Česko žádá Evropskou komisi o účinnější řešení problémů s nelegální přepravou odpadů

Česká republika v této souvislosti navrhuje několik konkrétních vylepšení. "Zaprvé chceme jednu společnou databázi, abychom viděli, kdo například dostal pokutu nebo kdo čin podobného charakteru spáchal v zahraničí," řekl český ministr. "Zadruhé chceme, aby existovala jedna autorita. My dnes velmi dobře spolupracujeme například s bavorskými úřady, ale jen na německé straně funguje více jak 300 úřadů, které toto téma řeší," dodal. Češi proto navrhují, aby existovala jedna příslušná autorita - německá, rakouská, polská, francouzská či další - podobně jako je tomu v České republice.
"Aby bylo možné účinně omezit nezákonnou přepravu odpadu, je nezbytné posílit spolupráci mezi členskými státy v oblasti sdílení údajů a kontrolních mechanismů. Nedostatečná koordinace nejen zvyšuje environmentální rizika, ale vede také k finančním ztrátám a administrativní zátěži," říká česká výzva, kterou předem podpořilo osm zemí (Francie, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko a Rumunsko) a během jednání ještě ústně i Rakousko.
"A poslední věc, existuje vize Evropské komise, jak digitalizovat a zjednodušit přeshraniční přepravu (odpadů), a my tlačíme na to, aby to bylo co nejrychleji a aby daný informační systém obsahoval co nejvíce informací v elektronické formě. Abychom si neustále neposílali papíry a opravdu jsme pokročili do 21. století," doplnil Hladík s tím, že jde o palčivý problém, který se týká celé řady zemí.
České a německé úřady například od prosince loňského roku řeší nelegální skládku v Jiříkově na Bruntálsku. Kamiony tam složily odpad z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren a možná i autobaterií. Odpad přitom pochází od německé firmy Roth International, která ho tam přepravila prostřednictvím české společnosti Piroplastik.
Evropská komise nedávno představila plán na zvýšení obranyschopnosti EU, jehož součást je i navýšení investic do obrany. Český premiér Petr Fiala ale podle serveru Euractiv v této souvislosti minulý týden na summitu zmiňoval i české obavy z předpisů EU, které výrobě zbraní brání. Seznam problematických norem, které blokují investice a expanzi, sestavila česká vláda společně se zástupci obranného průmyslu. Seznam zahrnuje například právě environmentální pravidla, vývozní tranzitní licence a omezení financování. Mezi nejpalčivější problémy patří nařízení REACH, které přísně kontroluje používání chemických látek v průmyslových procesech.
České výhrady dnes potvrdil i Hladík s tím, že jeho ministerstvo s pozicí premiéra souhlasí. O celém problému hovořil dnes ráno i s eurokomisařkou pro životní prostředí Jessikou Roswalovou. "Týká se to například zákazu olova. Česká obava je, že na jednu stranu máme zvyšovat výrobní kapacity do obranného průmyslu a na druhou stranu v tuto chvíli říkáme, že zakážeme výrobu olova. To nejde úplně dohromady," uvedl Hladík.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jaroslav Pokorný
28.3.2025 09:13Takže česká firma přivezla odpady z Německa! Postup a "kruté" následky proti ní budou jaké?? Odpovím si sám, mnoho a mnoho žvanění a jakýkoliv skutek uteče.
Jsme my vůbec schopni nějaké problémy (vy)řešit sami nebo se bez EU už ani nevypšoukneme?
Pavel Karel
28.3.2025 19:20 Reaguje na Jaroslav Pokornýs v
29.3.2025 20:09 Reaguje na Pavel KarelMarcela Jezberová
31.3.2025 08:39Břetislav Machaček
31.3.2025 17:56 Reaguje na Marcela Jezberovánějakého velkého ručení. Stačí založit S.R.O. a už to jede. Nejprve
se to někam naveze s tím, že likvidace zpracováním nastane později
a pak na sebe nemajetná firma vyhlásí konkurz. Stát převezme odpady
a pověří jejich likvidací jinou S.R.O. Ta udělá totéž a stát pouze
platí za nic a ty S.R.O. za to NIC berou peníze. Likvidaci odpadu
z Polska odvezeného před měsícem po několika létech z Bohumína platí
stát a hodlá požadovat peníze za likvidaci po "nemajetných" osobách
figurujících v případu. Mimochodem ty návozy jsou akcí jako z filmu
Kulový blesk. Během pár dnů je navezeno, sklad uzavřen, aby byl čas
na likvidaci firmy a převedení inkasovaných peněz na nedohledatelné
účty. Jsou to podvody podobné jako vejce vejci s často se stejnými aktéry. Likvidací se má zabývat pouze státní firma bez nějakých přeprodejů zakázek a pod převzetím k likvidaci má být pouze razítko státní firmy a ne kdejakého podvodníka, co to někam uskladní a nebo
zahrabe.