BBC: Politika EU vede k vybíjení afrických zvířat a kácení lesů
Podle něj rybářské lodi Evropské unie i států mimo Unii vyloví většinu ryb z moří severní Afriky. Místní obyvatelé pak hladoví a obracejí se od rybářství ke kácení lesů, aby našli obživu.
"Není problém prokázat, že rybáři na pobřeží Senegalu a ostatních afrických zemí, vybaveni skromnou technikou, začali hromadně krachovat ve chvíli, kdy v moři nebylo co lovit. Evropské lodě, daleko lépe vybavené, v těchto oblastech ryby loví a odváží je pryč, takže na místní nic nezbude. Evropská unie potom dováží přebytek rybího masa do Afriky a tím podporuje obchod s masem divokých zvířat, který devastuje obrovské plochy lesních porostů. Stejně tak k problému přispívají dovozem Jižní Korea a Japonsko," říká profesor Lawton.
Odhaduje se, že oblasti rovníkové Afriky opustí každý rok kolem milionu tun masa, což představuje neudržitelný nápor na populace opic a ostatních ohrožených druhů. Díky tomuto problému se již miliony Afričanů stěhují z přímořských oblastí hluboko do vnitrozemí. Přitom více než 40 % obyvatel žije právě v pobřežních zónách.
V prosinci 2002 Franz Fischler, evropský komisař pro rybolov, prohlásil, že Evropská komise bude podporovat trvale udržitelný rozvoj světového rybářství a podporovat odpovědné zacházení se zásobami ryb i za hranicemi Evropské unie. Podle Komise vylovily rybářské lodě ve vodách Senegalu pouze "nadbytečné" ryby, tedy jen něco kolem 1,7 - 3,3 % jejich celkového počtu.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 29. 05. 2003.
reklama