https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australsky-stat-chtel-vypalit-jedinou-oblast-kde-roste-vzacna-orchidej
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australský stát chtěl vypálit jedinou oblast, kde roste vzácná orchidej

10.10.2024 11:10 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Kriticky ohroženou orchidej, které na světě ve volné přírodě zbývá méně než deset rostlin, málem nechala spálit vláda australského státu Victoria v rámci řízeného vypalování porostů. Za záchranu vděčí orchidej druhu Calochilus richae ekologické skupině, která vládě pohrozila soudní žalobou, informoval zpravodajský server The Guardian.
 
Orchidej už byla pokládána za vyhynulou, než ji v roce 1968 botanici znovu objevili nedaleko někdejší zlatokopecké osady Whroo v centrální části Victorie. Habitat těchto orchidejí ale nyní zahrnula vláda státu Victoria do 183hektarové plochy určené ke kontrolovanému vypalování.

Až po dotazech ekologických skupin a hrozbách žalobou se v úterý rozhodla vláda místo, kde se orchideje vyskytují, z plánu vypalování oficiálně vyčlenit.

Požární správa lesů státu Victoria na dotaz listu The Guardian nevysvětlila, proč bylo původně plánováno vypalování v oblasti, kde se nachází poslední známá populace kriticky ohrožené orchideje. Místo toho mluvčí agentury uvedl, že odborní pracovníci posoudili hodnoty biologické rozmanitosti v každém potenciálním místě vypalování a vypracovali plány na jejich ochranu.

Tento druh orchideje, který je ve státě Victoria zařazen na seznam kriticky ohrožených a figuruje také na federálním seznamu ohrožených druhů, má dlouhý stonek s vousky, na kterém se tvoří žluté květy s červenohnědými proužky.

Konzultant v oblasti ekologie Karl Just, který oblast u Whroo zkoumal, uvedl, že plánované vypalování by s "vysokou pravděpodobností způsobilo vyhynutí druhu".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

10.10.2024 12:46
Hrozný tyhle aktivisti.

#IRONIE
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 13:44
Bylo by zajímavé vědět proč hyne, jaký managment potřebuje a zda k němu nepatří i to vypalování.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 13:47 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud jde o naše stepi, tak vypálení ve vhodném rozsahu a termínu prospívá kosatcům, hlaváčkům a mnohdy zemním orchidejím neškodí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.10.2024 14:54
Líbí se mi perfektní obrazová dokumentace týkající se zmíněné orchideje.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 15:09
Calochilus richiae je suchozemská, vytrvalá, opadavá bylina s podzemní hlízou a jedním tmavě zeleným, lineárním, kanálkovaným listem dlouhým 150–300 mm (6–10 palců) a širokým 10–13 mm (0,4–0,5 palce). List je plně vyvinut v době květu. Až pět červenohnědých květů s tmavšími pruhy, 30–35 mm (1,2–1,4 palce) dlouhými a 20–25 mm (0,8–1 palce) širokými, nese kvetoucí stonek vysoký 200–360 mm (8–10 palce) . Jednotlivé květy vydrží dva až čtyři dny. Hřbetní sepal je vejčitý, 12–15 mm (0,5–0,6 palce) dlouhý a 7–10 mm (0,3–0,4 palce) široký. Boční kališní lístky jsou podobné délky, ale užší a okvětní lístky jsou 6–8 mm (0,2–0,3 palce) dlouhé a 5–6 mm (0,20–0,24 palce) široké. Štítek je plochý, úzký u základny, pak vejčitý, 12–15 mm (0,5–0,6 palce) dlouhý a 7–8 mm (0,28–0,31 palce) široký. Tři čtvrtiny štítku jsou pokryty krátkými, špičatými fialovými kalusy a špička se zužuje do krátkého "ocasu". Sloup má dvě fialová „oči“ spojená hřebenem. Kvetení nastává v září a říjnu.[2][3][4][5]
Z popisu vyplývá že vypalování v září a říjnu není dobrý nápad. Možná později?
Odpovědět
Pe

Petr

10.10.2024 15:53 Reaguje na Slavomil Vinkler
Podle přiložených informací je to opadavá trvalka, kvetoucí na jaře. Takže později určitě ne, to se vytvářejí a zrají semena, a nejspíš pak pokračuje vegetační období.
A jestli by to šlo dříve záleží na tom, jestli na zimu nadzemní části rostliny odumírají, nebo ne. Pokud ne, tak jediným použitelným managementem je nechat ji na pokoji.
A přidám zbytek popisu, který jste vynechal: Hlavními hrozbami pro tento druh jsou pastva původními býložravci...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.10.2024 17:28 Reaguje na Petr
No nevím. To se uvádí hromadně i v Evropě. Nicméně já viděl v Alpách, velmi mnoho orchidejí, které vyčuhovaly z vypasené trávy. krávy v Alpách orchideje nežerou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.10.2024 18:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jedná se o Austrálii, takže naše jaro je u nich podzim. Jestli je foto skutečně ilustrační, nebo aktuální, těžko hádat. Nicméně to řízené vypalování se leckde běžne praktikuje, aby se předešlo ztrátám ve vegetační době. Každopádně je lepší porost nechat, vypadá (aspoň tento) od spásačů netknutý. S ohněm opravdu opatrně.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

11.10.2024 07:33
Všeobecne vypaľovanie pomáha zachovať lúku a zabraňuje nástupu sukcesie. Okrem toho je odstránená prebytočná bioamasa, takže nedochádza k jej hromadeniu a následne vyležaniu a tým úhynu rastlín pod biomasou. Na toto sú orchideje pomerne citlivé. Okrem toho ma ešte napadlo, že ak sa to nebude vypaľovať, hrozí potom naozaj intenzívny požiar ktorý poškodí prakticky všetku vegetáciu. Preto sa to ide vypáliť preventívne. Je samozrejme dobré preveriť, čo presne tá orchidea potrebuje a podľa toho sa zariadiť.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist