BBC: Kvůli lidem mizí z krajiny velcí savci
Společná studie vědeckého týmu z univerzity Princeton a americké pobočky WWF byla zveřejněna v časopise Journal of Mammalogy. Sami autoři svoji práci označují za první výčet dopadu lidské činnosti na biodiverzitu, který je založený na výpočtu úbytku původních velkých savců. Vědci podle záznamů zrekonstruovali data o počtu velkých savců zpětně až do roku 1 500.
„Pravděpodobně nejzajímavějším výsledkem naší studie je, že stále existuje 109 míst, kde žije stále stejný počet velkých savců jako v roce 1 500,“ řekl BBC John Morrison, jeden z autorů studie. Podle něj jsou to však buď místa malá, velmi dobře chráněné rezervace nebo oblasti s extrémními podmínkami. „Jde o odlehlé oblasti, kde je příliš veliké horko, sucho, vlhko, zima nebo příliš podmáčená půda na to, aby byla vhodná k intenzivnímu využívání,“ vysvětlil BBC John Morrison.
Vědci srovnávali kolik půdy má dnes k dispozici 263 druhů největších suchozemských savců ve srovnání s dobou před pěti sty lety. Druhy, které v minulosti nejvíce utrpěly ztrátou území, jsou podle amerických vědců především ty, které jsou schopné žít v řadě rozmanitých typů krajiny – tygři, levharti, lvi, bizoni, jeleni a vlci. Ze světadílů je na tom nejlépe Austrálie, která si podržela 68 % svých velkých savců. Nejhůře dopadla jihovýchodní Asie, kde přežilo 1% počtu velkých živočichů, kteří zde žili v roce 1 500, píše BBC.
Vědci vysvětlili v publikovaném textu, proč jsou velcí savci tak důležití pro ekologickou rovnováhu. Velcí masožravci ovlivňují počet, rozmístění a také chování druhů zvířat, kterými se živí, říkají vědci. Velcí býložravci podobně ovlivňují složení struktury a druhů vegetace v daném typu krajiny.
Eric Dinerstein prohlásil, že by nová studie mohla lépe zaměřit pomoc v ochraně zvířat. „Můžeme nyní lépe určit místa, kde velcí savci dosud hrají důležitou roli v suchozemském ekosystému,“ řekl BBC. Díky navracení druhů do krajiny by se mohlo podařit znovu uvést v život původní ekologickou rovnováhu.
Podle článku BBC Online News ze dne 27. 12. 2007
reklama