https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/benzen-unikly-z-havarovanych-cisteren-zasahl-podzemni-vody-potvrdily-to-sondy
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Benzen uniklý z havarovaných cisteren zasáhl podzemní vody. Potvrdily to sondy

5.3.2025 18:44 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Antonio Jordán / Imaggeo
Toxický benzen, který unikl minulý týden v pátek z havarovaných cisteren v Hustopečích nad Bečvou, zasáhl podzemní vody. Potvrdily to sondy vyhloubené do dvou metrů. ČTK to řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Bude nutná sanace zeminy a odčerpání kontaminovaných vod. Práce je potřeba provést bezodkladně.
 
Katastrofa tohoto typu je podle inspekce bezprecedentní. "Havárii tohoto typu a takového rozsahu čelíme v České republice poprvé," uvedl na stránkách ČIŽP její ředitel Petr Bejček.

Nejvíce ohroženo je podle inspekce zhruba sedmnáctihektarové jezero č. 6, ve které se již projevují zvýšené obsahy benzenu. Ten je zatím zachytáván při okraji nádrže pomocí sorpčních hadů, které instalovali hasiči. Výtok z nádrže je od začátku havárie monitorován a hodnoty benzenu jsou aktuálně nízké a pod limity znečištění, uvedla Loužecká.

Další kontaminaci podzemních a povrchových vod má zabránit odtěžení kontaminované zeminy a odčerpání kontaminovaných vod, což je třeba provést bezodkladně. Zahájení sanace zemin v místě havárie je však závislé na konečném odstranění cisteren a železničního svršku. "Všechny zainteresované subjekty se teď musí mobilizovat a udělat opravdu maximum pro zmírnění následků této katastrofy, která je naprosto bezprecedentní...," uvedl Petr Bejček.

Od počátku havárie provádějí pracovníci Povodí Moravy také systematický monitoring řeky Bečvy. Podle generálního ředitele Davida Fína jsou výsledky analýz koncentrací benzenu v pěti odběrných profilech na řece Bečvě stále výrazně pod limitní hodnotou pro povrchové vody. ČIŽP oslovila také resort zdravotnictví se žádostí o monitoring pitné vody v okolních studnách. Hygienici by měli provést odběry vzorků a jejich analýzu v nejbližších dnech. ČIŽP také preventivně ministerstvo zdravotnictví informovala o možném ohrožení koupacích vod; vodní nádrž č. 6 však není vedena jako koupací - jde o chovné jezero hustopečských rybářů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

5.3.2025 21:16
Ty rozbory podzemních vod - bych předpokládal, že se budou opakovat, neboť projevení ve studních může být zaznamenáno klidně i po několika měsících, ba i letech, neboť postup mraku je řádově v mm/den až cm/den, podle zvodnění a rychlosti proudění PV. Být obyvatelem nějakého blízkého RD s pitnou vodou ze studny, tak nejméně v intervalu 14d, 1měs, 2měs, 1/2roku a dále po roce v parametrech těkavých látek a plný chemický rozbor vč. organických látek, nebo pokud je to pro státní dozor, tak podle vyhlášky v plné palbě. A pro děcka raději preventivně kojeneckou. Vhodné je si dovybavit filtr na pitnou vodu s aktivním uhlím s výměnnými kartušemi. Ty se musí pravidelně měnit, ale za prevenci pro zdraví to stojí. Do jisté míry je možné případné znečištění odstranit rozstřikováním s odvětráváním a sadou pískovo/uhelné filtrace, ale to jsou technologie pro úpravny. A asi bych poctivě chodil čichat, jeden nikdy neví. Nespoléhejte se, že vám úřady samy něco oznámí. Stripování provzdušňovacími věžemi v kombinci s absorpcí je metoda, jakou se území může škodlivin zbavit, odčerpáváním vody a poté její vypuštění. Zda jako clona nebo jako plošný určí odborný hydrogeolog. Předchází tomu przkum a vzorkování in-situ.
Rybí obsádka v chovném může být zasažena, i přesto přežít, ovšem z předběžné opatrnosti třeba i kafilerka (?). Pokud jsou ony chovné rybníky v blízkosti, tak škody na rybě půjdou jednoznačně k tíži škod havarie.
Limity vod ke koupání jsou ve vyhlášce. Stejně tak mají i limity vody pitné, pro surovou i pro pitnou.
Psáno jen přehledně, ale pro orientaci by to mohlo stačit.
V případě podezření na kontaminaci vody kterou máte ve studni kontaktujte orgán OHES (hygiena) a vodoprávní úřad v obci (ORP), jsou povinni se oznámením zabývat. V případě, že se voda nějak nezdá, je s povlakem, nebo má senzorické pachy, zejména po organických látkách (sladce omamná vůně), v žádném případě ji nepijte, hrozí akutní otrava a poškození ledvin či jater.
/Rýpal lesní/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist