https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-vypustila-poprve-vice-sklenikovych-plynu-nez-vsechny-rozvinute-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady

7.5.2021 15:15 | NEW YORK (ČTK)
Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. Při přepočtu na hlavu poslalo ale 1,4 miliardy Číňanů do vzduchu jen 10,1 tuny. To je o něco méně než úroveň států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která je 10,5 tuny, a výrazně méně než hodnota USA, 17,6 tuny.
Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. Při přepočtu na hlavu poslalo ale 1,4 miliardy Číňanů do vzduchu jen 10,1 tuny. To je o něco méně než úroveň států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která je 10,5 tuny, a výrazně méně než hodnota USA, 17,6 tuny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

 

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Ekvivalent CO2 je měrná jednotka pro standardizaci dopadu různých skleníkových plynů na klima. Ty ke skleníkovému efektu nepřispívají ve stejné míře a zůstávají v atmosféře po různá časová období.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent.

Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. Při přepočtu na hlavu poslalo ale 1,4 miliardy Číňanů do vzduchu jen 10,1 tuny. To je o něco méně než úroveň států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která je 10,5 tuny, a výrazně méně než hodnota USA. Ty se 17,6 tuny v přepočtu na hlavu přispívají ke globálnímu oteplování výrazně více.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

7.5.2021 15:51
Česko oficiálně produkuje na jednoho obyvatele 12,4t CO2(eq) za rok. Čína nás s 10,1t slušným tempem dohání. Problém je v čínském měřítku... Populace celé naší republiky by v Číně mohla obývat jedno velké město nebo polovinu Šanghaje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2021 10:58 Reaguje na Dalibor Motl
Jenže v Číně se budují OZE x násobnou rychlostí, než u nás.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.5.2021 16:22
Najděte si :
https://ourworldindata.org/co2-and-other-greenhouse-gas-emissions

a najeďte na interaktivní graf "Celkové roční emise CO₂ podle regionů"

Co uvidíte ? Absolutní každoroční nárůst emisí CO2 , kde hnacím motorem je Čína, Indie a zbytek Asie .

Tyto regiony procházejí silnou industrializací a společenskou objednávkou na zvyšování životní úrovně ke stavu v USA/EU .

Pokud tyto regiony nesníží své emise /a ony je nesníží / pak si v EU a USA můžete dělat co chcete a nezmění se vůbec nic.
Tedy kromě enormního navýšení cen energií, služeb a výrobků pro euroatlantické společenství v důsledku masívního rozvoje OZE .

Bez jádra to prostě nepůjde , stejně jako to nejde bez soli v kuchyni.
A navíc OZE jako páteř energetiky je slepou uličkou vývoje lidské společnosti
Odpovědět
PF

Pavel Franta

8.5.2021 00:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
A to se zatím neprobudila Afrika. Až se to tam jednou pořádně rozjede :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2021 10:53 Reaguje na Pavel Franta
V Africe se už žádný fosil ve velkém rozjíždět nebude, je to pro ně naprostý nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2021 10:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Víte pane Vinklere, kde se budují největší kapacity v OZE??
Určitě to v nějakém čláku máte, je to v Číně.
A možná taky v Indii.
Tyhle země jsou klitickou změnou postiženy velmi silně, tak samy výrazně brzdí ve fosilu a rozjíždí OZE, Žádnou Evropu na to nepotřebují.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.5.2021 18:07
Ekologizace planety je energeticky i cenově náročná.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.5.2021 20:07 Reaguje na Michal Ukropec
"Ekologizace" ? Co je to za buzzword?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 20:20 Reaguje na Viktor Šedivý
Něco podobného jako "neviditelná (dobrodějova) pazoura".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 18:24
Méně spotřebičů, méně vyrobené W.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2021 11:00 Reaguje na Karel Zvářal
To nevím. Mám v dílě dost různých předpotopních stojů (a jeden elektromotor 3KW) a když je pozoruji, tak žádnou elektřinu nespotřebovávají.
Odpovědět

Jirka Černý

7.5.2021 20:46
My tak akorát můžeme držet pysk, z Číny tu máme skoro všechno páč je to levné a nebo můžeme koupit to dražší značkové co je v konečném důsledku také z Číny, pro ty co kupuji kvalitní západní elektroniku se virtuálně za břicho popadám. Taková ta paraela jako když se sousedkou lezeme do postele a všude ji promlouváme jaká je běhna. Ale je to velký prostor pro mladé ambiciózní ekologicky smýšlející, co si třeba nekupovat nový mobil co půl roku? Jasně to je totální scifi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 20:52 Reaguje na Jirka Černý
Takže ne čepicemi, ale dobrou cenou:-))
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.5.2021 14:32
JJ, skleníkové plyny znamenají prosperitu, radikální omezení skleníkových plynů znamená chudobu a upadnutí do závislosti někomu, kdo neomezoval.
Kdypak si to zelení aktivisté uvědomí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.5.2021 10:55 Reaguje na Radim Polášek
Kdy si vy uvědomíte, že je to přesně naopak?

Západní Evropa jde do OZE a bohatne, my fedrujeme pod kotel a propadáme se nejvíc v historii.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist