https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesti-ochranari-pomohli-zatknout-hlavu-indoneskeho-paserackeho-gangu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští ochranáři pomohli zatknout hlavu indonéského pašeráckého gangu

3.4.2022 06:11 (Ekolist.cz)
Tři koťata chráněné kočky bengálské zabavená při zásahu.
Tři koťata chráněné kočky bengálské zabavená při zásahu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lucie Čižmářová / Zoo Olomouc
Po čtyřech měsících intenzivního vyšetřování a shromažďování důkazů se mezinárodnímu týmu v čele s českými ochranáři Františkem Příbrským (Zoo Ostrava) a Tomášem Ouhelem (Zoo Liberec) na Sumatře podařilo dostat za mříže klíčového člena indonéského pašeráckého gangu, který ilegálně obchodoval s ohroženými druhy zvířat.
 

Během zátahu byl v domě pašeráka zabaven kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Pašerák ale pravidelně obchodoval například i s orangutany, gibony nebo outloni. Zoo o tom informovaly ve společné tiskové zprávě.

Čeští ochranáři František Příbrský a Tomáš Ouhel získali první stopy vedoucí k indonéským pašerákům již v prosinci 2021, kdy natáčeli dokumentární snímek o kriticky ohrožených luskounech ostrovních.

Prohlížení zabavených zvířat při zásahu.
Prohlížení zabavených zvířat při zásahu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lucie Čižmářová / Zoo Olomouc

Během následného několikaměsíčního utajovaného vyšetřování pak Češi z bezpečnostních důvodů tým rozšířili o indonéské vyšetřovatele a dva mezinárodně uznávané experty: profesionálního vyjednavače z Jižní Ameriky a izraelského ochranáře Ofira Droriho, zakladatele sítě mezinárodní organizace EAGLE bojující proti trestné činnosti páchané na volně žijících zvířatech.

Čeští ochranáři a jejich tým se ve vyšetřování zaměřili přímo na špičku indonéského gangu, pašeráka s přezdívkou Greed, který primárně obchodoval s ulovenými primáty, luskouny a plazy.

Greed řídil čtyři WhatsAppové skupiny čítající stovky členů, na kterých se denně prodávala nelegálně ulovená zvířata, často kriticky ohrožených druhů - luskounů, primátů včetně orangutanů a gibonů, outloňů i sladkovodních druhů želv. „Zaznamenán byl dokonce i případ obchodu se slůnětem slona sumaterského,“ přibližuje zoolog František Příbrský ze Zoo Ostrava.

Zátah na pašeráka měl proběhnout v jeho domě, kde měl být zatčen přímo při prodeji zvířat. Akce byla podle ochranářů dramatická do poslední minuty, protože Greed nečekaně pozměnil místo setkání, a tak museli postupovat podle krizového scénáře a novému místu urychleně přizpůsobit své pozice i plán celé akce.

Luskoun ostrovní a tři koťata chráněné kočky bengálské zabavení pašerákům.
Luskoun ostrovní a tři koťata chráněné kočky bengálské zabavení pašerákům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lucie Čižmářová / Zoo Olomouc

Během samotného zátahu, na kterém čeští ochranáři spolupracovali i s indonéskou policií z provincie Západní Sumatra a úředníky z tamní Agentury ochrany přírody, byli v domě pašeráka zabaveni kriticky ohrožený luskoun ostrovní, tři koťata chráněné kočky bengálské a želva mohutná. Tato zvířata byla následně převezena do karantény a veterinárně ošetřena.

„Jelikož luskoun a želva byli čerstvě uloveni, mohli být vypuštěni zpět do volné přírody. Koťata kočky bengálské v záchranné stanici zůstanou do doby, než dorostou a naberou více síly. Poté budou i ona v ideálním případě vypuštěna do vybrané přírodní rezervace,“ popisuje Tomáš Ouhel, poradce pro ochranu přírody a výzkum in situ v Zoo Liberec.

Usvědčený obchodník byl na místě zatčen a převezen do vazby. Vzhledem k jeho předchozí trestní minulosti dostane pravděpodobně vyšší sazbu trestu – několikaleté odnětí svobody a pokutu v řádu několika milionů indonéských rupií.

„Jsem za tuto akci na Sumatře velmi rád. Přesně takových je třeba. Méně řečí a více překupníků za mřížemi. Zatčení tohoto pašeráka v Indonésii je opravdu velmi přínosné, protože přístavy v jihovýchodní Asii tvoří velkou část nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy,“ uvedl k připadu Ofir Droriz z EAGLE.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist