https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brusel-chce-zabranit-zavadejicimu-oznacovani-vyrobku-za-ekologicke
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brusel chce zabránit zavádějícímu označování výrobků za ekologické

23.3.2023 01:49 (ČTK)
Komise se v boji proti takzvanému greenwashingu, tedy neoprávněnému označování činností či výrobků za ekologicky prospěšné či nezávadné, opírá o vlastní studii z roku 2020. Podle ní je více než 53 procent podobných tvrzení, která unijní exekutiva prověřila, neopodstatněných, neurčitých nebo zavádějících.
Komise se v boji proti takzvanému greenwashingu, tedy neoprávněnému označování činností či výrobků za ekologicky prospěšné či nezávadné, opírá o vlastní studii z roku 2020. Podle ní je více než 53 procent podobných tvrzení, která unijní exekutiva prověřila, neopodstatněných, neurčitých nebo zavádějících.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výrobci oděvů z recyklovaných materiálů, kosmetiky šetrné k přírodě nebo elektroniky vyrobené bez emisí skleníkových plynů by měli v budoucnu dokazovat, že se jejich tvrzení o ekologické hodnotě zmíněných produktů zakládá na pravdě. Počítá s tím zveřejněný návrh Evropské komise, jehož cílem je zamezit zavádějícímu označování výrobků jako ekologicky šetrných. Podle eurokomisaře Virginijuse Sinkevičiuse mají pravidla pomoci nejen zákazníkům, ale i firmám produkujícím skutečně ekologické výrobky, které se v současnosti potýkají s neférovou konkurencí. Aby pravidla začala platit, musí je schválit členské státy a europarlament.
 

Komise se v boji proti takzvanému greenwashingu, tedy neoprávněnému označování činností či výrobků za ekologicky prospěšné či nezávadné, opírá o vlastní studii z roku 2020. Podle ní je více než 53 procent podobných tvrzení, která unijní exekutiva prověřila, neopodstatněných, neurčitých nebo zavádějících. Rovných 40 procent pak nebylo podloženo žádnými fakty. Právě to chce nyní Brusel změnit.

"Je důležité, abychom mohli environmentálním tvrzením a označením na výrobcích důvěřovat. Chceme pomoci spotřebitelům, aby si byli jistější při výběru, a zajistit, aby podniky, které se skutečně snaží snižovat svůj dopad na přírodu, využívání zdrojů, emise skleníkových plynů nebo znečištění, za to byly odměňovány," prohlásil komisař pro životní prostředí Sinkevičius.

Firmy, které používají ekologická označení, budou nově muset dokládat skutečný dopad svých výrobků na životní prostředí. Tyto údaje budou muset být ověřeny nezávislým orgánem, než je budou výrobci moci využívat.

Komise chce také omezit využívání různých značek environmentální kvality výrobků, kterých jsou v současnosti v EU více než dvě stovky. Také jejich schvalování by mělo podléhat přísnějším pravidlům a výrobci by měli být motivováni, aby usilovali o označení svých produktů některou z několika zavedených značek splňujících standardy celé unie.

O návrhu budou v příštích měsících vyjednávat členské státy a europoslanci. Podle Sinkevičiuse je přijetí pravidel reálné v příštím roce, pokud nenastanou zásadní neshody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

23.3.2023 06:11
Snad není problém zřídit nový úřad, ke kterému by výrobci předkládali své žádosti o zařazení výrobků mezi ekologické. Mohlo by se to brát jako způsob boje proti nezaměstnanosti a pokud by zaměstnanci patřili do "ekologických" hnutí nebo "zelených" stran, tak by se výdaje na ně mohly pokládat i za způsob boje proti oteplování planety.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

24.3.2023 05:32 Reaguje na Richard Vacek
Není ekolog jako ekolog. Někteří jsou skuteční ekologové, jiní jsou označování ekologisty a některých dokonce ulpěla nálepka ekoteroristy! Výrobkům a službám by to prospělo, ale ještě lepší by bylo, kdyby k přírodě šetrnější výrobky a služby byly např. v nižší sazbě DPH. Obecně třeba rostlinné produkty v 15% a živočišné či výroby šíleně přepracované (i rostlinné) s DPH 21 %.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist