https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/clenove-ekologickeho-vyboru-povazuji-emisni-zavazek-za-ambiciozni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Členové ekologického výboru považují emisní závazek za ambiciózní

17.9.2020 01:00 | PRAHA (ČTK)
Podle předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti) změna klimatu postupuje rychle a její dopady už jsou razantní, cíl proto vítá. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) to ale pokládá za šílenství.
Podle předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti) změna klimatu postupuje rychle a její dopady už jsou razantní, cíl proto vítá. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) to ale pokládá za šílenství.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Za ambiciózní záměr považují cíl snížit emise skleníkových plynů o 55 procent proti stavu z roku 1990 poslanci ze sněmovního výboru pro životní prostředí, které ČTK oslovila. Podle jeho předsedkyně Dany Balcarové (Piráti) změna klimatu postupuje rychle a její dopady už jsou razantní, cíl proto vítá. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) to ale pokládá za šílenství. O tom, že by Evropská unie měla do deseti let snížit emise oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent, dnes ve svém poselství o stavu unie hovořila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Dosavadní plán počítal s omezením emisí o 40 procent.
 

"Je to ambiciózní úvaha. ČR od roku 1990, což je referenční rok pro stanovení tohoto cíle, snížila emise CO2 skoro o 37 procent (dominantně útlumem těžkého průmyslu). Bohužel tuto hodnotu Česko v posledních deseti letech spíše udržuje, než aby ve snižování pokračovalo. Navržený cíl předsedkyní EK by znamenal pro ČR každý rok snížit produkci CO2 o cca dvě procenta. Pokud by se podařilo urychlit odstavení uhelných elektráren, není tento cíl úplné sci-fi," napsala ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Jako členka výboru pro životní prostředí si umím představit, že vláda podnikne kroky k další akceleraci při plnění cílů snižování emisí CO2 a nebude přešlapovat na místě jako doposud, respektive nebude hledat výmluvy jako doposud. A to ať bude konečný cíl v roce 2030 nakonec stanoven jakýkoliv," dodala.

Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky je cíl ambiciózní, ale velmi logický. "Je jasné, že Evropa směřuje k zásadní proměně, kterou pocítí energetika, průmysl i domácnosti. Pro naši zemi zde vidím příležitost, jak modernizovat, podpořit nové technologie a zlepšit kvalitu života i životního prostředí," sdělil ČTK.

"Všichni vnímáme, že změna klimatu postupuje mnohem rychleji a její dopady jsou razantní již v současné době. Naplňují se nejčernější scénáře vědeckého panelu IPPC OSN. Například v tomto týdnu se na severovýchodě Grónska odtrhla část ledovce o rozloze 113 kilometrů čtverečních. Musíme reagovat tak rychle, jak je možné," napsala Balcarová. Cíl podporuje i další člen výboru Jaroslav Holík (SPD). "Jednou z cest k dosažení přísnějšího limitu je i omezení neefektivní dopravy," uvedl.

Naopak Skopeček záměr na twitteru zkritizoval. "Zlikvidovat evropský průmysl (a pracovní místa) je cílem Evropské komise. Dnes to v projevu ohlásila její předsedkyně von der Leyenová, když přišla se zpřísněním již drakonických emisních limitů. Nově mají do roku 2030 klesnout o 55 procent. V době rekordního hospodářského propadu jde o šílenství!" uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 06:25
Vybudovat zcela novou energetickou infrastrukturu během několika let prostě nejde.
A jak to vypadá EU ve světě nikdo následovat nechce a nebude. Výsledkem bude hospodářský propad / v němž již delší dobu EU úspěšně pokračuje/ , předlužené státy EU a konec evropského blahobytu.

Pokud se někdo domnívá, že tiskem nekrytých peněz se lze úspěšně rozvíjet, potom se plete . Ta bublina jednou prasknout musí a pak se budeme všichni a hodně divit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.9.2020 16:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Evropa buduje novou energetickou strukturu průběžně, do OZE se pustila možná před 10. lety. A zcela evidentně to jde. Následuje nás především USA a Čína, ta má největší rozvoj ve FVE a VE na světě, taky rozjíždí ve velkém jádro.
Jak je to v dalších zemích 3. světa nevím, ale pro ně je uhlí a ropa taky už asi zbytečné a drahé.
Státy Evropy i USA jsou předlužené trvale a kontinuálně, otázka ovšem stojí, komu všichni dluží.
Dluží z drtivé většiny vlastním občanům, tj. sami sobě.
Na dluzích je postavena celá naše civilizace a došla hodně daleko, já si myslím, že až příliš. Ale to už je jiná otázka.
Bublin praská pořád dost (naposled Americká nemovitostní) a žádná tragédie se nekoná.

Já se spíš obávám opačného průšvihu, země investující dnes do OZE zbohatnou, budou mít extrémně levnou energii a tím se bude dále a více plýtvat a vytvářet gigatuny nových výrobků, tj. odpadu. A to nás zahubí tutově.
Odpovědět
MG

Milan G

17.9.2020 18:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Můžete mi vysvětlit proč by uhlí pro země 3. světa mělo být drahé?
Víte, že pokud oprostím nynější cenu uhlí od daně, které se říká Emisní povolenka, tak je to proklínané uhlí nejlevnější surovina k výrobě el. energie a vytápění?

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 19:05 Reaguje na Milan G
Protože je musíte vytěžit a odvézt do elektrárny, kterou musíte postavit za příšerné peníze. A pak musíte vybudovat přenosovou soustavu za další giga. A během celého provozu musíte těžit to palivo a vozit ho do elektrárny atd. atd. celý gigamoloch musíte servisovat a na to nemáte lidi a natož odborníky, musíte provozovat stroje za giga nafty atd. atd. atd.
Na FVE potřebujete kamión s panely a pár chlapů a pár elektrikářů a klubo drátů. A jednou za rok chlapa, který to jen zkontroluje.
To je poměrně dost podstatný rozdíl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 19:07 Reaguje na Milan G
Vy jste originál komik. Vy si myslíte, že uhlí je fakt levnější než slunce?
Já mám kolem baráku pořád slunko, ale uhlí žádné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 19:07 Reaguje na Milan G
Vy jste originál komik. Vy si myslíte, že uhlí je fakt levnější než slunce?
Já mám kolem baráku pořád slunko, ale uhlí žádné.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist