https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cisteni-odpadnich-vod-v-cr-bude-prisnejsi.velka-mesta-maji-nove-z-vody-odstranovat-leciva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější. Velká města mají nově z vody odstraňovat léčiva

14.11.2024 12:03 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou vláda musí zakomponovat do českých zákonů během 30 měsíců. Jednotlivé části této směrnice se ale budou zavádět postupně a finální účinnost bude v roce 2045, řekl ministr životního prostředí Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Českých Budějovicích. Jak se to projeví na ceně vodného a stočného, nelze teď podle něj odhadovat. Směrnici zveřejní v příštích týdnech.
 
"Je nesporné, že implementace té směrnice bude mít dopad i na výši vodného stočného. Zdůrazňuji, že potom je odpovědností všech hráčů v tom příběhu, aby to bylo sociálně citlivé a aby ta cena stočného a vodného nevyletěla do nějakých astronomických výšek," řekl Výborný. Pozitivní efekt to podle něj bude mít na kvalitě povrchové vody.

Nová směrnice zavede například pro velká města, jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava, čtvrtý stupeň povinného čištění, které má vodu zbavit látek, které se dostávají do odpadní vody z farmaceutického nebo kosmetického průmyslu. Dosud do čištění zahrnuty nebyly. A směrnice ukládá farmaceutickým a kosmetickým společnostem povinnost podílet se na úhradě nákladů spojených se zaváděním a provozováním tohoto čtvrtého stupně. Ty jsou podle SOVAK proti.

"Velmi často potom tuto vodu čistíme a znovu používáme jako pitnou vodu, a pokud se ji podaří vyčistit od látek z farmaceutického průmyslu a podobně, tak se to pozitivně projeví právě na zdraví lidí. Je to opravdu investice úplně celé společnosti do kvality života,“ dodal.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, které dvoudenní konferenci v Českých Budějovicích pořádá, se obává značných investičních nákladů do vybudování nových nebo předělání stávajících zařízení. Jejich odhad celkových investičních nákladů z března letošního roku je přes 400 miliard korun za 20 let.

Nová směrnice platí pro celou Evropskou unii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

14.11.2024 12:18
Pravděpodobně se jedná o vtip. Tak oni něco zavádějí a nevědí jak se to projeví na platbách za vodu?
Pokud vyjdu jen z odhadu v článku od Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, tak to znamená náklady 2 000,-Kč na občana každoročně. Dělal někdo ekonomický rozbor nákladů a přínosů, ze kterého by vyplývalo, že se jedná o správné rozhodnutí?
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

14.11.2024 18:04 Reaguje na Richard Vacek
2302,- Kč za osobu/rok (v ČR) a jestli to dobře chápu, tak se jedná pouze o investice, nikoli provoz. A mj. je to skoro 10x víc než byl odhad EK/2016.

á propós, Vy víte, kolik vynese kilometr dálnice ... třeba Tábor-ČB?
Či kolik vynese zabezpečení ÚČOV Ostrava na Q1000?
(berte to prosím jako namátkový příklad na makroekonomické úrovni)

A kolik je to piv z rodinného rozpočtu? (mikroekonomická úroveň, to už máme každý v peněžence ... teda každý ... Pražáci si tu ÚČOV za vodné a stočné zacvakali, takže už to tam nemaj ... to se jim to nadskakuje, když maj lehčí peněženku :-)

Zkrátka (zkratka) se máme líp a tohle je část účtu.

P.S. Hodně se píše o farmakách, ale kvartérních stupňů (s jistotou nad 150 000 EO) bude 10 ks. Další podle povodí (Citlivé oblasti). A málo se trachtuje fosfor, kde kolegové ze SOVAKu dlouhodobě bránili zlepšení s neuvěřitelnou vehemencí (tedy nejen oni).

A co za to? To nečištění (P) je v důsledku ta pochcípaná Dyje, smradlavej Orlík, chcíplý candáti na Vranově, nekonečně zelené Hracholusky, eklhaft ze Skalky 50 km po Ohři ... na chronickou anoxii pod desítkami přehrad a rybníků už nejsou kapacity (sledovat, natož trachtovat).

A že jste o tom za ta léta příprav neslyšel? Dobře to není, ale asi musíte reklamovat u svého novináře, poslance a europoslance. A ruku na srdce (nebo na myš): kolikrát za rok průměrný občan klikne na článek např. o svíčce na hrobu Karla Gotta a ?x na článek o anoxii, úhynu ryb, výskytu sinic atd.

Jestli si lid žádá 'chléb a hry', tak potom je otázkou chmurnou, nakolik jsme my dva, pane Vacku, lid nebo nelid.

S úctou DF
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.11.2024 20:21 Reaguje na Daniel Fiala
Pokládám za velmi důležité omezení fosforu. 2000 za rok a osobu je poměrně málo, pokud to srovnáte s jinými útratami (neziskovkami) co nepřináší nic....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.11.2024 21:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pravděpodobně si myslíte, že taková částka je to jediné, co musí člověk za rok zaplatit. Ale platit se musí za spoustu dalších věcí a počet lidí, kteří jsou odkázáni na sociální dávky je stále vyšší. Proto by něco takového mělo být podloženo, aby bylo jasné, že se ty náklady nějakým rozumným způsobem vrátí. Čím vyšší cíl v čištění odpadních vod si stanovíte, tím rychleji náklady rostou, ale přínos se moc nezvyšuje.
Odpovědět
hi

14.11.2024 22:10
Podstatně efektivnější by bylo zvážit, zda skutečně všechny tyto látky ke svému životu potřebujeme a alespoň část jich zakázat nebo omezit.
Rovněž bylo dobré veřejnost více informovat o škodlivosti konkrétních látek místo všudypřítomných, a často i zavádějících reklam,
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist