https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-zada-ek-o-ucinnejsi-reseni-problemu-s-nelegalni-prepravou-odpadu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko žádá Evropskou komisi o účinnější řešení problémů s nelegální přepravou odpadů

28.3.2025 01:32 | BRUSEL (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko vyzývá Evropskou komisi, aby účinněji řešila problémy s nelegální přepravou odpadů. Při včerejším jednání v Bruselu to uvedl český ministr životního prostředí Petr Hladík. Česká republika je podle něj poslední dobou zahlcena nelegálně přepraveným odpadem, je proto potřeba zejména posílit spolupráci mezi členskými státy, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací.
 
Česko, ale i některé další země čelí v současné době rostoucímu počtu případů nelegální přepravy odpadů, které podle Prahy představují vážnou hrozbu pro životní prostředí. "Máme celou řadu míst, kde byl dovezen nelegální odpad. Je to vidět i z dat policie, České inspekce životního prostředí i celníků, jak se navyšuje množství kamionů, které dokáží odhalit, a to je jenom zlomek," uvedl Hladík.

Česká republika v této souvislosti navrhuje několik konkrétních vylepšení. "Zaprvé chceme jednu společnou databázi, abychom viděli, kdo například dostal pokutu nebo kdo čin podobného charakteru spáchal v zahraničí," řekl český ministr. "Zadruhé chceme, aby existovala jedna autorita. My dnes velmi dobře spolupracujeme například s bavorskými úřady, ale jen na německé straně funguje více jak 300 úřadů, které toto téma řeší," dodal. Češi proto navrhují, aby existovala jedna příslušná autorita - německá, rakouská, polská, francouzská či další - podobně jako je tomu v České republice.

"Aby bylo možné účinně omezit nezákonnou přepravu odpadu, je nezbytné posílit spolupráci mezi členskými státy v oblasti sdílení údajů a kontrolních mechanismů. Nedostatečná koordinace nejen zvyšuje environmentální rizika, ale vede také k finančním ztrátám a administrativní zátěži," říká česká výzva, kterou předem podpořilo osm zemí (Francie, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Rumunsko) a během jednání ještě ústně i Rakousko.

"A poslední věc, existuje vize Evropské komise, jak digitalizovat a zjednodušit přeshraniční přepravu (odpadů), a my tlačíme na to, aby to bylo co nejrychleji a aby daný informační systém obsahoval co nejvíce informací v elektronické formě. Abychom si neustále neposílali papíry a opravdu jsme pokročili do 21. století," doplnil Hladík s tím, že jde o palčivý problém, který se týká celé řady zemí.

České a německé úřady například od prosince loňského roku řeší nelegální skládku v Jiříkově na Bruntálsku. Kamiony tam složily odpad z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren a možná i autobaterií. Odpad přitom pochází od německé firmy Roth International, která ho tam přepravila prostřednictvím české společnosti Piroplastik.

Evropská komise nedávno představila plán na zvýšení obranyschopnosti EU, jehož součást je i navýšení investic do obrany. Český premiér Petr Fiala ale podle serveru Euractiv v této souvislosti minulý týden na summitu zmiňoval i české obavy z předpisů EU, které výrobě zbraní brání. Seznam problematických norem, které blokují investice a expanzi, sestavila česká vláda společně se zástupci obranného průmyslu. Seznam zahrnuje například právě environmentální pravidla, vývozní tranzitní licence a omezení financování. Mezi nejpalčivější problémy patří nařízení REACH, které přísně kontroluje používání chemických látek v průmyslových procesech.

České výhrady dnes potvrdil i Hladík s tím, že jeho ministerstvo s pozicí premiéra souhlasí. O celém problému hovořil dnes ráno i s eurokomisařkou pro životní prostředí Jessikou Roswalovou. "Týká se to například zákazu olova. Česká obava je, že na jednu stranu máme zvyšovat výrobní kapacity do obranného průmyslu a na druhou stranu v tuto chvíli říkáme, že zakážeme výrobu olova. To nejde úplně dohromady," uvedl Hladík.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

28.3.2025 09:13
Odpad přitom pochází od německé firmy Roth International, která ho tam přepravila prostřednictvím české společnosti Piroplastik. .........
Takže česká firma přivezla odpady z Německa! Postup a "kruté" následky proti ní budou jaké?? Odpovím si sám, mnoho a mnoho žvanění a jakýkoliv skutek uteče.
Jsme my vůbec schopni nějaké problémy (vy)řešit sami nebo se bez EU už ani nevypšoukneme?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.3.2025 19:15 Reaguje na Jaroslav Pokorný
1*
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.3.2025 19:20 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Problémem spočívá v tom, že firmy jako Piroplastik a oligarchové stojící za nimi (typu Křetínský, Tykač, Kellner, Strnad...) jsou zároveň sponzoři parlamentních stran, v prvé řadě ODS...
Odpovědět
sv

s v

29.3.2025 20:09 Reaguje na Pavel Karel
Problém je, že soudruzi blábolí z cesty ve snaze nakydat špínu na lidi lepší než jsou oni. Soudružským fantasmagoriím koho nebo co sponzoruje nějaký piroplastik, věří jen ten co žere seno, strnad a kellner doposud sponzorovali hlavně anonanistickou verbež. Nejvíc špiní životní prostředí bureš, atd. atp.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

31.3.2025 08:39
Nezaznělo náhodou, že dovézt odpad do Česka je velmi snadné? Neměli bychom, než začneme prosit Brusel o pomoc, zpřísnit dohled nad kamiony vjíždějícími do ČR? Prý se naši celníci soustředí na běžence a odpad je nezajímá. Když začneme u sebe, třeba nebudeme muset běžet s prosíkem do Bruselu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.3.2025 17:56 Reaguje na Marcela Jezberová
Základní chybou je, že likvidace odpadů je soukromým podnikáním bez
nějakého velkého ručení. Stačí založit S.R.O. a už to jede. Nejprve
se to někam naveze s tím, že likvidace zpracováním nastane později
a pak na sebe nemajetná firma vyhlásí konkurz. Stát převezme odpady
a pověří jejich likvidací jinou S.R.O. Ta udělá totéž a stát pouze
platí za nic a ty S.R.O. za to NIC berou peníze. Likvidaci odpadu
z Polska odvezeného před měsícem po několika létech z Bohumína platí
stát a hodlá požadovat peníze za likvidaci po "nemajetných" osobách
figurujících v případu. Mimochodem ty návozy jsou akcí jako z filmu
Kulový blesk. Během pár dnů je navezeno, sklad uzavřen, aby byl čas
na likvidaci firmy a převedení inkasovaných peněz na nedohledatelné
účty. Jsou to podvody podobné jako vejce vejci s často se stejnými aktéry. Likvidací se má zabývat pouze státní firma bez nějakých přeprodejů zakázek a pod převzetím k likvidaci má být pouze razítko státní firmy a ne kdejakého podvodníka, co to někam uskladní a nebo
zahrabe.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist