https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/Sit-dendrometru-poskytuje-vedcum-data-o-stavu-ceskych-lesu-v-temer-realnem-case
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová síť dendrometrů poskytuje vědcům data o stavu českých lesů v téměř reálném čase

12.4.2025 06:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Czech Globe
V souvislosti se změnami klimatu jsou lesní ekosystémy vystaveny novým podmínkám, které na ně mají různé dopady. Až doposud chyběl expertní systém, který by dokázal sledovat tyto dynamické změny vývoje lesů v dostatečném časovém a prostorovém rozlišení, a umožnil tak rychle přijímat opatření k minimalizaci škod pomocí adekvátního lesnického managementu.
 
DendroNetwork je jeden z klíčových prvků infrastruktury Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe). Díky společnému úsilí vědeckých pracovníků CzechGlobe a Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity (ICS MUNI) vznikl nový expertní systém dendronet.cz. Systém přináší denně aktualizované mapy stavu lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky.

Celý koncept je založen na přímo měřené odezvě jednotlivých stromů (hlavních hospodářských dřevin) v rámci lesního porostu a následné extrapolaci dat na národní úroveň.

Bio-monitoring probíhá pomocí dendrometrů - senzorů instalovaných na kmen stromu. Ve spojení s monitoringem meteorologických parametrů to představuje efektivní nástroj poskytující přehledné, časově a místně aktuální informace o stresu suchem, vitalitě a produkci lesních ekosystémů.

Výsledkem jsou každých 12 hodin aktualizované mapové vrstvy a data popisující stav lesních ekosystémů v prostorovém rozlišení 500 m. Systém přináší zcela nový zdroj dat, který je klíčový pro moderní lesnický sektor, umožňující lépe rozumět a reagovat na výzvy současného lesnictví.

Zdroj | Czech Globe

„Nové technologie nám umožňují spojit měření v téměř reálném čase s modelováním, abychom mohli hodnotit současný stav lesních ekosystémů na úrovni celé České republiky. Shromážděná data jsou ihned porovnávána s dlouhodobými časovými řadami (20 let), což nám umožňuje posoudit aktuální situaci v širším časovém rámci a mít relevantní podklady k adaptačním opatřením,“ doplňuje vedoucí sítě DendroNetwork Jan Krejza z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe).

Lesy pokrývají více než jednu třetinu našeho území. Jsou nenahraditelnou složkou krajiny a je nasnadě si připustit, že lesy pro nás nejsou pouhým zdrojem dřevní hmoty, ale poskytují nám mnoho dalších, ne-li důležitějších ekosystémových služeb. Udržení zdravých, funkčních a vitálních lesů dává předpoklad nejen prosperujícímu lesnímu hospodaření, ale i funkčnosti celé české krajiny jako celku.

Nový portál včasné výstrahy dendronet.cz je výsledkem dlouhodobé práce českých vědců i mezinárodní spolupráce v rámci projektu Forest4Future, který byl v loňském roce úspěšně ukončen. Díky pokračující podpoře Ministerstva životního prostředí však rozvoj infrastruktury nadále pokračuje prostřednictvím projektu TransAdapt. V rámci navazujících projektů aktivně pracujeme na rozšíření konceptu DendroNetwork do dalších evropských zemí a na vytvoření integrovaného evropského monitorovacího systému pro měření a hodnocení stavu lesů v reálném čase.


reklama

foto - Šprtová Hana
Hana Šprtová
Autorka je pracovnicí Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.4.2025 07:53
No princip dendrometru je měření změn délky té kovové dásky a tedy obvodu kmene v reálném čase. Tedy třeba ráno, odpoledne, po dešti...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.4.2025 07:50
lesy, když jim dáme prostor se postarají o sebe sami. Daleko větší problém je čistota vody v řekách, rybnících, překážek pro migraci ryb. Odpady které pouštíme do kanalizace a které se vylouhují do vod.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.4.2025 08:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Všechno se nějak postará o sebe. Lesy a i ty splašky. Ale vždy je třeba bádat o tom, zda je to pro přežití lidí vhodné, či nikoli.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist