Chemik: Největším rizikem u benzenu je průnik do podzemních vod, přetrvá tam roky

Z povrchu se tato látka podle něj snadno odpařuje a působením kyslíku a UV záření se postupně odbourává. "Látka je škodlivá pro vodní organismy. Ve vodě se opět působením kyslíku a světla postupně odbourává. Nejhorší je, pokud pronikne do podzemních vod, kde je nedostatek kyslíku a světla. Je tam schopna přetrvávat řadu let, možná i desetiletí," uvedl Hradil.
Obsah benzenu se podle něj zjišťuje plynovou chromatografií, v některých případech i kapalinovou chromatografií. "Páry benzenu působí omamně, podobně jako toluen. Při hoření této látky vzniká velké množství sazí, případně oxidu uhelnatého, to je bezprostřední nebezpečí pro lidi v nejbližším okolí a zasahující hasiče," zdůraznil odborník.
Velká část benzenu shořela, zbývající látku z cisteren hasiči přečerpávají. Po odstranění havarovaných cisteren z místa nehody je v plánu sanace, i podle odborníka musí být zasažená zemina odtěžena a dekontaminována a spodní voda monitorována. Hasiči z preventivních důvodů zabezpečili přilehlé rybníky pneumatickými ucpávkami proti případnému úniku chemikálie, blízký potok chrání sorpčními hady. V neděli byl na místo zásahu povolán hydrogeolog, který po základním zhodnocení musí navrhnout rozsah dekontaminace půdy.
Benzen je součást benzolu, který je směsí aromatických uhlovodíků odpadající například v koksovně, v DEZE se čistí destilací na jednotlivé uhlovodíky, dodal chemik. Benzen je jedna ze základních surovin, kterou využívá chemický průmysl, slouží k výrobě nitrobenzenu a následně anilinu. Také se využívá k syntéze maleinahydridu. Může být součástí léčiv, barviv, polymerních látek. Vzhledem k vlastnostem se s benzenem pracuje jen ve firmách, které to mají povolené a jsou na jeho používání vybavené, dodal Hradil.
reklama