https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cina-zaziva-zlatou-horecku-sdilenych-kol-a-mesta-se-musi-vyporadat-s-hromadami-nepotrebnych-kol
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína zažívá zlatou horečku sdílených kol. A města se musí vypořádat s hromadami nepotřebných kol

3.4.2018 11:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Číňané jezdí na kole rádi. A firmy jim připravily ne příliš pestrou, ale početnou nabídku kol.
Číňané jezdí na kole rádi. A firmy jim připravily ne příliš pestrou, ale početnou nabídku kol.
Foto | SZ / Flickr
Čínský projekt sdílení kol se poněkud nevyvedl a v drsné konkurenci provozovatelů této služby zbankrotovalo už několik desítek společností. Výsledkem není udržitelnější a čistější způsob přepravy osob, ale města zanesená miliony nepojízdných bicyklů. Píše o tom CNN.
 

Přetížená dopravní infrastruktura čínských metropolí nutně potřebuje změnu, která by nabídla masám možnost nenáročné přepravy a přitom nepoškozovala životní prostředí. Centralizované plány státem řízené podpory hromadné dopravy osob jsou však velmi nákladné a na jejich realizaci je zapotřebí čekat dlouhá léta. Velkokapacitní metro nebo prostor pro desítky MHD spojů nevyrostou přes noc. Čína ale potřebovala řešení okamžité. Proto zhruba předloni „objevila“ efektivní a nenáročné řešení, které zprvu vypadalo velmi slibně. Sdílení kol, bike-sharing.

Sdílená kola kam se podíváš
Sdílená kola kam se podíváš

Zaplať a jeď

Ano, v principu ten samý systém, který známe z Čech i z New Yorku, jen disponovaný na měřítka asijského gigantu. A právě tato měřítka se ukázala být zásadním problémem. Zpočátku vše fungovalo výborně: najdete vhodné kolo k zápůjčce, s pomocí chytrého telefonu provedete malou platbu jeho pronajímateli a získáte číselný kód k zámku. Zajedete si kam potřebujete a kolo poté zamknete. Jeho pozici pak znovu načtete mobilem do systému a pronajímatel vám pošle zpět zálohu. Nikdo sice nevydělává moc, ale všem je tak nějak lépe.

Nestrávíte hodiny v silniční zácpě, nemusíte prorážet davy lidí cestou na nákup. Pohodlně a vlastní silou se přesunete tam, kam potřebujete. Šlapání do pedálů je zdravý pohyb. A více kol při krajnicích znamená méně ovzduší znečišťujících aut na silnicích. Ideální. Systém sdílení kol, který vcelku dobře funguje při 11.000 kolech (provozovaných společností Santander Cycles) v Londýně nebo 8.000 bicyklech na Manhattanu (od společnosti Citi Bike), však dostává zabrat, když je kol k zapůjčení přes 20 milionů. Doslova se pak hroutí vlastní vahou.

Provozní tlak i konkurence

Do státem neregulovaného podnikání se totiž v Číně pustilo kolem 70 nejrůznějších společností a každá z nich se pokusila ovládnout trh. V konkurenčním boji jich však přežila jen hrstka. Lidé, kteří si s nemalou ochotou chtěli kolo zapůjčit, museli řešit stále častěji nejrůznější problémy: nefunkční odemykací kód, nevymahatelnou návratnost provedené platby za nepojízdné kolo, nekonečné čekání na vrácení zálohy po zaparkování. Spousta klientů čínského bike-sharingu také nehrála úplně fér: kolo si vypůjčili a už nevrátili. Nebo si jej ponechali místo neproplacené zálohy, prodali jej za pár babek přes internet. Případně jej jen někde odstavili, aniž by se o ně starali dál.

Společnostem, které investovaly do rozjezdu projektů sdílení kol nemalé peníze, brzy začal docházet dech. Servis, montáže, opravy. Aktualizace GPS podkladů. Účetnictví a platby zprostředkovatelům plateb. Svážení kol z izolovaných a odlehlých destinací, soudní řešení krádeží a neustálá konkurence. Tento nezamýšlený tlak se tvrdě podepisoval na čistotě původní myšlenky. Brzy se vyplácelo dodat do ulic měsíčně deset tisíc nových kol, než se starat o ty, které už nejezdí.

Giganti mají 12 milionů kol

Sdílená kola jako městský odpad.
Sdílená kola jako městský odpad.

Rozdíl v hospodaření firem, které kola ke sdílení nabízely, vycházel i z kapitálu, který za nimi stál. Pokud měl někdo omezené zdroje a získával finance navíc jen s pomocí mikropůjček a internetových kampaní, dlouho v šíleném tempu růstu nevydržel. Zabalit to loni musela například společnost Bluegogo, která disponovala 20 miliony registrovaných uživatelů a provozovala 600.000 kol. Přepsala je na svého rivala. Čínský trh nyní z 90 % kontrolují společnosti MoBike a Ofo.

Za první stojí technologický giganty Tencent (a koncerny TPG a Seqoia), za druhou zase internetový prodejce Alibaba. Obě společnosti, aby srovnaly náskok, letos navýšily základní jmění o jednu miliardu dolarů. Dohromady zprostředkují 50 milionů pojížděk každý den, mají 100 milionů registrovaných uživatelů a ve stovce měst provozují 12 milionů kol. To jiní poskytovatelé kol pochopitelně nedokážou ustát a tak zavírají krám. V současnosti se „drží“ jen asi deset společností a čínští ekonomové odhadují, že letos se jejich počet zredukuje na polovinu.

Čistá myšlenka, po které zůstávají odpadky

Když odhlédneme od (na Čínu trochu neobvyklého) drsného kapitalismu sdílení kol, v čem je vlastně problém? Předně, ve městech jako Čcheng-tu dnes jezdí více lidí na sdílených kolech, než novým metrem. Drahý projekt hromadné dopravy se tak stává prodělečný a do úzkých se dostávají i jiné formy MHD v čínských metropolích. Aut v ulicích přitom výrazně neubylo, kola využívají především místní ke krátkým pojížďkám do 30 minut jízdy. Pohyb v zadýmeném prostředí silnic jim zrovna nesvědčí.

A nejnázornějším dopadem „zlaté horečky“ sdílení kol jsou miliony opuštěných bicyklů, odstavených bez zájmu při obrubnících nebo pohozených kde se jen dá. Většinou pochází od zkrachovalých bike-share firem, dílem ale také od stávajících provozovatelů. Nikdo nezajišťuje jejich svoz, opravu nebo recyklaci. Je to dost divoký důsledek „ušlechtilé“ představy o městech, kde se cyklistika stane alternativou přepravy osob. Mimochodem, MoBike i Ofo připravují svou expanzi do USA a Evropy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist