Brazílie potvrdila existenci dalšího nekontaktovaného indiánského kmene

Funai, brazilská vládní agentura pro záležitosti indiánů, k dnešnímu datu eviduje na 68 takových kmenů. Rezervace pro původní domorodé obyvatele pokrývají pětinu brazilské Amazonie.
Vale do Javari je pralesní oblast, rozlohou srovnatelná například s celým Portugalskem, a je domovem přinejmenším 14 kmenů, které nezažily kontakt s lidskou civilizací. Nový kmen na sebe „upozornil“ při posledním satelitním mapování oblasti, kdy odborníci z Funai zaznamenali nezvyklé mýtiny v cílové oblasti. Přelety letadlem nad vybraným územím pak potvrdily existenci čtyř podlouhlých srubů se střechami zakrytými listím. Podle fotodokumentace domorodci na vyklučených mýtinách pěstují banány, kukuřici, arašídy a další plodiny.
Další práce Funai je trochu netradiční: domorodé kmeny nesmí kontaktovat, ale přitom mají spolu s brazilskou vládou efektivně zajistit jejich ochranu. Je zapotřebí uzavřít oblast před brazilskými horníky, těžaři, dřevorubci, rančery, rybáři, misionáři, a jak se v poslední době ukazuje, také před pěstiteli koky. Jinými slovy, před civilizací. Fabricio Amorim, koordinátor Funai pro oblast Javari, říká: „Pralesy Javari představují izolovaný komplex Amazonie, kde se nachází asi nejvyšší koncentrace nekontaktovaných domorodých kmenů na světě.“
Článek byl uveřejněn 22. 6. 2011 na serveru Mongabay.com pod názvem „Brazil confirms existence of new uncontacted Amazon tribe“ .
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Ono je to opravdu etické dilema, - 8. 7. 2011 - Jan Šimůnekzda je nechat na úrovni dosti šílených životních podmínek v primitivním společenství na úrovni střední doby kamenné (existuje dost seriózní literatury, která dehonestuje rosseauovský mýtus "ušlechtilého divocha", do určité míry převzaný i některými levicově orientovanými antropologickými školami), nebo jim poskytnout kontakt s civilizací daleko vyspělejší, která je nejspíše kulturně vykoření s vysokým rizikem osobního zhroucení (zejména pro starší, tak 20 +, členy komunity) a začlenění všech na samé dno společnosti, ovšem s potenciálem dostupnosti vzdělání, zdravotní péče atd. Nikdy nemůžeme vědět (jsem si vědom, že je to trochu demagogie), zda některé z těch nahatých dětí není potenciální génius, schopný vyřešit např. otázku temné hmoty nebo sjednocení kvantové teorie s gravitací, jehož dožití mezi primitivními lovci (nebo ještě spíš smrt v útlém věku na banální nemoc či úraz) lidstvu na dlouhou dobu neuzavře cestu k řešení těchto (nebo úplně jiných leč neméně důležitých) otázek.A teď, babo, raď! Já se přiznám, že opravdu nevím. |