Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie
1.10.2020 11:58 | BRASÍLIA
( ČTK)
Bolsonarova pravicová vláda tvrdí, že příkladně chrání přírodu, a odvolává se přitom na stávající rozlohu pralesa.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení prezidentského kandidáta amerických demokratů Joea Bidena, že by Brazílie měla čelit "významným ekonomickým následkům", pokud bude pokračovat odlesňování amazonského deštného pralesa. Biden, který zároveň vyzval země světa, aby Brazílii na záchranu pralesa poskytly 20 miliard dolarů (462 miliard Kč), to řekl při předvolební debatě se stávajícím republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura Reuters.
Bolsonaro na facebooku označil Bidenova slova za vyhrožování ekonomickými sankcemi, pokud Brazílie odmítne finanční pomoc. Portugalsky a anglicky přitom napsal, že "zbabělé vyhrožování" ani "úplatky" nepřijímá.
Bolsonaro dále poznamenal, že s odlesňováním bojuje. Zopakoval, že zahraniční zájem o amazonský deštný prales je podle něj finančně motivovaný a stojí za ním rovněž snaha podrývat brazilskou suverenitu. "Chamtivost některých zemí vůči Amazonii je známým faktem," uvedl Bolsonaro. "Avšak výslovné předvedení této hamižnosti někým, kdo ve své zemi usiluje o post prezidenta, je jasným znakem pohrdání přátelským a plodným soužitím mezi dvěma svrchovanými národy," dodal.
Biden se v listopadových volbách utká s prezidentem Trumpem. Toho, jak píše agentura Reuters, Bolsonaro otevřeně obdivuje a snaží se s ním prohloubit bilaterální obchodní vztahy.
V úterní ostré debatě Biden poznamenal, že na příkladu Brazílie se ukazuje, že Trump "nemá žádný vztah k zahraniční politice". "Pralesy v Brazílii jsou ničeny," uvedl Biden. Doplnil, že by se snažil zajistit, aby země světa společně poskytly Brazílii 20 miliard dolarů. "Tady je 20 miliard dolarů. Přestaňte ničit prales. Pokud nepřestanete, budete čelit vážným ekonomickým následkům," vysvětlil svou strategii Biden.
V loňském roce bylo podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) vykáceno 10.129 kilometrů čtverečních amazonského deštného pralesa, což je srovnatelné s rozlohou Jihočeského kraje a představuje 11letý rekord. Podle předběžných vládních údajů za rok 2020 se odlesňování zvýšilo o dalších 34,5 procenta.
Bolsonarova pravicová vláda tvrdí, že příkladně chrání přírodu, a odvolává se přitom na stávající rozlohu pralesa. Zároveň, jak píše agentura AP, brazilský vůdce trvá na ekonomickém rozvoji regionu a kritizuje environmentalisty, vědce v oblasti klimatu a zahraniční vůdce, kteří tvrdí, že prales je důležitým propadem uhlíku a nesmí dál ubývat, pokud mají být naplněny cíle potřebné k záchraně klimatu.
Brazílie opakovaně uvedla, že by svět měl platit, pokud chce zachránit větší část pralesa. Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles na twitteru na Bidena reagoval slovy: "Jen jedna otázka: Bidenova pomoc 20 miliard dolarů, to má být ročně?".
Svůj anglický příspěvek na facebooku Bolsonaro ukončil chybným oslovením, v němž Joea Bidena označil za Johna.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (47)
Kecy jako vždy. Kdyby to Západ myslel s Amazonským pralesem vážně uvalil by obchodní embargo na brazilské exportní komodity navázané na ničení pralesa.
Stačí si vybrat :
/Data is for 2012, mld. USD /
1 Iron ore 32,738
2 Crude Petroleum 20,694
3 Soybeans 17,404
4 Raw Sugar 13,176
5 Poultry Meat 7,031
6 Soybean meal 6,707
7 Coffee 6,221
8 Corn 5,357
9 Aircraft, Helicopters, and Spacecraft 5,126
10 Refined Petroleum 5,025
11 Sulfate Chemical Woodpulp 4,809
12 Cars 4,239
13 Vehicle parts 3,816
14 Semi-Finished Iron 3,767
15 Frozen Bovine Meat 3,622
16 Raw Tobacco 3,330
17 Gold 3,051
18 Fruit juice 2,864
19 Ferroalloys 2,615
20 Alcohol > 80% ABV 2,351
Odpovědět
Proč? Mě třeba brazilské hovězí nijak nevadí a nerad bych o něj přišel.
Odpovědět
Já o něj klidně přijít mohu. Protože stejně kvalitní (pravděpodobně i kvalitnější) se dá pořídit i u nás. Ale určitě ho nekoupíte v supermarkteru (tam ve většině případů koupíte jen maso, které nevyselo ani den, z krávy která pamatuje krále Klacka).
Odpovědět
To se stává i mě. A někdy i přehodím písmena, jdoucí po sobě (protože píšu více prsty).
Odpovědět
Hovězí za zničený prales - to je teda hodně drahý potravní návyk - lidé jako vy přispívají k ničení planety, pokud potřebují kupovat potraviny z druhé strany zeměkoule....
Odpovědět
Vzhledem k tomu, že o hovězím něco vím, tak bych to špatným potravním návykem nenazýval. A ono to s tím ničením pralesa je asi trochu jinak.
Odpovědět
Nepochybuji, že o hovězím něco víte (už ta vaše přezdívka tomu napovídá) - tak či tak, prales se (mimo jiné) kvůli chovu hovězího dobytka v Brazílii stejně vypaluje - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378112700004503#FIG1
Odpovědět
Moje znalosti o hovězím nic společného s mým nickem nemají. Btw. jsem to vystudoval.
Odpovědět
No prezentujete se jako "lovec", tak máte dozajista vztah k velké lovné zvěři, přičemž řada druhů lovné zvěře je příbuzná hovězímu dobytku - takže bych řekl, že něco společného by se našlo....
Odpovědět
Možná našlo, ale jsem absolvent VŠZ. Takže rozdíly mezi kvalitou hovězího masných, kombinovaných nebo mléčných plemen a z různých druhů ustájení a podle způsobu zrání masa. Btw. jihoamerické státy jsou exportéry skutečně kvalitního hovězího.
Odpovědět
O kvalitě jihoamerického hovězího vůbec nepochybuju, je jen otázkou jestli to stojí za tu zničenou přírodu.
Odpovědět
Jihoamerické hovězí je stejně kvalitní jako to české. To, že je brazilské maso lepší než české, je jen mýtus. ;)
Odpovědět
Kvalitu hovězího musíte diskutovat s Hunterem :). Pro mě je to jen potravina jako všechny ostatní - a když ho mít nebudu, taky budu živ :).
Odpovědět
EU zakázala výkrmové hormony, které kvalitu masa zvyšují. A zásadní rozdíl je v ceně.
Odpovědět
kdyby tak šlo napravit zničenou planetu penězi,
když se rozbije džbánek na pivo koupíte nový ,ale nové zdravé planety nejsou na skladě
iluze některých lidí ,že peníze zmohou vše, vede k dnešnímu stavu přírody
,zničíme přírodu a snadno vše penězi spravíme, vždyť je to tak jednoduché řešení a tak hurá do ničení
Odpovědět
Hlavně by Biden mohl dát do placu jak by si ty ekonomické následky reálně představoval. Takhle jsou to jen předvolební kecy a za dva měsíce po nich neštěkne ani pes ... bez ohledu na to, kdo vyhraje.
Odpovědět
No a Bolsonaro by neměl hodit do placu, jak si ten "svůj boj" za pralesy představuje? To je lež na druhou, kdyby jako bývalý lampasák jen trochu chtěl, zamete s developery jako se škodnou.
Odpovědět
Jenže ten je tam doma, takže jeho možnosti cokoli dělat a cokoli nedělat jsou značné. U Bidena je to trochu jinak a ony ty mezinárodní dohody a organizace přeci jen nejsou úplně pro srandu.
Aby bylo jasno, to není o tom, že by planýrování těch pralesů nebyla prasárna, ale čistě o tom, že Biden dělá ramena, ale v reálu by to bylo hodně jinak.
Odpovědět
Amazonský prales žádný uhlík nezadržuje, protože vše, co v něm vyroste, se zase velice rychle rozloží (až na ten CO2).
Biden by si měl uvědomit, že Brazílie není dalším státem USA (někdo by mu to třeba mohl decentně vtlouct do hlavy), a tudíž tam jeho pravomoci nesahají.
Takže, když podle vás "žádný uhlík nezadržuje", tak to je důvod ten prales zničit?
Odpovědět
Jinak ještě pro vaše poučení - amazonský prales uhlík zadržuje - viz. např. https://phys.org/news/2019-11-forests-amazon-important-carbon.html - více v článcích :
Edna Rödig et al. From small-scale forest structure to Amazon-wide carbon estimates, Nature Communications (2019). DOI: 10.1038/s41467-019-13063-y
Edna Rödig et al. The importance of forest structure for carbon fluxes of the Amazon rainforest, Environmental Research Letters (2018). DOI: 10.1088/1748-9326/aabc61
Odpovědět
Tropický prales, a ten amazonský zvlášť, zadržuje jen ten uhlík, který je v živých organismech. Na rozdíl od lesů mírného pásu, nebo jiných typů porostů, nic neukládá jako půdu s organickou složkou. Blábolení ekologů o "plících planety" je v lepším případě projev blbosti a nevzdělanosti, v horším vědomá lež.
Paradoxně civilizace, která na území Amazonie žila a vyhubily ji neštovice, zavlečené z Evropy, uměle vyráběla kopce kompostu (kvůli zemědělství), které nějaký uhlík zadržují až do současnosti (vymřela někdy v 16. století). Takže byla "antiuhlíkovější" než "matka příroda".
Odpovědět
Výše jste psal že amazonský prales uhlík nezadržuje - no hold Vám nezbývá, že přiznat chybu...To "blábolení ekologů" jsou vědecké články v prestižních časopisech (ale to vy asi nedokážete rozpoznat) - a hádejte čí názor má v tomto případě obecně větší váhu - od zmiňovaného týmu vědců, nebo nějakého neznámého Šimůnka z Ekolistu?????
Odpovědět
Jiné lesy uhlík zadržují a ukládají do mrtvých pozůstatků rostlin (hlavně stromů). Amazonský prales toto nedělá. Obsahuje pouze konstantní množství C. Ví se to už několik desetiletí.
Po odstranění tohoto pralesa se rovnou obnaží anorganické podloží, žádná černozem nebo hnědozem s organikou.
Odpovědět
Terra preta (portug. tmavá země) je druh velmi tmavé a úrodné antropogenní půdy, která byla původně objevena v Amazonii. V poslední době se dostává do středu zájmu těch, kteří se zajímají o trvale udržitelné postupy.[1]
Terra preta byla založena a pravděpodobně i polnohospodářsky využívána v místech, kde je jinak relativně velice neplodná půda, a to původními indiánskými kmeny, ještě před příchodem Evropanů.
Co se týká obsahu ústrojných látek (humus), je tento půdní typ velmi stabilní a zůstává v tomto stavu údajně po stovky až tisíce let.
Terra preta vděčí za svůj název tmavé barvě, kterou získala díky vysokému obsahu dřevěného uhlí (až 20%) a které v ní vytváří příznivé prostředí jak pro půdní mikroorganismy, tak pro vázání živin a vody.
Terra preta je abnormálně odolná vůči vyplavování živin, což bývá velice závažným problémem většiny deštných pralesů. To ale v dnešní době začíná být problémem, s příchodem přívalových dešťů, i v našich zeměpisných šířkách.
Hloubka Terra prety dosahuje v přirozených nalezištích hloubky až dvou metrů a pro svou úrodnost je v Amazonii často i těžena. Bylo údajně zjištěno, že vytěžená Terra preta se údajně dokáže sama obnovovat (udává se až 1 cm ročně). Podle pramenů to je způsobeno naprosto masivní přítomností a enormní aktivitou již zmíněných mikroorganismů, které jsou pro daný půdní typ zcela typické.
Odpovědět
No a? To je jako důvod obhajovat jeho likvidaci???
Odpovědět
Není to důvod obhajovat jeho likvidaci. Jen odmítnutí silného nadhodnocování, které provádějí ekologické organizace a nemají to důvodně podloženo.
Pokud by se na odlesněných půdách hospodařilo se vznikem Terra preta, bylo by to z hlediska jímání CO2 zajímavější než stejná plocha pokrytá pralesem.
Odpovědět
Chápu vaši zášť vůči ekologickým organizacím - asi vám nějak ublížili a vy je ted proto nenávidíte k smrti. Jenže deštný prales není jen o uhlíku, ale hlavně o BIODIVERZITĚ - a tu vám Terra preta rozhodně nezachrání - a co se týče nepodloženosti informací, dnešní ekologisté už nejsou hlupáci a opírají se o sofistikované studie špičkových vědeckých týmů (ty nepracují pro "ekologisty", ale pracují pro různé univerzity a výzkumné ústavy, ochranáři se na jejich práce jen odvolávají) a ty jasně dokazují nezpochybnitelný význam pralesů (v mnoha ohledech) - ale argumenty v podobě vědeckých článků Vás očividně nezajímají, takže to co ted píšu je stejně házení "perel sviním".....
Odpovědět
Biodiverzita je zcela jistě něco jiného.
Odpovědět
Myslím, že to není úplně jisté, na Terra preta byste potřeboval značné zdroje vstupů živin a organické hmoty, které byste musel někde vzít, vypěstovat, vytěžit atd. A jestli by výsledek byl lepší než původní prales, to je otázka.
Odpovědět
to není žádné nadhodnocování pralesa, probudte se člověče, ale je to unikát na planetě který nemá jinde obdobu a z hlediska rostlinných a živočišných druhů nenahraditelný,
pokud se zmenší pod určitou hranici přestane být funkční a většina druhů bude ohrožena
vrstvy úrodné půdy jsou naprostá záhada pro vědce a samozřejmě nic o nich neví ani indiáni,
pokusy vytvořit podobné vrstvy se dělají už dlouho ,bez úspěchu
Odpovědět
Museli to zvládnout příslušníci amazonské civilizace, kteří žili materiálně na úrovni doby kamenné, organizačně možná napodobovali evropskou dobu bronzovou (takové kultury jsou známy i odjinud, z lokalit,které neměly přístup k těžitelným ložiskům kovů).
Takže řešitelné to jistě je.
Patrně používali jako zdroj organiky ostrovy pralesa mezi svými sídly. Další věcí je, že na územích s výskytem terra preta je ten prales jen asi 500 let.
Odpovědět
ani v "jiných lesích" se organická hmota zpravidla nehromadí donekonečna, i humus se postupně rozkládá. Něco jiného můžou být třeba rašeliniště, kde se organická hmota rozkládá opravdu pomalu. Tropický les toho sice do půdy moc neuloží, ale asi dost C je uloženo v biomase jeho rostlin. Když tento les vykácíme, nahradí ho vegetace, která s velkou pravděpodobností zadrží uhlíku méně.
Odpovědět
V tom máte pravdu, ale lesy středního pásma se silně podílejí na tvorbě humusu, ostatně proto naši předkové zakládali pole na čerstvě odlesněné půdě.
MMCH. rašelina se tu kdysi dávala do půdy pro její zlepšení taky.
Odpovědět
Škoda, že Biden nevzpomněl krásný příkladu z USA. Zatímco v roce 1810 mohli Američané sledovat dvě a čtvrt miliardy jedinců holuba stěhovavého, o 89 let později nebyl v přírodě ani jediný. Lovilo se opravdu ve velkém, existují záznamy z roku 1875, že jenom „ze stanice Shelby do New Yorku více než milion holubů zasláno bylo, přitom 100 000 od jediného holubáře, a výletníky byly v dobách hnízdění káceny stromy, aby bylo možno se dostat na mláďata, která se nedařilo srazit tyčí".
Jednalo se o normální severoamerickou kratochvíli.
Teď bude rozdávat rozumy ostatním.
Odpovědět
On tím jen naznačil, že bude jednat v této věci jinak než načesaný blonďák. S takovouto filozofíí by mohli kritizovat jen ti, co nikdy žádnou chybu neudělali. Znáte někoho takového?
Odpovědět
To neznám. Ale zase vím, že v USA se z minulosti nepoučily a s krajinou to hrají od deseti k pěti. Z řeky Colorada je potok a z Kalifornie polopoušť.
Zatímco v ČR produkujeme cca 330 kg odpadů/občan/rok , v USA je to 840 kg/rok.
To je to samé jako by o lidských právech poučoval generál Pinochet.
Odpovědět
Z toho, co jste napsal je všem jasné, že potomkům zlatokopů a kolonizátorů je milejší tolar než biodiverzita, a JB si tudíž s kačerem musí náramně rozumět a oba dva na svém stávajícím kurzu nehodlají nic měnit.
A jestli to tak pro budoucnost světa správně, na to si snad dokážete odpovědět sám.
Odpovědět
Pane Zvářal. Nedělat si iluze o Donaldovi je samozřejmě rozumné, ale namlouvat si jak to starej Joe rozsvítí ...
Protože pokud ano, tak by to znamenalo, že za Clintona a Obamy byl v USA ráj na zemi a z výrazně z kopce to šlo jen za Bushe (obou) a teď Donalda. Což ale zrovna neodpovídá realitě.
Mně to přijde jako když tamní černoši v rámci BLM brečí jak jsou strašně utiskovaní a jak je potřeba změna a budou volit Demokraty/Bidena, a člověku nedá si nepoložit otázku, zda to za těch 8 let s Obamou bylo fakt zcela ok a problémy jsou až poslední 4 roky.
Odpovědět
Joe 2020 :) Dost bylo oranžového idio*a. A za dva roky bude následovat snad i ten jeho obdivovatel v Brazílii.
Odpovědět
Joe 2020 :) Dost bylo oranžového idio*a. A za dva roky bude následovat snad i ten jeho obdivovatel v Brazílii.
Odpovědět
Zatím to vypadá tak, že mu preference rostou. Demokraté udělali vše pro to, aby si znepřátelili prakticky všechny sociální skupiny v USA, které pracují a něco produkují.
Odpovědět
Určitě :D Rostou mu ve vaší hlavě, realita je naštěstí úplně jiná a sám to víte, jen si to nechcete za každou cenu přiznat. Váš problém, ne můj :)
Odpovědět
Demokraté zjevně chtějí zfalšovat volby pomocí korespondenčních hlasů.
Odpovědět
|
|