Brněnští vědci odhalili princip světélkování enzymu z mořských krevet
Enzymy luciferázy dávají živým tvorům možnost produkovat světlo, vědci ale dosud princip jeho fungování neznali. Brněnští výzkumníci izolovali jeden z nejzářivějších enzymů z hlubokomořských krevet. Díky své malé velikosti se enzym nanoluciferáza těší velké oblibě a vědci a inženýři po celém světě ho používají pro neinvazivní zobrazování nejrůznějších biologických dějů.
Na to, jak efektivitu upravené luciferázy změřit a vyhodnotit, přišel Tomáš Bárta, vedoucí výzkumné skupiny Stem Cell Biology and Vision Research na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. „Ve spolupráci s Martinem Markem jsme získali sekvenci modifikovaného genu pro nanoluciferázu, tuto sekvenci jsme začlenili do lidských buněk. Pomocí námi vyvinutého přístroje jsme podrobně zkoumali aktivitu této upravené luciferázy. A výsledky nám ukázaly, že modifikovaná forma je mnohem aktivnější," popsal Bárta.
Využití světélkujícího enzymu je velmi široké. "Nanoluciferáza se využívá třeba i při neinvazivním monitorování jednotlivých buněk či virů. Díky ní můžeme vidět, jak se v organismu šíří metastázující buňky nebo jak jím prostupuje virová infekce. Biologické procesy tak můžeme monitorovat v čase i prostoru," doplnil vedoucí výzkumného týmu Martin Marek z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty MU a ICRC.
Způsob, jak aktivitu enzymu v buňce změřit, dali vědci k dispozici i kolegům z jiných ústavů. Představili open-source platformu pro konstrukci univerzálního, levného, lehkého a přenosného luminometru - LuminoCell, který lze vytisknout pomocí 3D tiskárny.
LuminoCell umožňuje měřit signál luciferázy v šesti Petriho miskách zároveň. Odhadované náklady na sestavení LuminoCell jsou přibližně 40 amerických dolarů, tedy něco přes 800 korun. „Jeho sestavení zabere zhruba hodinu času,“ doplnil Bárta. Lze jej využít v různých typech inkubátorů pro kultivaci buněk. Je schopný provádět citlivé detekce v reálném čase.
reklama