

Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu a dopravy v úterý řekl, že novela zákona o POZE byla předložena vládě s mnoha rozpory a nevyřešenými otázkami. "Například na naše otázky k odlišnému nastavení IRR pro různé zdroje energie ministerstvo průmyslu a obchodu neposkytlo žádnou věcnou odpověď, byť o ni Svaz průmyslu a dopravy opakovaně žádal. Tento krok vlády vnímáme jako pokračování neochoty diskutovat a řešit existující rozpory v zákoně," uvedl.

Hospodářská komora míní, že není nezbytné vracet se k roku 2010. "Nikdo to ostatně po nás v Evropě nechce a nikdo další to v Evropě neřeší. Vláda by se měla naopak měla v duchu svého hesla "Country for the Future" soustředit na budoucnost a na to, jak kvalitně nastavit podporu čistým a ekologickým zdrojům. To se bohužel neděje a pláčeme nad rozlitým mlékem. V ekonomickém žargonu jsou to utopené náklady a vláda jen riskuje řadu soudních sporů a arbitráží," sdělil v úterý mluvčí komory Miroslav Diro.

Některé další novinky, kterou novela přináší, ale část asociací vítá. Komora OZE například uvedla, že přivítala, že materiál definuje, jakým způsobem budou od roku 2021 podpořeny nové projekty obnovitelných zdrojů. Návrh počítá s uplatněním provozní podpory formou aukčního či zeleného bonusu. Zástupci komory rovněž přivítali návrh definice a pravidel provozování takzvaných obnovitelných společenství (komunitní energetika).

"Česko je významným světovým výrobcem biomasových tepláren, vodních elektráren, tepelných čerpadel nebo chytrého řízení. Další firmy vyvíjejí a vyrábějí komponenty pro větrné elektrárny či fotovoltaiky. Průmyslová výroba na sebe váže projekční činnosti, instalace, údržbu a servis, to všechno jsou perspektivní pracovní místa i příležitosti pro podnikatele v regionech. Vláda těmto firmám chytře a v pravý čas otevírá i český trh." uvedl místopředseda Komory OZE Jan Habart.

Havlíček v pondělí uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Celkem stát ročně vyplatí na podpoře přes 40 miliard, předloni to bylo 46,1 miliardy Kč. Ministr předpokládá, že se úspora rozdělí mezi pokles výdajů státního rozpočtu a snížení ceny elektřiny pro spotřebitele.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

30.4.2020 00:30
Ale ale, hrozí, že přijdou o peníze které jim nepatří? To je ale neštěstí :-) Ne ovšem pro mě, já budu jen rád, že solární baroni budou tunelovat aspoň o chlup míň :D :D :D
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.4.2020 08:25
Trochu nekonkrétní blekotání:
Je asi velice rozumné podpořit maximálně to, co funguje a je s to dodávat energii v době její potřeby, jako jsou vodní elektrárny, spalování biomasy nebo i ta tepelná čerpadla (jsou-li energeticky použitelná), a maximálně přidusit bezcenné zdroje, chaoticky kmitající podle aktuálního počasí a denní doby, jako jsou solární a větrné elektrárny - ty by v podstatě ani neměly existovat.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

1.5.2020 14:25
"Potlačuje využití solárních elektráren, které patří mezi efektivní obnovitelné zdroje s nulovými emisemi skleníkových plynů"... které ale hyzdí krajinu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist