ČEZ: Se snížením emisních povolenek o desetinu se vyrovnáme
Podle Kříže je zatím brzy na odhady, zda společnosti ČEZ zůstane určité množství povolenek k prodeji, nebo bude muset naopak povolenky nakupovat. Odhadnout nelze zatím ani dopad na budoucí strukturu výrobních zdrojů ČEZ. Zástupci ostatních společností, které ČIA oslovila, chtějí snížení počtu povolenek komentovat až po rozhodnutí Evropské komise.
Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn dnes oznámil, že Evropská komise rozhodne o objemu povolenek pro ČR již zítra. Výsledkem vyjednávání české vlády a komise je kompromis ve výši 97,6 milionu tun. Česká vláda původně požadovala přidělení kvóty 107,9 milionu tun za rok, Evropská komise požadovala redukci na maximálně 91 milionu tun emisí za rok. Emise oxidu uhličitého se v ČR v předchozích letech pohybovaly okolo 90 milionů tun ročně.
Ze zmíněné kvóty 107,9 milionu tun ministerstvo životního prostředí předběžně mezi české podniky rozdělilo povolenky k emisím 104,55 milionu tun oxidu uhličitého ročně, zbytek tvoří rezerva pro nové účastníky či nepříznivé teplotní podmínky. ČEZ získal povolenky na 38,8 milionu tun emisí, mezi další významné znečišťovatele patří skupina Unipetrol, Ispat Nová Huť, Třinecké železárny, Sokolovská uhelná, Dalkia ČR, Elektrárny Opatovice, Energotrans, United Energy a ECK Generating Kladno.
Nový systém regulace emisí oxidu uhličitého platí v zemích Evropské unie od počátku letošního roku. Emisní povolenky obdrželo či obdrží zhruba 12 tisíc největších zdrojů znečištění, z toho 340 z nich se nachází v České republice. Emisní povolenky lze nakupovat či prodat, tržní cena na energetické burze EEX se nyní pohybuje okolo 13,5 eura za tunu.
reklama