https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bylinkarka-trebenova-prispela-k-obnoveni-zajmu-o-prirodni-medicinu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bylinkářka Trebenová přispěla k obnovení zájmu o přírodní medicínu

26.7.2021 01:00 | GRIESKIRCHEN/PRAHA (ČTK)
Některé z jejích prostředků a rad se časem ukázaly být kontroverzní, přesto je její dílo stále populární a bývá citováno kvůli jejím podrobným znalostem evropských léčivých bylin.
Některé z jejích prostředků a rad se časem ukázaly být kontroverzní, přesto je její dílo stále populární a bývá citováno kvůli jejím podrobným znalostem evropských léčivých bylin.
Foto | Kamil Chrystman / Flickr.com
Rakouská spisovatelka a bylinkářka Maria Trebenová, která zemřela před 30 lety, 26. července 1991, je vnímána jako průkopnice obnoveného zájmu o přírodní a tradiční medicínu na konci dvacátého století. Její publikace byly v devadesátých letech velmi žádané i v ČR. Krom rozsáhlých znalostí bylin byla specialistkou na bylinnou léčbu a alternativní léčebné postupy, ve kterých navázala na tradici bavorského faráře Sebastiana Kneippa.
reklama

 

Trebenová se narodila 27. září 1907 v Žatci jako prostřední ze tří dcer majitele tiskárny, otec jí zemřel v deseti letech. O dva roky později se matka s dětmi přestěhovala do Prahy. Maria pracovala na různých pozicích, kromě jiného jako osobní tajemnice Maxe Broda. Později se provdala za Ernsta Gottfrieda Trebena. Po roce 1945 se stali obětí vyhnání Němců z Československa. Několik let žili v uprchlických táborech, než našli útočiště v Rakousku a v roce 1951 se usadili v Grieskirchenu.

Tam Trebenová vychovávala děti a věnovala se studiu léčivých bylin, jejich vlastnostem a využití. Mezinárodní věhlas jí přinesla publikace Zdraví z boží lékárny, která byla přeložená do 24 jazyků a ve světě se jí prodalo přes osm milionů svazků, velmi žádaná byla v 90. letech i v ČR. Trebenová pořádala semináře a přednášky v Německu, Rakousku a dalších evropských zemích, navštěvovaly je stovky lidí. Některé z jejích prostředků a rad se časem ukázaly být kontroverzní, přesto je její dílo stále populární a bývá citováno kvůli jejím podrobným znalostem evropských léčivých bylin.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist