Chalupa chce pokračovat v Zelené úsporám, obce, podnikatelé i nevládky to vítají
Nový zateplovací program, který naváže na Zelenou úsporám, se otevře nejdříve za rok, možná později. Podle Tomáše Chalupy je potřeba nejprve dokončit a vypořádat současný program Zelená úsporám. Kolik bude v novém programu peněz zatím není jisté, protože se aktuálně ani neví, jaký bude výnos z aukcí emisních povolenek.
„Optimistický odhad je pro rok 2013 kolem 6,4 miliardy korun. Střízlivý odhad, vycházející z aktuálních cen, se pohybuje kolem 3,1 miliardy korun,“ říká Tomáš Chalupa. Polovina z tohoto výnosu by měla jít na ochranu životního prostředí a to jak na zateplování, tak na investice do moderních technologií a na protipovodňová opatření.
Nástupce programu Zelená úsporám bude zřejmě méně štědrý. Skončený program Zelená úsporám nabízel lidem až 60 procent investice do zateplení či úsporného topení. Chalupa by budoucí příspěvek viděl spíš kolem 30 a 40 procent. Na dotace ale budou mít nárok i majitelé novostaveb nebo obce a školy či jiné veřejné budovy.
„Záměr ministerstva vítáme. Zejména pro malé firmy bude zateplovací program přínos,“ říká Miloslav Mašek ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Podle jeho slov jsou dnes potřebné materiály k dispozici a technologie vyzkoušené. Majitelé domů však nemají prostředky na to pustit se do zateplování. S tím souhlasí i Petr Holub z iniciativy Šance pro budovy. „Problémem renovací jsou vysoké počáteční náklady. Tady musí pomoci stát,“ říká Holub s tím, že investice se vrátí ve snížené spotřebě energií, ale i v pracovních příležitostech pro malé stavební firmy.
Marek Sýkora za Svazu měst a obcí dodává, že nový program zateplovaní, který bude otevřený i veřejným budovám, obcím rozhodně pomůže. Podle jeho slov byly veřejné budovy doposud spíše opomíjeny a jejich podinvestovanost je veliká.
Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha záměr ministerstva komentoval s tím, že ministerský návrh je velmi podobný tomu, co Hnutí Duha navrhovalo ministerstvu už před rokem. „Je to rozhodně věc, která pomůže domácnostem srazit účty za teplo a státu zbavit se závislosti na ruském plynu,“ říká Kotecký a dodává, že investovat peníze do zateplování má mnohem větší smysl než prolamování těžebních limitů a bourání obcí kvůli těžbě uhlí.
Ministerstvo nyní zvažuje, jak program rozdělí. Kolik bude určeno na veřejné stavby, kolik na privátní a kolik na rekonstrukce, jaký podíl budou mít novostavby. Chce se vyhnout problémům, které provázaly administraci Zelené úsporám.
Míra výnosů z aukcí bude do velké míry záviset na tom, jak se bude vyvíjet cena povolenek. Vliv má také to, že si Česko zvolilo možnost firmám v období 2013 až 2020 dávat větší podíl povolenek zdarma. Předpokládané výnosy v prvních letech budou proto nižší než později. V roce 2013 má projít aukcemi 30 procent emisních povolenek.
Podle Chalupy budou emisní povolenky zřejmě jedinou možností, kde čerpat podporu při naplňování nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov. Norma říká, že do 31. prosince 2018 musí členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Názor - 26. 1. 2012 - CS.SPojem "investice do moderních technologií" je tak rozsáhlý a nedovedu si přesně představit, co je jím konkrétně myšleno.Připouštím, že investovat se do technologií musí, ale v případě vládních investic pouze v rozsahu nezbytné míry, tj. vládním licencováním technologií (problém je jakých), a o zbytek se postará volný (vládou neovlivněný) trh. Čím jsou vládní zásahy větší (nad mnou uvedenou míru), tím se pouze prohlubuje korupce, korupce, a zase jenom korupce - a to jak ve smyslu uplácení, tak ve smyslu zkaženosti trhu, vedoucí k celospolečenskému úpadku. O hospodářských ztrátách ani nemluvě. |