Bude se ve Fukušimě vypouštět radioaktivní voda do moře? Možné to je
Společnost TEPCO (Tokyo Electric Power Company), která je za provoz a sanaci elektrárny odpovědná, využívala po léta k chlazení tří poškozených reaktorů načerpanou mořskou vodu. Ta se tím pochopitelně stala radioaktivní. Proto byla přečerpávána do obřích nádrží, ve kterých měla bezpečně očekávat svou dekontaminaci.
Teď, po osmi letech od nehody, se na dohled zařízení v Okumě nachází přibližně tisícovka takových nádrží a dohromady v sobě ukrývají více než 1 milion tun vysoce radioaktivní vody. Což je víc, než se dá zvládnout. Pokud bude takový systém chlazení udržován i nadále v chodu, nebude už v roce 2022 kam vodu ukládat. Jak to?
Ukázalo se totiž, že původní nápad na odstranění většiny radionuklidů z vody nefunguje podle plánu. Konkrétně je současnou technologií na hranici možností zbavit vodu tritia, radioaktivního izotopu vodíku. Proto nyní TEPCO navrhlo japonskému ministrovi životního prostředí Yoshiaki Haradovi poměrně nepopulární řešení.
Upuštění části nastřádaného objemu vody do moře, kde by se naředila do prakticky neškodné koncentrace. Některé příbřežní jaderné elektrárny to prý tak dělají běžně. A následně pak Harada při rozhovoru potvrdil svůj osobní názor na přijatelnost tohoto řešení.
Čímž na domácí i zahraniční politické scéně vyvolal solidní tsunami. Předně to schytal od japonského premiéra. Protože ministr nemá co vypouštět na veřejnost své ryze osobní názory. A také, že společnost TEPCO prý není v pozici na rozdávání návrhů. Ještě čerstvá zpráva o osobním názoru japonského ministra životního prostředí si vyžádala předvolání japonského atašé z ambasády v Jižní Koreji. Ti sdílí s Japonskem jedno moře a neradi by se dočkali nějakého radioaktivního překvapení. A samozřejmě, ozvala se i japonská veřejnost, hlavně rybáři. Ani ti o kontaminaci úlovků nestojí.
Je tím tedy návrh na vypuštění radioaktivní vody do moře zažehnán? Zdá se, že ne. Jak při rychle svolané tiskové konferenci prozradil tajemník šéfa kabinetu Yoshihide Suga, každé rozhodnutí týkající se jaderné elektrárny ve Fukušimě si nejprve žádá součinnost celé vlády. Současně při tom připustil, že metod k dekontaminaci shromážděné radioaktivní vody se skutečně nedostává a že se její jímání brzy stane neudržitelné. A také, že vypuštění vody do moře je jednou z možných alternativ. Zda kompletního objemu, nebo jen části, neozřejmil.
Mezi další varianty snížení objemu radioaktivní vody by mohlo patřit například odpařování, anebo její přesun do jiných nádrží dále od pobřeží. Každopádně teď situace kolem Fukušimy moc nepřipomíná slova, která v roce 2013 pronesl japonský premiér Shinzo Abe. A to, že situace je plně pod kontrolou.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Anyr
13.9.2019 01:07Super.
Pomalu, ale velmi jistě, zabijeme i oceány. Jako kdyby nestačilo "obyčejné" zněčištění odpadní vodou a plastem plus trvalý ohřev vody díky globální změně klimatu a velké přelovení. Ještě tam vypouštíme radioaktivní vodu.
Ono se to vydrží.
Chvilku.
A jak budeme PAK řešit jedovaté oceány?
To fakt není normální. Každý kokot, který tak strašně propaguje jádro, by měl držet hubu do doby, než ho napadne, jak trvale a neškodně vyřešit problém jaderného odpadu.
Peace, brothers and sisters. ;)
Lukas B.
13.9.2019 07:27 Reaguje na AnyrMilan Milan
13.9.2019 12:54Lukas B.
13.9.2019 13:07 Reaguje na Milan MilanVladimír Wagner
13.9.2019 14:00Pokud tedy bude voda pouze s tritiem a nebudou tam jiné nebezpečné radioaktivní nebo chemické látky, tak z ekologického hlediska není u vypouštění této vody do moře z tohoto hlediska žádný problém. Skladovaná voda je s velké části vyčištěna tak, že je tam pouze problém s tritiem. Zbývající, kde jsou i další radioaktivní nebo problematické chemické látky, se bude muset dočistit. Řešení tak je vypouštění do moře po kontrole a splnění podmínky, že kromě tritia jsou splněny všechny hygienické a ekologické limity.
Problémem je tak pouze to, že lidé se nechovají racionálně, zvláště když jsou zaplavování různými iracionálními kampaněmi. Rybáři se tak oprávněně obávají, jak zareagují na takové vypouštění jejich zákazníci. A že to bude zneužito jejich konkurenty na trhu. Že je to oprávněné, je vidět na popsané reakci Jižní Koreji, která je čistě politická a součást obchodní války.
Jan Šimůnek
13.9.2019 20:54 Reaguje na Vladimír WagnerPoločas rozpadu je 12,32 let, tj. za 123,2 let ho bude tisícina.