Brusel prošetří, zda Německo kvůli uhlí neporušilo pravidla EU
"Vyřazení hnědouhelných elektráren přispívá k přechodu ke klimaticky neutrální ekonomice, což je v souladu s cíli evropské zelené dohody (Green Deal). V tomto ohledu je naší úlohou chránit volnou soutěž, a proto se chceme ujistit, že kompenzace přiznaná provozovatelům elektráren za rychlejší ukončení provozu, než se předpokládalo, bude na nezbytném minimu," uvedla místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.
"Informace, které teď máme k dispozici, nám neumožňují, abychom to mohli s určitostí potvrdit. Proto se tím budeme dál zabývat," dodala komisařka, která má na starosti hospodářskou soutěž.
RWE a LEAG jsou zdaleka největšími provozovateli hnědouhelných elektráren a dolů v Německu. Návrh německé vlády, který je součástí snahy nejpozději do roku 2038 se úplně zbavit uhlí jako energetického zdroje, pokrývá platby celkem za 4,35 miliardy eur (přes 113 miliard Kč). Peníze mají získat právě RWE a LEAG, které mimo jiné slíbily, že když návrh podepíšou, tak se do budoucna vzdají nároků na jakékoli žaloby, uvedla agentura Reuters. Vláda v Berlíně dohodu schválila v polovině loňského prosince.
"Komise v principu uznává, že uspíšené uzavření hnědouhelných elektráren a hnědouhelných dolů znamená výpadek v tržbách, případně další dodatečné náklady," sdělil ČTK mluvčí LEAGu Thoralf Schirmer. Poznamenal také, že mezi LEAGem a německou vládou panuje shoda na přiměřenosti a použití dohodnutého odškodnění.
"Předpokládáme, že Evropská komise v rámci řízení o oprávněnosti podpory uzná dosažený výsledek mezi spolkovou vládou a provozovateli elektráren jako přiměřený a jako vyjádření celospolečenského kompromisu," uvedl Schirmer. Zdůraznil, že tato dohoda slouží k dosažení nejen německých a evropských klimatických cílů, ale také k odpovědnému odchodu od uhelné energetiky. "V takovém případě očekáváme, že Evropská komise ve výsledku řízení přiměřenost a zákonnost odškodnění potvrdí," dodal.
Ekologická organizace ClientEarth vyšetřování přívítala. "Zbytek Evropy sleduje, jak Německo opouští uhlí. Je povzbudivé, že komise činí kroky, aby zajistila, že postupné odchody od uhlí budou v souladu se zákony EU, a aby dohlédla, že peníze budou využity co nejefektivněji," uvedla podle agentury Reuters právnička organizace Juliette Delarueová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Zbyněk Šeděnka
3.3.2021 09:25smějící se bestie
3.3.2021 12:42 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaViktor Šedivý
3.3.2021 20:17 Reaguje na Zbyněk Šeděnkakarel krasensky
3.3.2021 20:28Svatá Prostoto
4.3.2021 00:09Hanzl, halooo!!!