https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-se-na-vyboru-zastal-cizp-slova-znalce-odmitl-komentovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec se zastal postupu ČIŽP ohledně havárie na Bečvě, slova znalce odmítl komentovat

3.2.2021 15:25 | PRAHA (ČTK)
Inspekce čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné.
Inspekce čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nemá důvod nevěřit České inspekci životního prostředí (ČIŽP) ohledně postupu po zářijové havárii na Bečvě. Brabec to řekl sněmovnímu Výboru pro životní prostředí. Podle něj je však důležité, aby ČIŽP své kroky obhájila.
 

Brabec na jednání také odmítl komentovat nedávné vyjádření znalce Jiřího Klicpery, který má na starosti klíčový posudek. Klicpera uvedl, že viníka zná a havárii nezpůsobila chemička Deza. Policie později oznámila, že Klicperu nezbavila mlčenlivosti.

Brabec výbor informoval o postupu ve vyšetřování případu. Odkázal na informace známé z médií a dodal, že více sám neví. Členka výboru a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Brabce se zeptala, zda je možné mít k soudnímu znalci po jeho vystoupení v médiích důvěru. "Na mě to působí dojmem, že by byl nejradši, kdyby z toho případu byl odvolán," uvedla. "Já o tom vůbec nechci spekulovat," odpověděl Brabec s tím, že k případu se vyjadřují stovky lidí, kteří nemůžou mít komplexní informace. Upozornil také, že znalce si jako partnera vybrala Policie ČR. Vyhodnocení Klicperova chování je tak podle něj na policii. Ministr dodal, že doufá, že posudek bude známý dříve než koncem března.

Ohledně důvěry v ředitele ČIŽP Erika Geusse Brabec řekl, že i páteční výzva zastupitelů Valašského Meziříčí požadující, aby ministr ředitele ČIŽP odvolal, je založena na informacích z médií. Podle Brabce se inspekce nikdo neptal, proč dělala to, co dělala. Ministr také řekl, že podle jeho informací bude ČIŽP zhruba do týdne mediálně aktivnější v komentování a objasnění svých postupů - v míře toho, co může prozradit. Řekl, že nemá důvod nevěřit inspekci, která podle něj například uvedla, kdy na místo havárie dorazila a v kolika lidech. Zároveň však zdůraznil, že je na ní, aby obhájila své postupy.

Člen výboru František Elfmark (Piráti) navrhl usnesení vyzývající Brabce k odvolání Geusse, výbor ho však nepřijal. Elfmark řekl, že si nemyslí, že ČIŽP funguje správně. Odkázal i na to, že za rok 2019 inspekce neobjasnila 48 procent případů. Brabec uvedl, že je třeba posuzovat objasněnost za delší dobu, zmínil komplikovanost a táhlost některých případů. Úspěšnost řešení je podle něj nutné hodnotit v širším kontextu.

Inspekce čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

3.2.2021 16:41
Na dálnici se stane těžká havárie, jsou zranění i mrtví, zdravotníci nepřijedou vůbec, policie až druhý den.
"Ministr zdravotnictví Richard Brabec (ANO) nemá důvod nevěřit záchranné službě ohledně postupu po zářijové havárii na dálnici. Podle něj je však důležité, aby služba své kroky obhájila".
Netušil jsem, že žiju na Paroubkově Marsu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.2.2021 19:18
ČIŽP je zralá na rozsáhlou reorganizaci a nového ředitele , a to se snažím být velmi zdrženlivý.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.2.2021 19:50
Kyanidy jsou pro živočichy prudké jedy a k jejich držení a práci s nimi je snad nutné mít povolení, které také ukládá povinnost vést řádnou evidenci o skladování a použití takových látek. VČR je zřejmě tato povinnost pokládána za zbytečnou a příslušná úřední místa ji nevyžadují. Tentokrát to odnesly ryby, příště to mohou být lidě. Mnoho lidí by prý dnes, kvůli omezením vyvolanými pandemií covidu-19, je psychicky vyčerpaná, reaguje agressivně na okolí, je prostě zralá na psychiatrické vyšetření a léčbu. Co když některému z nich "rupne v bedně" a bude to zrovna ten,co zachází s velkými množstvími kyanidů, třeba v pokovovacích provozech při výrobě součástek pro elektroniku?
Je to podobné riziko, jako když kdosi úředně schálil používání metanolu do kapalin do ostřikovačů, metanolu nekontrolovatelně používaném, který byl nakonec použit k pančování vodky, rumu a dalších konzumních lihovin.
V chemickém průmyslu byly za komunistůjedové knihy pravidelně a často i bez ohlášení kontrolovány příslušnými orgány. Dnes je ve všem libovůle a s odpuštěním "bordel".
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.2.2021 21:47
Když se tak postupně a útržkovitě dovídám z různých zdrojů, jakým způsobem probíhalo v prvních dnech po tragédii na Bečvě zajišťování stop za účelem odhalení viníka havárie, vůbec se nedivím, že se u téměř poloviny vodních havárií nepodaří zjistit, kdo je způsobil. Hlavně, že ČIŽP nepřipouští žádné pochybení.
Odpovědět
AN

Alena Nováková

3.2.2021 22:54 Reaguje na Majka Kletečková
No samozřejmě, ono to totiž vůbec divné není. Zmatečná úprava vodního zákona, neexistence jednoznačné metodiky koordinace práce jednotlivých složek/orgánů + poměrně snadná realizace "dokonalého zločinu", kdy by pachatele leckdy musel někdo chytit při činu, aby vůbec byla šance na jeho odhalení a usvědčení. Je ostatně běžné, že některé trestné činy mají vysokou míru objasněnosti a u některých je to v tomto směru dost neslavné. Ty proti životnímu prostředí jsou na tom dost blbě obecně.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

12.2.2021 18:04 Reaguje na Majka Kletečková
Už ve druhém ročníku chemické průmyslovky jsme se učili, že kyanid vzniká přeměnou fenolu na nitrosofenol a následným rozpadem benzochinoximu. Tedy reakcí fenolu s dusitanem sodným v kyselém prostředí.

Fenoly a kresoly vyrábí dehtové závody. Kyanid je produktem odbourávání fenolu a nikoliv uniklá látka. Pokud odeberete vzorek 4 dny po úniku, můžete se spoléhat na důkazní nouzi. No řekněte, není to sázka na jistotu?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist