Bořek stavitel obrátil pozornost dětí k úsporám energie
Asi 40 % veškeré spotřeby energie v Evropské unii spotřebují budovy. Tepelná Elektrárna Dětmarovice | |
Foto: Hugo Charvát/EkoList |
Akční plán energetické efektivity obsahuje podrobný a soupis opatření, která pokrývají široké spektrum iniciativ. Součástí je také specifický návrh pro budovy, protože největší potenciál pro úspory energie byl nalezen v oblasti obytných domů a komerčních budov.
Budovy v EU čítají asi 40 % veškeré spotřeby energie. Přitom by se snadno dalo snížit jejich spotřebu až na polovinu opatřeními jako izolace střechy a zdí. Jen toto by vedlo k úspoře 270 miliard eur ročně a snížení emisí oxidu uhličitého ve výši 460 milionů tun za rok (víc než je závazek Evropy vůči Kjótskému protokolu). Snížení spotřeby by se rovnalo ekvivalentu 3,3 milionů barelů ropy denně.
Aby škola mohla získat Energetický certifikát, nejprve musí získat informace o současném stavu energetické spotřeby a její efektivity a informace o rentabilních vylepšeních, která může provést. Certifikát je v souladu s požadavky stanovenými v evropském provedení Směrnice o energetickém provozu budov (2002/91/EC), která má za cíl snížit spotřebu energie budov bez kompromisů vůči vnitřnímu prostředí a poskytovaným službám. Opatření obsažená ve směrnici měly členské země splnit už ke 4.lednu 2006.
Certifikátem energetické efektivity byla v červnu 2005 oceněna budova ústředí Evropské komise v Bruselu – Berlaymont. Její spotřeba energie na metr čtvereční je nyní přibližně o polovinu nižší než je průměr u srovnatelných budov.
reklama
Online diskuse
Energetický cerfitikát školy - 25. 10. 2006 - Iva NachtmannováDalší informace k Akčnímu plánu naleznete v této tiskové zprávě: http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/06/1434&format=HTML&aged=0&language=SK&guiLanguage=cs, další informace v angličtině zde: http://ec.europa.eu/energy/action_plan_energy_efficiency/index_en.htm . Pokud by nevyhovovaly tomu, co sháníte, pak je asi nejlépe se obrátit na vaše ministerstvo, které má na starosti energetiku či na ministerstvo životního prostředí, zda se tam této oblasti někdo věnuje. A pokud byste ani tam neuspěla se svými dotazy, pak se zkuste obrátit přímo mailem na ředitelství Evropské komise pro energetiku. Toť asi vše, co bych Vám mohla poradit.<P>Iva Nachtmannová |