https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chalupa-do-budoucna-pocita-s-pokracovanim-zelene-usporam-obce-podnikatele-i-nevladky-to-vitaji?ids%5Bx808d56b387f2974d33314e350220a6b3%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chalupa chce pokračovat v Zelené úsporám, obce, podnikatelé i nevládky to vítají

26.1.2012 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tomáš Chalupa právě vysvětluje, kolik asi Česko utrží v roce 2013 na aukci povolenek. V tom lepším případě to bude přes 6 miliard.
Tomáš Chalupa právě vysvětluje, kolik asi Česko utrží v roce 2013 na aukci povolenek. V tom lepším případě to bude přes 6 miliard.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr Tomáš Chalupa (ODS) dnes prohlásil, že v následujícím půlroce povede debatu nad tím, jak rozdělit výnosy z aukcí emisních povolenek. Část peněz by měla putovat na nové technologie, protipovodňová opatřeni a část do programu, který naváže na Zelenou úsporám. Zástupci obcí, podnikatelů ve stavebnictví i ekologických organizací záměr poslat finance do zateplování vítají. Program se ale nerozjede dříve než v roce 2013.
 

Nový zateplovací program, který naváže na Zelenou úsporám, se otevře nejdříve za rok, možná později. Podle Tomáše Chalupy je potřeba nejprve dokončit a vypořádat současný program Zelená úsporám. Kolik bude v novém programu peněz zatím není jisté, protože se aktuálně ani neví, jaký bude výnos z aukcí emisních povolenek.

„Optimistický odhad je pro rok 2013 kolem 6,4 miliardy korun. Střízlivý odhad, vycházející z aktuálních cen, se pohybuje kolem 3,1 miliardy korun,“ říká Tomáš Chalupa. Polovina z tohoto výnosu by měla jít na ochranu životního prostředí a to jak na zateplování, tak na investice do moderních technologií a na protipovodňová opatření.

Nástupce programu Zelená úsporám bude zřejmě méně štědrý. Skončený program Zelená úsporám nabízel lidem až 60 procent investice do zateplení či úsporného topení. Chalupa by budoucí příspěvek viděl spíš kolem 30 a 40 procent. Na dotace ale budou mít nárok i majitelé novostaveb nebo obce a školy či jiné veřejné budovy.

„Záměr ministerstva vítáme. Zejména pro malé firmy bude zateplovací program přínos,“ říká Miloslav Mašek ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Podle jeho slov jsou dnes potřebné materiály k dispozici a technologie vyzkoušené. Majitelé domů však nemají prostředky na to pustit se do zateplování. S tím souhlasí i Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy. „Problémem renovací jsou vysoké počáteční náklady. Tady musí pomoci stát,“ říká Holub s tím, že investice se vrátí ve snížené spotřebě energií, ale i v pracovních příležitostech pro malé stavební firmy.

Marek Sýkora za Svazu měst a obcí dodává, že nový program zateplovaní, který bude otevřený i veřejným budovám, obcím rozhodně pomůže. Podle jeho slov byly veřejné budovy doposud spíše opomíjeny a jejich podinvestovanost je veliká.

Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha záměr ministerstva komentoval s tím, že ministerský návrh je velmi podobný tomu, co Hnutí Duha navrhovalo ministerstvu už před rokem. „Je to rozhodně věc, která pomůže domácnostem srazit účty za teplo a státu zbavit se závislosti na ruském plynu,“ říká Kotecký a dodává, že investovat peníze do zateplování má mnohem větší smysl než prolamování těžebních limitů a bourání obcí kvůli těžbě uhlí.

Ministerstvo nyní zvažuje, jak program rozdělí. Kolik bude určeno na veřejné stavby, kolik na privátní a kolik na rekonstrukce, jaký podíl budou mít novostavby. Chce se vyhnout problémům, které provázaly administraci Zelené úsporám.

Míra výnosů z aukcí bude do velké míry záviset na tom, jak se bude vyvíjet cena povolenek. Vliv má také to, že si Česko zvolilo možnost firmám v období 2013 až 2020 dávat větší podíl povolenek zdarma. Předpokládané výnosy v prvních letech budou proto nižší než později. V roce 2013 má projít aukcemi 30 procent emisních povolenek.

Podle Chalupy budou emisní povolenky zřejmě jedinou možností, kde čerpat podporu při naplňování nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov. Norma říká, že do 31. prosince 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.


reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Názor - 27. 1. 2012 - Jiří Svoboda

V podstatě jde o vytloukání klínu klínem. Malý klín se vytluče větším, nadělá se více škody než užitku. Podstatné však je, že z toho budou mít užitek ti nahoře. Proto také nechtějí diskutovat, jak lze takový program, když už to mermomocí musí být, nastavit aspoň trochu smysluplně.

Svým způsobem celý tento článek je o ničem. Vůbec se nevedou jakékoli úvahy, jak to udělat lépe než předtím. Za dva roky možná budeme ve stejné situaci se Zelenou úsporám, jako dnes. Pár lidí vysmátých a kupa lidí s očima pro pláč.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist