https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/centralu-nemecke-spd-pachatele-pocmarali-hesly-ke-klimaticke-krizi-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Centrálu německé SPD pachatelé počmárali hesly ke klimatické krizi

22.10.2021 17:49 | BERLÍN (ČTK)
Centrálu německé sociálnědemokratické strany (SPD) v Berlíně v noci na dnešek počmárali neznámí pachatelé nápisy týkajícími se klimatické krize. Informovala o tom agentura DPA. Podle policejního mluvčího má čin zřejmě politický motiv. Odpoledne prostranství před stranickým sídlem zablokovali účastníci demonstrace, kterou svolalo ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).
 

Zaměstnanci bezpečnostní firmy nad ránem zpozorovali čtveřici zakuklených lidí, kteří nápisy stříkali na sídlo centrály SPD v berlínské čtvrti Kreuzberg a pak utekli. Největší nápis je asi devět metrů vysoký, nejmenší jeden metr. "2045 je pozdě," uvádí se na jednom z nich. Vláda končící kancléřky Angely Merkelové v květnu rozhodla, že v roce 2045 bude Německo klimaticky neutrální.

Dnes odpoledne se před Domem Willyho Brandta, který je sídlem SPD, shromáždilo zhruba 200 lidí. Jednalo se o účastníky demonstrace hnutí Fridays for Future, které se podle policie zúčastnilo 10 000 lidí. Účastníci demonstrace měli s sebou transparenty s hesly jako "O budoucnosti nevyjednáváme" či "Klimatická krize je teď". Několik desítek lidí se shromáždilo i před stranickým sekretariátem Zelených a protestní akce jsou hlášeny i před sídlem liberální strany FDP. Tyto tři strany vedou koaliční rozhovory o sestavení nové německé vlády. Ekologická hnutí žádají po novém kabinetu například konec využívání uhlí do roku 2030 a konec výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2025.

Ekologické protesty se dnes uskutečnily i v dalších evropských městech. Několik tisíc lidí se sešlo ve Stockholmu či Bernu. Hnutí Fridays for Future uvedlo, že má informace o demonstracích v desítkách evropských měst. Aktivisté naléhají na vlády, aby se na nadcházející klimatické konferenci OSN COP26 v Glasgow dohodly na přísnější ochraně životního prostředí a zvýšily své závazky v boji proti globálnímu oteplování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist