Členové ekologického výboru považují emisní závazek za ambiciózní
"Je to ambiciózní úvaha. ČR od roku 1990, což je referenční rok pro stanovení tohoto cíle, snížila emise CO2 skoro o 37 procent (dominantně útlumem těžkého průmyslu). Bohužel tuto hodnotu Česko v posledních deseti letech spíše udržuje, než aby ve snižování pokračovalo. Navržený cíl předsedkyní EK by znamenal pro ČR každý rok snížit produkci CO2 o cca dvě procenta. Pokud by se podařilo urychlit odstavení uhelných elektráren, není tento cíl úplné sci-fi," napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
"Jako členka výboru pro životní prostředí si umím představit, že vláda podnikne kroky k další akceleraci při plnění cílů snižování emisí CO2 a nebude přešlapovat na místě jako doposud, respektive nebude hledat výmluvy jako doposud. A to ať bude konečný cíl v roce 2030 nakonec stanoven jakýkoliv," dodala.
Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky je cíl ambiciózní, ale velmi logický. "Je jasné, že Evropa směřuje k zásadní proměně, kterou pocítí energetika, průmysl i domácnosti. Pro naši zemi zde vidím příležitost, jak modernizovat, podpořit nové technologie a zlepšit kvalitu života i životního prostředí," sdělil ČTK.
"Všichni vnímáme, že změna klimatu postupuje mnohem rychleji a její dopady jsou razantní již v současné době. Naplňují se nejčernější scénáře vědeckého panelu IPPC OSN. Například v tomto týdnu se na severovýchodě Grónska odtrhla část ledovce o rozloze 113 kilometrů čtverečních. Musíme reagovat tak rychle, jak je možné," napsala Balcarová. Cíl podporuje i další člen výboru Jaroslav Holík (SPD). "Jednou z cest k dosažení přísnějšího limitu je i omezení neefektivní dopravy," uvedl.
Naopak Skopeček záměr na twitteru zkritizoval. "Zlikvidovat evropský průmysl (a pracovní místa) je cílem Evropské komise. Dnes to v projevu ohlásila její předsedkyně von der Leyenová, když přišla se zpřísněním již drakonických emisních limitů. Nově mají do roku 2030 klesnout o 55 procent. V době rekordního hospodářského propadu jde o šílenství!" uvedl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miroslav Vinkler
17.9.2020 06:25A jak to vypadá EU ve světě nikdo následovat nechce a nebude. Výsledkem bude hospodářský propad / v němž již delší dobu EU úspěšně pokračuje/ , předlužené státy EU a konec evropského blahobytu.
Pokud se někdo domnívá, že tiskem nekrytých peněz se lze úspěšně rozvíjet, potom se plete . Ta bublina jednou prasknout musí a pak se budeme všichni a hodně divit.
Pavel Hanzl
17.9.2020 16:20 Reaguje na Miroslav VinklerJak je to v dalších zemích 3. světa nevím, ale pro ně je uhlí a ropa taky už asi zbytečné a drahé.
Státy Evropy i USA jsou předlužené trvale a kontinuálně, otázka ovšem stojí, komu všichni dluží.
Dluží z drtivé většiny vlastním občanům, tj. sami sobě.
Na dluzích je postavena celá naše civilizace a došla hodně daleko, já si myslím, že až příliš. Ale to už je jiná otázka.
Bublin praská pořád dost (naposled Americká nemovitostní) a žádná tragédie se nekoná.
Já se spíš obávám opačného průšvihu, země investující dnes do OZE zbohatnou, budou mít extrémně levnou energii a tím se bude dále a více plýtvat a vytvářet gigatuny nových výrobků, tj. odpadu. A to nás zahubí tutově.
Milan G
17.9.2020 18:08 Reaguje na Pavel HanzlVíte, že pokud oprostím nynější cenu uhlí od daně, které se říká Emisní povolenka, tak je to proklínané uhlí nejlevnější surovina k výrobě el. energie a vytápění?
Pavel Hanzl
18.9.2020 19:05 Reaguje na Milan GNa FVE potřebujete kamión s panely a pár chlapů a pár elektrikářů a klubo drátů. A jednou za rok chlapa, který to jen zkontroluje.
To je poměrně dost podstatný rozdíl.
Pavel Hanzl
18.9.2020 19:07 Reaguje na Milan GJá mám kolem baráku pořád slunko, ale uhlí žádné.
Pavel Hanzl
18.9.2020 19:07 Reaguje na Milan GJá mám kolem baráku pořád slunko, ale uhlí žádné.