Brusel chce zabránit zavádějícímu označování výrobků za ekologické
Komise se v boji proti takzvanému greenwashingu, tedy neoprávněnému označování činností či výrobků za ekologicky prospěšné či nezávadné, opírá o vlastní studii z roku 2020. Podle ní je více než 53 procent podobných tvrzení, která unijní exekutiva prověřila, neopodstatněných, neurčitých nebo zavádějících. Rovných 40 procent pak nebylo podloženo žádnými fakty. Právě to chce nyní Brusel změnit.
"Je důležité, abychom mohli environmentálním tvrzením a označením na výrobcích důvěřovat. Chceme pomoci spotřebitelům, aby si byli jistější při výběru, a zajistit, aby podniky, které se skutečně snaží snižovat svůj dopad na přírodu, využívání zdrojů, emise skleníkových plynů nebo znečištění, za to byly odměňovány," prohlásil komisař pro životní prostředí Sinkevičius.
Firmy, které používají ekologická označení, budou nově muset dokládat skutečný dopad svých výrobků na životní prostředí. Tyto údaje budou muset být ověřeny nezávislým orgánem, než je budou výrobci moci využívat.
Komise chce také omezit využívání různých značek environmentální kvality výrobků, kterých jsou v současnosti v EU více než dvě stovky. Také jejich schvalování by mělo podléhat přísnějším pravidlům a výrobci by měli být motivováni, aby usilovali o označení svých produktů některou z několika zavedených značek splňujících standardy celé unie.
Přečtěte si také |
Zcela osobní hejt proti hliníkovým kapslím do kávovarů a rada, kudy ke kávě bez zbytečných odpadůO návrhu budou v příštích měsících vyjednávat členské státy a europoslanci. Podle Sinkevičiuse je přijetí pravidel reálné v příštím roce, pokud nenastanou zásadní neshody.
reklama