Bruselská výstava výtvarníka Milana Kunce komentuje klimatickou změnu či válku
Český autor, který dlouhá léta žil v Německu, na výstavu vybral díla z více než čtyřicetiletého období své tvorby. Jeho výtvory se bez ohledu na mnohdy starší datum vzniku vyjadřují k řadě aktuálních témat od klimatické změny po válečnou hrozbu. "Je to takový komentář k tomu dnešnímu dění," řekl ČTK Kunc, který před čtyřmi dny oslavil 78 narozeniny.
Některá díla podle něj neskrývají inspiraci malíři z první poloviny minulého století od kubismu po surrealismus a mnohdy s humornou nadsázkou se vyjadřují k tématům klíčovým pro budoucnost Evropy i celé planety. Ve dvou patrech budovy sídlící v těsném sousedství unijních institucí tak visí obrazy zpodobňující recyklované město, frekventovanou silnici procházející tělem ženy či vojáky střílející do mírové holubice. Vedle několika maleb a plastik tvoří výstavu zejména kresby.
"Kresba je taková matka všech umění, někdy nespravedlivě podceňovaná," vysvětlil autor zaměření výstavy. Výběr z jeho tvorby si mohou lidé v Pražském domě prohlédnout do 20. ledna.
Začínající poslední měsíc půlročního českého předsednictví EU doprovodí vedle Kuncovy výstavy několik dalších kulturních akcí. Pásmo českých filmů promítaných v paláci umění Bozar zakončí 8. prosince projekce snímku Havel. Na stejném místě pak kulturní program vyvrcholí 13. prosince závěrečným koncertem, na němž vystoupí Beata Hlavenková, Radek Baborák a Marcel Bárta ve spolupráci se studenty hudby.
reklama