https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bronislav-bechnik-odhady-ceps-jsou-nadhodnocene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bronislav Bechník: Odhady ČEPS jsou nadhodnocené

8.10.2010
Za předpokladu, že v letošním roce bude instalováno 1200 MWp nových elektráren, dojde ke stagnaci spotřeby a stagnaci ceny silové elektřiny. V příštím roce bude podíl na příspěvku na podporu OZE, KVET a DZ 0,29 Kč/kW.h, což je asi o 0,23 Kč/kW.h více než v letošním roce. V těchto nákladech je uvažován rozdíl mezi výkupní cenou elektřiny z fotovoltaiky a cenou silové elektřiny na burze (Peak Load) (ERÚ uvažuje cenu zeleného bonusu). Nejsou ale uvažovány zvýšené náklady na systémové služby (odhady ČEPS jsou nadhodnocené) .
 
Předpokládáme, že v letošním roce bude instalovano 1200 MWp nových fotovoltaických elektráren. Dále předpokládáme, že spotřeba elektřiny bude v příštím roce stagnovat a stejně tak bude stagnovat cena silové elektřiny. Pokud v příštím roce vzroste spotřeba elektřiny, případně její cena, náklady na podporu fotovoltaiky v odpovídajícím poměru klesnou.

Za uvedených předpokladů bude podíl fotovoltaiky na příspěvku na podporu OZE, KVET a DZ přibližně 0,29 Kč/(kW.h), což je asi o 0,23 Kč/(kW.h) více než v letošním roce. Dopad letošního boomu fotovoltaiky se tedy ve srovnání s předchozím rokem bude pohybovat kolem 5 % celkové ceny elektřiny pro domácnosti v nejběžnější sazbě D02d. Je nutno vzít v úvahu, že příspěvek pro letošní rok vycházel z podhodnoceného odhadu instalovaného výkonu v loňském roce, takže podíl příspěvku na fotovoltaiku by měl být asi 0,10 Kč/(kW.h), zatímco hodnota určená Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) je přibližně 0,06 Kč/(kW.h).

Ve výše uvedených nákladech je uvažován pouze rozdíl mezi výkupní cenou elektřiny z fotovoltaiky a cenou silové elektřiny na burze (Peak Load). Naproti tomu ERÚ ve svých výpočtech uvažuje cenu zeleného bonusu, výsledné náklady proto vycházejí vyšší. Nejsou uvažovány zvýšené náklady na systémové služby. Podle našeho názoru jsou odhady nákladů na systémové služby, které v letošním roce prezentoval ČEPS, nadhodnocené. Vycházejí z velmi zjednodušené predikce pohotového výkonu fotovoltaických a větrných elektráren. Při současné úrovni předpovědních modelů může být predikce výkonu výrazně přesnější, zvláště pro časový horizont v řádu jednotek hodin, což je dostatečné pro aktivaci dispečerských záloh.
Bronislav Bechník
Autor je členem Czech RE Agency.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist