https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chrudim-podporila-vznik-spalovny-komunalniho-odpadu-v-opatovicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chrudim podpořila vznik spalovny komunálního odpadu v Opatovicích

23.6.2023 11:10 | CHRUDIM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Chrudim podpořilo vznik zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), které chce ve svém areálu vybudovat elektrárna v Opatovicích nad Labem. Novinářům to řekl starosta František Pilný (ANO). V minulosti spalovnu odmítly obce Opatovice a Čeperka.
 

Elektrárna počítá s tím, že by byla investorem i provozovatelem spalovny, poskytne pro ni pozemek i napojení na infrastrukturu. Podle mluvčí elektrárny Hany Počtové by zařízení mělo mít kapacitu pro spálení 150 000 tun odpadu ročně. Vzniklé teplo by šlo do centrální systému, společnost ho dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí.

Zastupitelstvo Chrudimi v pondělí schválilo usnesení, kterým deklaruje podporu vybudování moderní technologie využívání opadu. V budoucnu bude zpracovávat komunální odpad z Chrudimi, který nepůjde recyklovat, uvedl starosta František Pilný (ANO).

Záměr loni v září odmítli obyvatelé Čeperky v místním referendu. Lidé ze sousedních Opatovic nad Labem výstavbu spalovny odmítli v referendu v roce 2006. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky.

Čeperka argumentuje tím, že oblast je zatížená průmyslem už dost. Další projekty se chystají, papírna firmy Rollpap či průmyslový park společnosti Czech Industrial Development, který obec s 1200 obyvateli také odmítá. V katastru se má těžit písek, k tomu obec trápí hluk z dálnice D35 a silnice z Hradce Králové do Pardubic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.6.2023 11:58
Ta spalovna měla být už 20let v provozu, to minimálně. Stejně jako ta u Mělníka !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.6.2023 20:27 Reaguje na smějící se bestie
👍
Odpovědět
Jiří Klicpera

Jiří Klicpera

2.7.2023 22:23
Spalovna komunálního odpadu se plánovala v různých studiích již počátkem 60.let minulého století, ale vždy se našel nějaký chytrák, který jí nějak zařízl. Mimochodem, odpad je energie a když se bude spalovat cizí odpad, bude to energie zdarma (resp. za režijní náklady) pro tepelnou soustavu napojených měst.. O kšeft ale přijdou někteří skládkaři, podívejte se na skládky ve Zdechovicích a v Nasavrkách, co je to zač. O Čáslavi ani nemluvím. A zeptejte se v Čeperce, jestli si místo ZEVO chtějí pořídit skládku.... Před časem jsem dělal studii proveditelnosti ZEVO Jihlava zhruba na stejnou kapacitu. Kdyby jí už dneska měli, neměli by potíže s 10 kotelnami na ZP po městě. Ale také se našel někdo, kdo to zařízl. Jenže platí, že vždy je lepší dobře vedené ZEVO, než skládka, která co chvíli zahoří a plodí nekontrolovatelné dusno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist