https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-dovoz-a-prodej-nelegalniho-dreva-by-mel-byt-trestny-stejne-jako-kaceni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Dovoz a prodej nelegálního dřeva by měl být trestný stejně jako kácení

25.2.2008 09:19 | PRAHA/BRASILIA (Ecomonitor)
Dodavatelé nelegálně vytěženého dřeva budou moci být soudně stíháni v zemích, kde se jejich zboží prodává. O tomto návrhu začali jednat zástupci skupiny nejbohatších zemí světa G8 a pěti klíčových rozvojových zemí na setkání v Brazílii.
 

Prales zachycený z hladiny Amazonky.
Prales zachycený z hladiny Amazonky. Salinopolis, stát Pará, Brazílie.
Foto: Cesar Paes Barreto/www.sxc.hu/photo/29338

Dodavatelé nelegálně vytěženého dřeva budou moci být soudně stíháni v zemích, kde se jejich zboží prodává. O tomto návrhu začali jednat zástupci skupiny nejbohatších zemí světa G8 a pěti klíčových rozvojových zemí na setkání v Brazílii.

Pro země, ve kterých nelegální dřevo končí, to znamená, že musí do své legislativy zavést možnost stíhání prodeje. Nebezpečí trestního stíhání donutí prodejce, aby skutečně dávali pozor na to, odkud jimi prodávávané zboží pochází, tvrdí obhájci návrhu. Jedním z jeho autorů je i britský poslanec Barry Gardiner.

Ten řekl BBC, že země, do kterých se tropické dřevo dováží, mají povinnost pomoci zemím, kde se dřevo nelegálně kácí. Právě kvůli nelegálnímu kácení přicházejí země původu podle údajů Světové banky o osm miliard liber ročně. "Když je nelegálně pokácen strom řekněme v Ghaně a dřevo z tohoto stromu skončí ve Velké Británii, může být kdokoli, kdo se podílel na dovozu nebo prodeji tohoto dřeva, v Británii soudně trestán," řekl Barry Gardiner BBC. Podle něj umožní nový návrh zachránit pro obyvatele zemí, ze kterých se nelegální dřevo vyváží, plnou hodnotu této suroviny. "Nelegální kácení znamená, že se dřevo krade - a proti tomu chceme bojovat," řekl Gardiner.

Soudnímu stíhání jsou vystaveni dovozci nelegálně pokácených či sklizených dřevin a rostlin v USA. Senátem nedávno schválený pozměňovací návrh navíc umožňuje výrazně navýšit pokuty. Také Evropská komise zvažuje zavést podobné stíhání dovozců. Podle výkonného ředitele britské pobočky Greenpeace Johna Sauvena musí Evropská unie velmi tvrdě zasáhnout proti obchodu s nelegálním dřevem. "Greenpeace dlouhodobě poukazuje na to, že do Británie svobodně proudí nelegální dřevo. Je životně důležité, aby legislativa EU zajistila, že výrobky ze dřeva pocházejí z takových zdrojů, které jsou zodpovědné jak k životnímu prostředí, tak ke společnosti," řekl Sauven BBC. Podle něj jsou dnes zodpovědné firmy v nevýhodě proti jiným, které nechtějí, aby někdo znal původ dřeva, které prodávají.

Na jednání v Brazílii, kde politici debatují o novém návrhu, se sešli také šéfové patnácti největších dřevařských společností světa. Ti se společně dohodli na "vizích pro tropické lesnictví pro rok 2015", které se zabývají problémy způsobenými odlesňováním a ničením tropických pralesů. Dřevaři se vyjádřili pro zavedení jednotného certifikovaného systému hospodaření s lesy a pro lepší spolupráci mezi lesnickými podniky a místními obyvateli.

Lepší ochrana deštných pralesů je znovu aktuální i v Brazílii. Minulý měsíc ukázaly údaje z konce roku 2007, že po třech letech snižování počtu pokácených stromů nabralo kácení lesů v této zemi opět na síle.

Podle článku Tima Hirsche pro BBC Online News ze dne 21.02.2008


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
3. 3. 2008
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist