https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britsky-jachtar-se-vydal-po-stopach-magalhaese-na-elektricke-lodi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britský jachtař Jimmy Cornell se ve svých 80 letech vydal na elektrické lodi po stopách Magalhaese

22.11.2020 00:55 | SEVILLA (ČTK)
Portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernao de Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) se zasloužil zejména o to, že definitivně dokázal, že Země je kulatá. Jeho výprava totiž v letech 1519-1522 jako první obeplula Zemi.
Portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernao de Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) se zasloužil zejména o to, že definitivně dokázal, že Země je kulatá. Jeho výprava totiž v letech 1519-1522 jako první obeplula Zemi.
Foto | Knutux / Wikimedia Commons
Ze španělské Sevilly vyplul 80letý britský jachtař Jimmy Cornell, který chce na své elektrické lodi zkopírovat trasu prvního obeplutí zeměkoule. Tuto cestu před 500 lety podnikl portugalský mořeplavec Fernao de Magalhaes. Pro britského jachtaře má cesta historický a ekologický rozměr, píše agentura Reuters.
 

"Proto jsme vyplul na elektrické lodi, která nevypouští emise," uvedl Cornell. Ten poprvé podnikl cestu kolem světa v roce 1975. Poté, co se vrátil do některých míst, která dříve navštívil, zůstal Cornell šokován rozsahem škod způsobených klimatickými změnami, dodává agentura Reuters.

Jimmy Cornell, který se narodil v Rumunsku pod jménem Dragoš Corneliu Cišmašu, je v Británii známým cestovatelem a propagátorem jachtingu. Za svůj život vydal řadu knih.

Portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernao de Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) se zasloužil zejména o to, že definitivně dokázal, že Země je kulatá. Jeho výprava totiž v letech 1519-1522 jako první obeplula Zemi. Mořeplavec, který byl během této cesty kolem světa na Filipínách zabit, také před 500 lety, 21. října 1520, objevil průliv mezi Atlantským a Tichým oceánem, který byl později pojmenován Magalhaesův průliv. Až do otevření Panamského průplavu v roce 1914 byl právě Magalhaesův průliv hlavní lodní cestou mezi Pacifikem a Atlantikem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

23.11.2020 11:37
Možná by bylo dobré zveřejnit, jak byla poškozena příroda při stavbě této "ekologické lodi". Je docela možné, že pak už by se ta plavba ekologická nejevila. Je to podobný humbuk jako když loni plula Gréta na plachetnici na nějaký ekoteroristický aktiv do USA. Když bylo zveřejněno, jaký zásek do ekologie udělala výroba karbonového trupu této lodi, bylo po slávě.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist