https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-pitna-voda-jedine-z-kolotoce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Pitná voda jedině z kolotoče

25.4.2005 09:02 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Soukromá společnost v Jižní Africe přišla na způsob jak využít energii mládí a zároveň vyřešit špatné zásobování vodou v chudých vesnicích. Řešením je kolotoč, který vytahuje na povrch vodu z hlubokého vrtu. Informuje o tom server BBC.
 

Myšlenka je zcela jednoduchá, normální dětský kolotoč se spojí s vodní pumpou, kdykoliv si pak děvčata a chlapci hrají, čerpají vodu do nádrží umístěných sedm metrů nad zemí. Výrobek, který dostal název „Pumpa na hraní“, si nejvíce pochvalují africké ženy a dívky. „Ženy v Asii a Africe stráví až šest hodin denně nošením vody,“ řekl Trevor Field ze společnosti Roundabout Outdoor (Venkovní kolotoče) v pořadu BBC World Today. „Když jsme spustili první pumpy a člověk viděl tu úsporu času, bylo to neobyčejné. A bude to mít velký dopad na zdraví dětí i všech lidí, kteří zde žijí.“

Celý mechanismus funguje na stejném principu jako jednoduchý větrný mlýn. „Jde o normální vodní pumpu. Jak se děti točí na kolotoči, jejich energie se přeměňuje na vertikální nebo na střídavý pohyb, který pumpuje vodu na zemský povrch, kde se ukládá v nádržích k pozdějšímu použití,“ vysvětluje Trevor Field. Když děti otočí kolotočem 16krát za minutu, zařízení dokáže vypumpovat z hloubky 40 metrů 1400 litrů vody za hodinu. Čerpadlo je funkční až do hloubky kolem sta metrů. Výrobce „pump na hraní“ říká, že obyčejné ruční pumpy se nemohou objemem přečerpané tekutiny rovnat.

Podle moderních měřítek tedy vypadají pumpy jako naprosto dokonalý výrobek - jsou efektivní, děti se pobaví a jejich maminky ušetří dřinu. Navíc je systém zcela šetrný k prostředí. Problémem zůstává cena. Celé zařízení přijde na 7000 amerických dolarů, měsíční údržba na 90 dolarů.

I tato technologie má navíc svoje odpůrce. Podle nich jsou klasické ruční pumpy čtyřikrát levnější a nemusí používat nadzemních nádrží, takže voda zůstává stále pod zemí. Nádrže totiž obslouží pouze 100 lidí za jeden den.

Prostor kolem nádrže lze pronajímat jako reklamní plochu pro billboardy. V současnosti si většinu pronajímá organizace LoveLife, která v Jižní Africe bojuje proti nemoci AIDS. Společnost Roundabout Outdoor by ráda začala spolupracovat s jihoafrickým ministerstvem vodních zdrojů a lesů a pomohla při zásobování venkovských oblastí pitnou vodou. Firma by v zemi ráda rozmístila 500 těchto pump.

Podle textu BBC Online News 19. 04. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist