https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brandys-chysta-zmenu-placeni-odpadu-od-roku-2025-by-lide-mohli-platit-za-objem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brandýs chystá změnu placení odpadu, od roku 2025 by lidé mohli platit za objem

2.1.2024 00:32 | BRANDÝS NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav připravuje změnu v placení svozu odpadů, lidé by zřejmě od roku 2025 mohli místo paušální částky platit za objem popelnice. Radnice tak chce motivovat k lepšímu třídění. Výdaje města na svoz a ukládání odpadu se od roku 2021 výrazně zvyšují. Loni z rozpočtu doplácelo přes 19 milionů korun, letošní ztráta podle odhadu přesáhne 22 milionů korun. Lidé v souměstí platí poslední roky za odpad stejnou částku, 660 korun ročně. Příští rok zůstane poplatek zřejmě stejný, informovala ČTK za město Kateřina Stránská.
 

Město se nechystá popelnice vážit, zvažuje ale zpoplatnění objemu. "Občané by si mohli vybrat objem popelnice a pravděpodobně i četnost jejího vývozu. Čím větší celkový objem odpadu by se vyvážel, tím více by občan platil," uvedl místostarosta Patrick Zandl (Piráti). Zachovaná by zůstala minimální platba. Chystaný systém by podle Zandla motivoval k tomu, aby lidé více třídili. Město už s přípravou částečně začalo, například evidencí popelnic. Úspora by mohla být několik milionů korun během tří let.

Úspor chce město dosáhnout i dalšími opatřeními, chce se například zaměřit na lepší kontrolu neplatičů. "Podle našich údajů vyvážíme o cca 1000 popelnic více, než by odpovídalo počtu obyvatel," uvedl Zandl. Zlepšit by se mělo také využívání bioodpadu, na sběrném dvoře plánuje město například dotřiďování a štěpkování větví nebo kompostování běžného bioodpadu. Kompost a mulč by pak využívalo pro zahradnické práce ve městě.

Loni vyprodukoval každý občan souměstí 208 kilogramů směsného komunálního odpadu, podíl vytříděného činil 34 procent. Podle zákona o odpadech mají obce od roku 2025 dosáhnout šedesátiprocentního podílu vytříděného odpadu.

Pro odkládání nepotřebných funkčních věcí zprovoznilo město v září ve Staré Boleslavi v areálu Na Dolíku re-use centrum.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

3.1.2024 10:43
Pane starosto pokud se vám něco podaří ušetřit, tak mnohonásobně více utratíte na evidenci a spravování celého tohoto debilního systému. S tou motivací to je velmi ošidné, protože se motivace pohybuje v jednotkách korun, zatímco fixní náklady služby jsou ve stokorunách.
No, a pak si ještě připočtěte dramatické zvýšení nákladů na úklid veřejného prostranství.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist