https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/byvaly-dul-na-sokolovsku-znecistuji-turiste-misto-kontroluji-policiste-i-hasici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bývalý cínový důl na Sokolovsku znečišťují turisté, místo kontrolují policisté i hasiči

5.8.2023 00:50 | PŘEBUZ (ČTK)
Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště s opuštěným cínovým dolem Sauersack.
Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště s opuštěným cínovým dolem Sauersack.
Foto | sandwort / Wikimeda Commons
Okolí bývalého cínového dolu Rolava v Přebuzi na Sokolovsku, který je součástí Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště, znečišťují turisté. I přes zákaz tam rozdělávají ohně a pohazují odpadky. Na oblíbené místo v Krušných horách se proto zaměřili policisté i hasiči. Při přestupku proti zákonu o ochraně přírody hrozí pokuta až 100 000 korun, uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Churaňová.
 

Bývalý cínový důl a zajatecký tábor Sauersack z druhé světové války v posledních letech navštíví stovky až tisíce turistů denně. "Vzhledem k rušnému pohybu návštěvníků zde i přes zákaz dochází k častému rozdělávání ohňů kempujících turistů a také k nepořádku. Na místě je možné vidět několik čerstvých ohnišť. I přesto, že se jedná o krásný úsek přírody, se zde často povalují odpadky, pet lahve a další odpad, který zde zanechávají návštěvníci," uvedla mluvčí. Na neukázněné chování policisté zatím návštěvníky pouze upozorňují.

Zvýšený nepořádek od turistů v přírodní rezervaci zaznamenal také starosta Přebuzi Martin Bruoth. Město musí likvidovat odpad na vlastní náklady.

Oblast kontrolují také hasiči. Místo prohlédli bezpilotními prostředky s termokamerou. V případě požáru jsou zde podle nich složité podmínky pro zásah a naopak vhodné podmínky pro vznik požáru velkého rozsahu. "Zakládání ohňů v přírodě je všude problém. A výjimkou není ani oblast Rolavských vrchovišť, kde obzvlášť v okolí bývalého cínového dolu Sauersack množství návštěvníků prakticky celoročně zakládá táboráky. Z takto otevřeného ohně je pak velmi snadné přeskočení plamenů na okolní porost, což může mít za následek nekontrolovaný požár," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřich Volf dříve uvedl, že vysychající a těžko přístupná rezervace Rolavská vrchoviště patří mezi nejrizikovější oblasti v kraji. Hrozí zde masivní lesní požáry.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

5.8.2023 09:42
Zlatý to tam bylo před patnácti lety, to byl ještě klid a pokud se tam v zimě člověk prodral závějemi tak celý výkend neviděl živou duši.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.8.2023 20:15 Reaguje na Jirka Černý
1*
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2023 09:56
Bloková pokuta 100 000? A copak dnes lidé neznají zásady rozdělávání ohně? Není asi nutné mít iluze, že by to zlepšily informační nebo výstražné tabule.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist