https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-myslivost-pomaha-k-ochrane-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Myslivost pomáhá k ochraně přírody

29.5.2003 14:39 | LONDÝN (EcoMonitor)
Podle výsledků nejnovější britské studie, která byla zveřejněna toto úterý, hrají hony a myslivecká setkání velmi důležitou roli pro zachování tradiční venkovské krajiny ve Velké Británii. Studie vědeckého týmu z univerzity v Kentu dokazuje, že vlastníci pozemků lépe udržují své lesní porosty a dokonce je rozšiřují nebo zakládají nové, jestliže se sami těchto akcí účastní. Vědci dokázali, že jak klasický lov tak i hony na pernatou zvěř ve stutečnosti chrání přírodní ráz krajiny a lesní bohatství.
 

Výsledky této studie, publikované ve vědeckém časopise Nature, velmi nahrávají britské Alianci venkovské krajiny (CA), která dlouhodobě lobuje proti vládním snahám o zákaz většiny honů. Simon Hart, ředitel Aliance říká: "Tento výzkum podporuje myšlenku, kterou argumentovali lidé zabývající se tvorbou krajiny vždy - lovecké sporty jsou výhodné pro krajinu, zvířata i biodoiverzitu". Vedoucí skupiny odborníků Niegel Leader-Williams k této problematice ještě dodává, že v Británii, kde je 76 % půdy využíváno k zemědělským účelům, jsou lesní porosty a živé ploty důležitými prvky, které od sebe oddělují zemědělské oblasti. Bohužel ale za posledních padesát let kvalita péče o tyto porosty značně poklesla. Když ale vlastníci půdy zjistili, že lesíky a křoviny poskytují přirozený úkryt liškám a pernaté zvěři, začali se věnovat lovu či střelbě a tento krajinný prvek tak podpořili.

Přírozený ráz krajiny dnes můžeme najít tam, kde jsou dodnes povoleny hony, takže se dá říct, že vlastníci půdy byli nakloněni snahám ochrany přírody. Milovníci lovu zakládali nové lesní porosty a pomáhali krajině, zatímco ti co hony rádi nemají, navzdory stejné možnosti podporovat životní prostředí, nedělali nic. "Dobrovolná práce pro místní krajinu se ukázala jako velmi důležitá pro uchování biologické rozmanitosti", uzavírá Leader-Williams zpráva.

Podle článku BBC Online News 28.05. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KZ

Karel Zajíc

12.12.2018 21:55
PARADOX našeho státu: Evidentně méně aktivně lovících myslivců = více divočáků a naopak. Stavy divočáků není možno více snížit, protože jejich přírůstky jsou tak vysoké, že současný počet aktivně lovících myslivců to už nezvládne. Jenže v republice nuceně zahálí další tisíce potenciálních lovců, kteří vlastní všechno to drahé vybavení a lovecký lístek, jen se nemůžou dostat do žádného mysliveckého spolku. Tam jsou jejich žádosti v 99 procentech případů "vyřízeny" tím, že jim odepíší, že nikoho nepřijímají apod.. Dokonce je tak nakládáno většinou i s těmi myslivci, kteří nevlastní jen potřebné zbraně, ale jsou dokonce vlastníky několika hektarů půdy na kterých vznikají škody od divočáků v místě, kde tohoto vlastníka(myslivce) nechtějí přijmout! Myslivost se tak stala velice levnou, přitom prestižní zábavou pro všechny myslivce, kteří se v minulosti dokázali upíchnout do některé společenstevní honitby. A jejich zábava je má stát co nejméně peněz bez ohledu na to, jak velké škody zvěř činí ostatním spoluobčanům na polích, nebo lesích... Proč stát platil drahé odstřelovače a proč má stát rozdělovat miliony korun jako zástřelné mezi spokojené koníčkáře, když tu máme další velkou skupinu myslivců/lovců, kteří by velmi rádi vyrazili lovit divočáky zcela zadarmo? Ano, stovky až tisíce dalších lovců by stříleli přemnožené divočáky zadarmo, kdyby jim v tom nebránili ti myslivci, kteří si už berou státem vyplácené zástřelné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist