https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-loni-odevzdali-576-tun-svetelnych-zdroju-k-likvidaci-mezirocne-vice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi loni odevzdali 576 tun světelných zdrojů k likvidaci, meziročně více

25.3.2023 00:10 (ČTK)
Podle společnosti je důležité, aby lidé správně likvidovali žárovky, které patří do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. Nesmí se tedy mísit s dalšími elektrospotřebiči. Žárovky mohou lidé odnést do sběrných dvorů v obcích, do obchodů s elektrem nebo k prodejcům světelných zdrojů.
Podle společnosti je důležité, aby lidé správně likvidovali žárovky, které patří do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. Nesmí se tedy mísit s dalšími elektrospotřebiči. Žárovky mohou lidé odnést do sběrných dvorů v obcích, do obchodů s elektrem nebo k prodejcům světelných zdrojů.
Foto | Ekolamp / Ekolamp
České domácnosti a firmy v loňském roce odevzdaly 576 tun světelných zdrojů k likvidaci, meziročně o 25 tun více. ČTK to sdělila společnost Ekolamp, která nabízí zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů i jiných elektrozařízení. Nejvíce světelných zdrojů podle ní předali lidé k likvidaci v Královéhradeckém kraji, nejméně naopak v Karlovarském kraji.
 

Podle zástupkyně společnosti Zuzany Adamcové se celkový počet tun rovná přibližně čtyřem milionům kompaktních a lineárních zářivek, výbojek, žárovek a LED světelných zdrojů. Ty v sobě obsahují také toxickou rtuť. Loni odevzdané zdroje podle firmy zahrnují přibližně 20 kilogramů jedovaté rtuti. Takové množství by podle Adamcové teoreticky mohlo ve volné přírodě znečistit vodu v objemu lipenské přehrady.

"Proto je důležité vysloužilé světelné zdroje uložit do sběrné nádoby a nikoli do běžného odpadu," uvedla Adamcová.

Díky recyklaci se podle společnosti rtuť chemicky stabilizuje a následně se uskladní ve speciálním úložišti nebezpečného odpadu. Více než 90 procent materiálů ze světelných zdrojů se navíc prostřednictvím recyklace znovu využije, uvedla firma. Stejné procento materiálů lze recyklovat také z velkých i malých elektrozařízení, sdělila společnost a dodala, že sesbírala 4010 tun takových elektrozařízení.

Vysloužilý elektrospotřebič odkládají lidé nejčastěji, a to z 38 procent, do sběrného dvora, z 22 procent pak do sběrné nádoby, odkázala Ekolamp na výsledky své ankety. Z odpovědí respondentů zároveň vyplývá, že 19 procent jich elektroodpad vyhazuje do popelnice nebo ho nechá ležet doma.

"Pokud jde o popelnici, tam elektroodpad rozhodně nepatří, protože pak skončí na skládce či ve spalovně. Ze zařízení musí být odstraněny potenciálně nebezpečné látky, jinak ohrozí životní prostředí. Navíc většinu materiálu lze recyklovat a znovu využít," uvedla Adamcová.

Podle společnosti je důležité, aby lidé správně likvidovali žárovky, které patří do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. Nesmí se tedy mísit s dalšími elektrospotřebiči. "Důvodem je jejich křehkost, mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí zmiňovanou toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují," řekla Adamcová.

Žárovky mohou lidé podle Ekolamp odnést například do sběrných dvorů v obcích, do obchodů s elektrem, nebo k prodejcům světelných zdrojů.

Společnost Ekolamp působí jako neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Občanům, firmám, i institucím po celé České republice nabízí bezplatně služby sběru a recyklace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

vladimír šmídl

26.3.2023 11:55
Žárovky a LED zdroje v sobě Hg neobsahují. Jejich recyklace se bude odehrávat jinou technologií.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist