Budoucnost přináší výzvy, na které se zemědělství nebude schopno adaptovat. Změnit se musí dnes
Dveře příležitostí, jak adresně čelit akutním hrozbám, se pro lidstvo až příliš rychle uzavírají. Půl miliardy lidí už dnes žije v místech měnících se na poušť a rychlost ztráty půdy deseti až stonásobně překonává její vznik a obnovu. Klimatické změny k těmto hrozbám ještě přidávají, s tím, jak se povodně, sucho, bouře a další typy extrémního počasí zasazují o ztenčování možností výživy lidstva. V současnosti zůstává 10 % světové populace podvyživeno a někteří z autorů studie varují, že jejich hlad povede k dalším přeshraničním migracím. Například Pete Smith z univerzity v Aberdeenu, jeden z autorů, trefně podotýká: „Lidé nezůstanou tam, kde mají zemřít. Zvednou se a migrují jinam.“ Kam?
Hovoří se o Evropě a Severní Americe, protože dnes ekonomicky silnější regiony mají potenciál případné výkyvy v zásobování potravinami vykrýt snáze, než regiony chudší. Úplně jednoznačné to ale není. Jak podotýká jedna z autorek, Cynthia Rosenzweigová, výzkumnice z Goddardova institutu NASA, velké riziko tkví v tom, že potenciální scénáře hladomoru mohou vzniknout na několika kontinentech současně. Poměrně černá zpráva ale nabízí i východiska s nadějí. Pokud tedy lidstvo začne jednat okamžitě. Jedním ze zásadních bodů, které je zapotřebí tváří v tvář hrozící krizi s výživou lidstva učinit, je zcela přehodnotit systém využití půdy a zemědělství po celém světě, stejně jako globálně proměnit spotřebitelské chování.
Řešení máme k dispozici. Jen je začít plnit
Ve zmíněných praktických návrzích se hovoří o zvýšení produktivity půdy, snížení plýtvání s potravinami nebo o proměně stravovacích návyků. „Některá z těchto opatření si žádají pozornost, další finanční podporu, jiné vhodné prostředí. Podstatné je, že všechny jsou dostupné už nyní,“ říká Pamela McElwee, další z autorů. „To všechno můžeme začít dělat hned.“ A přesně o to se také tato zpráva, za kterou stojí kolektiv IPCC, snaží. Skrze report odborníků má Organizaci spojených národů zprostředkovat materiál, dle kterého by měly začít jednotlivé vlády zemí začít konat. Jinak to dopadne špatně. V důsledku nárůstu teploty a zvýšených koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře například dojde ke snížení výnosu zemědělského hospodářství, sucho urychlí degradaci půdy.
Jak autoři podotýkají: „Schopnost přizpůsobit se takovým změnám přesahuje možnosti zemědělství.“ A proto je lepší se postarat o to, aby k nim vůbec nedošlo. Klimatické změny prý už dnes poškozují zemědělství a jejich projevy vedou od nižší úrody, přes katastrofální požáry, erozi, desertifikaci až po zvyšování hladiny oceánů. A pokud budou emise skleníkových plynů pokračovat v růstu, zrovna tak bude klesat i dostupnost potravin a růst jejich cena. Zemědělství je přitom podle autorů zprávy zrovna tak první obětí, jako viníkem. Některé činnosti, například vysoušení mokřadů pro zakládání plantáží palem olejných, uvolňuje do atmosféry ohromné množství uhlíku. Zúrodnění hektaru bažin je ekvivalentem spálení 20 000 litrů benzínu. Ročně je do atmosféry uvolněno 5 gigatun skleníkových plynů jen kvůli odlesnění půdy (jen pro srovnání – na fosilní průmysl připadá 37 gigatun). Efekt je pak podobný jízdě 600 milionů osobních automobilů. Co se s tím dá dělat?
Dělejme to jinak a lépe
Adresně zasáhnout a celo-systémově změnit přístup k půdě. Modifikovat to, jak přistupujeme k produkci potravin a jak je distribuujeme, změnit management péče o hospodářské systémy. Zajistit větší diverzifikaci pěstovaných plodin, odstranit omezení v obchodu a vývozu. A samozřejmě, neplýtvat. Protože čtvrtina vypěstovaných potravin dnes přijde vniveč.
Zpráva také příhodně zmiňuje, že se snaha o zajištění zásobování světa potravinami a snižování uhlíkových emisí může snadno dostat do vzájemného konfliktu. Například biopaliva a další plodiny pěstované za účelem energetického zhodnocení mohou vést k dalšímu odlesnění, vzniku nových pouští a degradaci půdy. To samé pak platí i pro horečně vysazované velké objemy stromů, které mohou vytlačit hospodářské plodiny a zvířata na neúživnou půdu. Pokud se přidržíme modelu „vysazovat tolik stromů, kolik je jen možné“, můžeme ročně dostat z atmosféry okolo 9 gigatun uhlíku. Ale také tímto přístupem zvýšíme cenu potravin do roku 2050 o 80 %. „Nemůžeme prostě jen sadit stromy, abychom se dostali z problémů, ve kterých teď jsme,“ říká McElwee. I tak je podstatné, že změny, které prý učiníme nyní, nám pomohou vyvarovat se nevratných ztrát v budoucnu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (87)
Richard Vacek
14.1.2020 09:14"zcela přehodnotit systém využití půdy a zemědělství po celém světě"
"globálně proměnit spotřebitelské chování"
Kde je důvěra v otevřenou společnost, svobodu lidí, kteří si i v oblasti podnikání volí svou cestu. A kde úspěšné řešení je následně přejímáno ostatními.
Karel Zvářal
14.1.2020 10:16 Reaguje na Richard VacekČlověk je pán tvorstva, a jako takový nemá přirozeného predátora. Respektive má, ale jejch početnost drží na minimálních stavech. Jestliže nebude schopen čelit (zatím tomu prdelí) vlastní zhoubné gradaci a nezmění přístup k využívání krajiny, nečeká lidskou populaci zářná budoucnost, nýbrž boj o holý život. Což se již projevuje způsobem, který se tuzemcům ani trochu nezamlouvá... (Ani kusa!)
Richard Vacek
14.1.2020 10:26 Reaguje na Karel ZvářalLidí, kteří si kdysi mysleli, že centrální řízení je lepší, bylo dost. Zrealizovali to, fungovalo to špatně.
Karel Zvářal
14.1.2020 10:33 Reaguje na Richard VacekKarel Zvářal
14.1.2020 17:24 Reaguje naJuan Convidado
20.1.2020 07:47 Reaguje nahttps://www.wsj.com/articles/frackings-secret-problemoil-wells-arent-producing-as-much-as-forecast-11546450162
https://www.wsj.com/articles/as-shale-wells-age-gap-between-forecasts-and-performance-grows-11577631601?mod=pls_whats_news_us_business_f
https://www.desmogblog.com/2019/12/17/us-fracking-shale-wood-mackenzie-child-wells
Petr Dvořák
14.1.2020 21:22 Reaguje na Richard VacekIgnorovat externality šlo, dokud byla na Zemi desetina lidí a jakákoliv prasárna se "nějak vsákla".
Jakub Graňák
14.1.2020 13:40 Reaguje na Richard Vacek1. Problém je v tom, že podmínky stanovují ti, kteří ze současného neudržitelného statu quo nejvíce profitují (viz. Babiš, Toman...)
2. Problém je v tom, jak neskutečně rozežraná současná společnost je. Podívejte se po ulicích, kolik nechutně obézních lidí dnes chodí po světě.
3. Problém je v tom jak laciné potraviny dnes jsou, což vede k nehoráznému plýtvání. Jsem pro zdražení potravin minimálně o 100%, a aby veškerý takto vzniklý příjem šel zpátky k prvoproducentům.
4. Problém je v tom jakou váhu dnes lidé přikládají mimoprodukčním funkcím zemědělství a kolik ze svého blahobytu jsou ochotni obětovat ve prospěch udržitelného hospodaření, které bude reflektovat mimoprodukční funkce zemědělství minimálně stejně jako produkci potravin (a samozřejmě to i finančně ocenění)
Lidé, kteří si v oblasti podnikání volí svou vlastní cestu nás dovedli sem. Hamižnost a snaha vytřískat ze všeho co se dá bez ohledu na kvalitu a na okolí - to je motto současnosti. Nikdy v minulosti nebyla svoboda lidí tak velká jako dnes, a spolu s ní i bezohlednost, sobectví a "ponáspotopismus".
Ptejte se sám sebe, jestli jste ochoten obětovat dovolenou na Mauriciu, nebo na Bali na to, aby jste jedl šetrně vyprodukované potraviny. Případně, pokud jste venkovan, věnovat čas a energii samozásobitelství
Karel Zvářal
14.1.2020 13:51 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
14.1.2020 18:42 Reaguje na Karel ZvářalSvatá Prostoto
14.1.2020 14:57 Reaguje na Jakub GraňákTady zase někdo má vyloženě reálné povědomí o struktuře a výši nákladů, a samozřejmě příjmů, běžné rodiny.
Jakub Graňák
14.1.2020 16:00 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
15.1.2020 14:06 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
15.1.2020 16:26 Reaguje na Svatá ProstotoNa rozdíl od vás, mě to došlo už dávno.
Když nad tím tak přemýšlím, nemlel jste něco o chudých regionech? To jako ten Prágl je tím chudým regionem?
PavelA
14.1.2020 15:36 Reaguje na Jakub GraňákTakže,když se řekne "A",mělo by se říct i "B" !
Jinými slovy,bez změny společenského uspořádání to nepůjde!
Jakub Graňák
14.1.2020 18:37 Reaguje naJuan Convidado
15.1.2020 10:39 Reaguje naJakub Graňák
14.1.2020 18:48 Reaguje na PavelAJan Šimůnek
19.1.2020 10:22 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
19.1.2020 14:34 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.1.2020 09:26 Reaguje na Jakub GraňákA když se podíváte na čtvrtě "milionářského baroka", tak jsou tam kolem baráků trávníky a květinové záhony, které se dají přeměnit na užitkové plochy z roku na rok.
Jakub Graňák
21.1.2020 10:50 Reaguje na Jan ŠimůnekJinak co se týče toho "baroka" tak ti budou mít problém, poněvadž ty zahrady jsou ve velké většině postaveny na navážce jílovice potažené tenoučkou vtstvičkou ornice, nebo substrátu.
Richard Vacek
14.1.2020 16:12 Reaguje na Jakub GraňákV bohaté, bezpečné zemi s dostatečnou infrastrukturou a zajímavou krajinou je škoda prodělávat na pěstování brambor, když můžeme vydělávat třeba na turismu a ještě tím pomoci krajině. V dnešním světě mají lidé stále víc volného času a hledají místa, kde mohou v klidu prožít dovolenou.
Jakub Graňák
14.1.2020 18:18 Reaguje na Richard VacekČím budou potraviny levnější, tím víc se jimi bude plýtvat. Vysvětlete mi proč (dle vaší logiky) země ještě industriálnější než je ta naše, např. Německo, dotují zemědělství ještě výrazněji. To je právě kámen úrazu, to zemědělství, pokud je provozováno odpvědně, přináší benefity které nedokážeme docenit, dokud o ně nepříjdeme(viz. např. vliv obsahu humusu v půdě na množství zadržené vody v krajině a malý vodní cyklus)... na všechno ostatní je tady mastercard:)
Ovoce a zeleninu z ciziny nekupuju, provozuju samozásobitelství - vřele doporučuju, člověk si zasportuje na čerstvém vzduchu a navíc ví co konzumuje.
Tu zajímavou krajinu nám tu zanechaly generace poctivých rolníků( před komárem byla ještě malebnější), kteří mysleli na to, aby jejich potomci převzali půdu (základní výrobní prostředek) ještě lepší a úrodnější, než ji převzali oni sami. Zpřetrhání tohoto řetězce považuji za největší zločin komunismu. Současná praxe naopak, tu zajímavou krajinu postupně devastuje a ochuzuje (samozřejmě to neplatí pro všechny zemědělce).
Potravinová soběstačnost je jedním ze základních předpokladů pro zachování bezpečnosti, obzvláště v turbulentních obdobích, která budou brzy následovat.
Právě proto, že jsme bohatá země bychom si měli daleko více vážit krajiny a více finančně podporovat ty, kdo ji udržují tak, jak to např. dělají v Rakousku
Jan Šimůnek
19.1.2020 10:23 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
19.1.2020 14:23 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.1.2020 09:27 Reaguje na Jakub Graňákpavel peregrin
14.1.2020 19:16 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
15.1.2020 12:02 Reaguje na pavel peregrinhttps://en.wikipedia.org/wiki/Cairns_Group
Jakub Graňák
15.1.2020 16:04 Reaguje na Richard VacekJiří Guth
14.1.2020 10:14Karel Zvářal
14.1.2020 10:16 Reaguje na Jiří GuthPavel Hanzl
14.1.2020 16:44 Reaguje naKarel Zvářal
14.1.2020 17:15 Reaguje naIgošku, třídní boj z toho děláte vy, normální, tj. nezaujatý člověk ví, že pije stejnou vodu z trubek a dýchá stejný vzduch jako opovrhovaný plebs.
