Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów
"Nemám v úmyslu o tom jednat," uvedl Babiš. Pokud ho Morawiecki osloví, předá mu stanovisko, že jediný rozpor zůstává v délce kontraktu.
Jednání o smlouvě podle českých představitelů přerušil v noci na 1. října odlišný názor obou stran na dobu trvání dohody. Základní parametry se podařilo dojednat, sporná je délka trvání bilaterální smlouvy, po kterou ji nebude možné ani jednou stranou vypovědět. "Logický požadavek České republiky je, aby smlouva po celou dobu těžby zajistila dodržení všech technických podmínek, které jsou v ní obsaženy," řekl hejtman. Polská strana je podle něj ochotná v jednání pokračovat.
Turówský hnědouhelný důl u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska uváděli, že navrhují třeba finanční podporu obyvatelům českých obcí. Praha chce mimo jiné vyjednat záruku, že nebudou překračovány limity dopadu na životní prostředí a bude dostávat informace o stavu podzemních vod.
V pátek budou odboráři z polské organizace Solidarność protestovat v Lucemburku před sídlem Soudního dvora EU kvůli jeho rozhodnutí ohledně dolu Turów.
reklama