Pavel Hanzl
15.1.2020 08:27 Reaguje naJenom odstavování JE v Německu nechápu, je to bezemisní zdroj a bude asi scházet. Mohli to nechat na dobu, až budou bez uhlí a ropy. Ovšem stavět novou JE, jak mudrují u nás, je nesmysl.
Juan Convidado
19.1.2020 07:52 Reaguje naJakub Graňák
14.1.2020 19:40 Reaguje naJan Šimůnek
15.1.2020 06:02 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
15.1.2020 09:30 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.1.2020 11:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.1.2020 15:55 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
15.1.2020 09:33 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr-rtep-Petr
20.1.2020 11:40 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
14.1.2020 16:42Petr-rtep-Petr
20.1.2020 12:27 Reaguje na Pavel HanzlLidí by na planetě mohlo být třeba jen deset procent z nynějšího množství, ale pokud by jejich životní styl a spotřeba spojená s ničením životního prostoru byla neudržitelná, tak by ani tento počet nic nevyřešil. Maximálně prodloužil dobu než přijde bod zlomu.
pavel peregrin
14.1.2020 19:13Pavel Hanzl
15.1.2020 09:18 Reaguje na pavel peregrinJan Šimůnek
18.1.2020 11:13 Reaguje na Pavel HanzlTakže na Venuši teplota přibližně 700 Kelvinů, polovička z toho je 350, což ani není bod varu vody.
Pavel Hanzl
19.1.2020 15:52 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.1.2020 09:29 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
20.1.2020 12:55 Reaguje na Pavel HanzlJuan Convidado
14.1.2020 22:36Největším nedostatkem lidské rasy je naše neschopnost pochopit exponenciální funkce. Žijeme v hospodářském a sociálním systému, který je odsouzen k zániku a nic se proti tomu nedá dělat. Jsme uvězněni na Titaniku, který se potápí.
Termodynamika má tři železná pravidla:
-tuhle hru nemůžeš vyhrát
-nemůžeš dosáhnout nerozhodného výsledku
-tuto hru nemůžeš opustit
Komu ještě nedošlo kam tahle cesta spěje a potřebuje pošťouchnout aby lépe využil čas života který mu zbývá, ať se informuje mimo mainstream:
Norman Paget - The End of More
Joseph Tainter - The Collapse of Complex Societies
Gail Tverberg – Our Finite World
Chris Martenson – Peak Prosperity
Jerry Mander – Conversation Earth
Ugo Bardi – Cassandra´s Legassy
Energy matters – euanmearns.com
Megacancer.com
Limits to growth.de
Juan Convidado
19.1.2020 07:28 Reaguje naKniha renomovaného a mnohokrát v odborném světě citovaného vědce Josepha Taintera vyšla i v češtině pod názvem Kolapsy složitých společností. Tu by si měl každý povinně přečíst, než vůbec začne diskutovat.
I další osoby a blogy, které uvádím, jsou seriozní prameny z oblasti limitu růstu a žádní kolapsniki či katastrofinski.
Pavel Hanzl
15.1.2020 09:14 Reaguje na Juan ConvidadoAle zásadní problém je skutečně přemnožení obyvatel.
Veškerou pomoc těmto zemím bych podmínil jedinou podmínkou: omezíte porodnost.
Ať si to udělají jak chtějí, dle svých kulturních a civilizačních zvyklostí. Čína nasadila zákon o jednom dítěti, jde to řešit vzděláváním ženských a dostupnou antikoncepcí, v drsnějším případě třeba sterilizací po druhém (třetím) dítěti. Ať si to řeší, jak chtějí. Ale živit každých 6 let další miliardu lidí prostě NEJDE.
To by nastaly skutečně kruté časy pro všechny.
Radim Polášek
15.1.2020 09:20Podle mne se během pár desítek let prosadí produkce potravin ve vnitřních uzavřených prostorách, ve formě všelijakých hydroponických a akvakulturních provozů. Všechny potřebné technické komponenty pro tyto výroby jsou dnes už objeveny, vyráběny a jsou běžně dostupné. Stačí je akorát skloubit dohromady, naučit lidi v takových provozech pracovat a vytvořit či vybrat vhodné rostliny a živočichy pro takové provozy. Benefity takové výroby budou velké, třeba že odpadne prakticky veškerá doprava, protože potraviny budou být moci produkovány v místě spotřeby uprostřed velkých měst. Nebo to, že díky izolaci ve vnitřních prostorách se nebudou šířit škůdci a jen omezeně nemoci, takže pro produkci nebude třeba většina dnes nutně používaných pesticidů.
Původně zemědělká půda tak bude využíta pro další expanzi lidské společnosti, maximálně bude využívána pro produkci malého množství původních potravin pro VIP vrstvy.
Petr Dvořák
15.1.2020 09:40 Reaguje na Radim PolášekA to obě ta tvrzení, a) hydroponie je levnější a b) pro hydroponii ve skleníku se nepoužívají pesticidy
Pavel Hanzl
15.1.2020 09:42 Reaguje na Radim PolášekJakub Graňák
15.1.2020 15:56 Reaguje na Radim PolášekJan Šimůnek
18.1.2020 11:15 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
19.1.2020 10:13 Reaguje na Jan Šimůnek1) výměra skleníků, aby bylo možno těmito plodinami nahradit brambory a obilniny by musela být řádově v desítkách tisíc hektarů - to by si vyžádalo obrovské finanční náklady na stavbu a provozování (teplo, světlo - jsou to tropické plodiny)
2) cena takové produkce by byla velmi vysoká, troufám si říci, že na úrovni jakou tyto plodiny stojí v různých e-shopech (100 Kč za půl kila), aby saturovala vysoké vstupní náklady.
3) současný trend, je zakotvit rostlinu v kostce nějakáho substrátu (kokosová vlákna, skelná vlákna...), pro pěstování hlíz by musely být vytvářeny záhony se substrátem blížícím se kvalitativně zemině, což by vylučovalo vertikální vrstvení takové kultury (nebo by ji minimálně z důvodu hmotnosti výrazně prodražovalo)
Jan Šimůnek
19.1.2020 10:30 Reaguje na Jakub GraňákJistěže rostliny produkující hlízy, cibule apod. potřebují něco jiného pro pěstování než bylinky na nať, případně bobuloviny. Nicméně nevěřím, že by se to nezvládlo.
Jakub Graňák
19.1.2020 10:53 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Dvořák
19.1.2020 11:05 Reaguje na Jan ŠimůnekZemědělství by mělo být (dle mého), mimo jiné, přeměnou sluneční energie na potravu, stavební a technické materiály a případně hmotu pro energetické využití.
Hydroponie a skleníky jdou proti tomu a nadále navyšují (nesolární) energetické a materiálové vstupy, které už dnes převyšují zisk (a to je velký problém dnešního zemědělství).
Představa, že uvnitř "sterilního" skleníku nejsou potřeba pesticidy je velmi lichá. A víme to i z běžné praxe tam, kde se takové systémy provozují.
Takový uzavřený "ekosystém" je neuvěřitelně chatrný. Zkuste si do skleníku zavléct dvě svilušky a za měsíc uvidíte armageddon.
Představa vertikálního vrstvení ignoruje potřebu světla, nebo počítá s umělým osvětlením, tedy s další energií..
Jan Šimůnek
20.1.2020 09:33 Reaguje na Petr DvořákJan Šimůnek
20.1.2020 09:33 Reaguje na Jan ŠimůnekŘada rostlin se dá předpěstovat ve sklenících a na sklonku léta zadeklovat pod fólie, aby přežila první mrazy a sklízela se až za babího léta.
Jan Omasta
16.1.2020 18:00Video Klimatická chyba ukazuje podrobnosti
https://youtu.be/oFOqiVyOzUw
Petr Dvořák
17.1.2020 10:24 Reaguje na Jan OmastaA manipulují, snad nechtěně. Hned na začátku filmu se opírají o nějaká tvrzení goddardova institutu, z nichž dělají podivné sylogické závěry.
PS. orba se běžně provádí. K tomu problému půd velmi doporučuju cyklus přednášek zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLUxMOjnzxd_oA1DA1QlWkBeSHsGHdu_t6
a případně speciálně k půdě i jiné přednášky od Jana Záhory
např. poměrně stručně zde https://www.youtube.com/watch?v=mlrX0AGpZWg
a zde https://slideslive.ch/38917277/vyhody-moderniho-organickeho-zemedelstvi-z-pohledu-pudniho-mikrobiologa
Juan Convidado
19.1.2020 06:59Navíc ve fázi úpadku civilizace, ve které se zjevně nacházíme, již neexistuje energie, čas a levné zdroje, které by účinně obnovily infrastrukturu k dalšímu růstu.