https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cop26-nejvetsimi-znecistovateli-jsou-cina-usa-indie-rusko-a-japonsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

COP26: Největšími znečišťovateli jsou Čína, USA, Indie, Rusko a Japonsko

31.10.2021 01:00 | GLASGOW (ČTK)
Vybrané údaje o znečišťování planety a snahách o snížení emisí skleníkových plynů k zahájení konference OSN o změnách klimatu COP26 1. listopadu.
 

Cíle a snahy:

V listopadu 2016, vstoupila oficiálně v platnost nová globální dohoda o klimatu, která byla uzavřena na konferenci v Paříži v prosinci 2015. Podle textu dokumentu, který má v roce 2020 nahradit dosavadní Kjótský protokol z roku 1997, má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého.

Čína, která je největším zdrojem skleníkových plynů na světě, v rámci pařížské dohody slíbila, že její emise skleníkových plynů dosáhnou vrcholu někdy kolem roku 2030. Od roku 2017 také zahájila kampaň proti spalování uhlí a zpřísnila emisní normy u vozidel a průmyslu. Čínský prezident Si Ťin-pching také slibuje, že Čína dosáhne před rokem 2060 uhlíkové neutrality.

Evropská komise letos v červenci představila dosud největší soubor klimatických návrhů, které mají země Evropské unie nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030. Unijní exekutiva chce v zájmu boje proti oteplování planety mimo jiné skoncovat s výrobou benzínových a dieselových aut, zpoplatnit emise z dopravy či vytápění budov nebo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Unie chce omezit do roku 2030 emise skleníkových plynů místo o původně plánovaných 40 procent nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v Evropské unii by se měl do roku 2030 zvýšit na 40 procent. Komise také navrhuje, aby nové vozy v EU od roku 2035 nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého, což zásadně prodraží a prakticky znemožní jejich výrobu. Omezení se ovšem mají týkat již roku 2030, dokdy by se měly emise z automobilů omezit o 55 procent proti dnešním hodnotám.

Dalším ambiciózním cílem EU, na který ale nemají všechny země jednotný názor, je, aby byla unie v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů. To znamená, že by se do ovzduší nemělo vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo příroda může sama vstřebat.

Německo se vedle dohody z Paříže řídí novelizovaným zákonem, který zemi zavazuje dosáhnout neutrality emisí skleníkových plynů nejpozději do roku 2045, což je o pět let dříve proti dosavadnímu plánu. Nově tak chce Německo do roku 2030 produkovat ve srovnání s rokem 1990 o 65 procent emisí skleníkových plynů méně, dosud se počítalo se snížením o 55 procent. Do roku 2040 se pak Německo přiblíží k hranici 90 procent. Zelení, možná člen německé vládní koalice, chtějí ukončit výrobu elektřiny z uhlí již od roku 2030 a ne od roku 2038, jak počítá stávající německý plán.

Mezi země s nejvyššími emisemi skleníkových plynů na obyvatele v Evropě patří Nizozemsko, které je domovem velkých průmyslových podniků a hlavního evropského přístavu. Jeho cílem je snížit do roku 2030 emise ve srovnání s rokem 1990 o 55 procent. Loni byly emise ve srovnání s rokem 1990 nižší o 24,5 procenta.

Současné problémy:

Podle letošní zprávy pracovní skupiny Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) zaměřené na fyzikální dopady změny klimatu v případě, že nebudou přijata okamžitá a rozsáhlá opatření, průměrná globální teplota během příštích 20 let pravděpodobně překročí práh oteplení o 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Podle nejpesimističtější varianty by to mohlo být už do roku 2030. V minulé zprávě se hovořilo až o roku 2040.

Celosvětově se již oteplilo o 1,2 stupně Celsia a překročení hranice 1,5 stupně spustí nezvratné změny po celém světě. Zvýšila by se intenzita extrémních teplot a silných srážek, stejně jako sucha v některých regionech.

Od roku 1960 absorbovaly lesy, půdy a oceány 56 procent emisí CO2, bez této "pomoci" přírody by planeta už byla mnohem teplejší a nehostinnější. Lesy ale pomalu ztrácejí schopnost absorbovat CO2.

Hladina oceánů by se v tomto století mohla kvůli tání ledovců zvýšit o půl metru. Pokud globální oteplení překročí tři stupně Celsia, mohlo by to být až o metr. Během celého 20. století to bylo asi 20 centimetrů. Do roku 2300 by mohl nárůst dosáhnou až dvou metrů.

Roste množství metanu (CH4), který se rovněž podílí na skleníkovém efektu a přispívá tak ke změně klimatu. Metan je součástí zemního plynu, vzniká při likvidaci odpadu nebo chovu hospodářských zvířat. Metan má mnohem větší "oteplovací" sílu než CO2, i když v atmosféře zůstává mnohem kratší dobu.

V roce 2019 byla koncentrace CO2 v atmosféře nejvyšší za poslední dva miliony let, možná i déle. Koncentrace metanu a oxidu dusného je nejvyšší za posledních 800 000 let.

Zpráva také varuje před zpomalením proudů z takzvané Atlantické jižní cirkulace (AMOC), které způsobuje globálního oteplování. Zpráva dokonce varuje před úplným zastavením proudů, což by mělo katastrofické dopady po celém světě. Ohrozilo by to například dešťové srážky, na kterých závisejí miliardy lidí v Africe, Indii a Latinské Americe, nebo by ochladilo počasí v Evropě a přispělo k četnějším a vydatnějším bouřím.

Dalším problémem je neplnění závazků bohatších zemí, které se na předchozích klimatických summitech zavázaly, že budou poskytovat nízkopříjmovým státům pomoc na boj proti klimatickým změnám ve výší nejméně 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč) ročně. Zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejněná v září ovšem ukazuje, že do roku 2019 se výše prostředků z veřejných i soukromých zdrojů nikdy nedostala nad 80 miliard a kýžená hranice pak pravděpodobně nebyla dosažena ani loni.

Největší znečišťovatelé:

Podle loňské zprávy EU patří k deseti největším znečišťovatelům Čína (29,3 procenta všech emisí), USA (13,7 procenta), Indie (6,6 procenta), Rusko (4,8 procenta), Japonsko (3,6 procenta), Německo (2,2 procenta), Jižní Korea a Írán (1,8 procenta) a Saúdská Arábie (1,7 procenta). EU jako celek se na emisích podílí 9,6 procenty.

Zdroje energie:

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je hlavním energetickým zdrojem ropa, která pokrývá 30,9 procenta spotřeby. Následuje uhlí (26,8 procenta), plyn (23,2 procenta), biopaliva (9,4 procenta), jaderná energie (pět procent) a hydroelektrárny (2,5 procenta). Problémem je podle IEA i OSN, že podíl fosilních paliv na konečné spotřebě energie je stejně vysoký jako před více než deseti lety. Nyní tvoří 80,9 procenta, v roce 2009 to bylo 80,3 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

31.10.2021 02:25
Vzhledem k tomu, že EU nepodporuje jaderné zdroje, které jediné jsou schopny nahradit fosilní paliva, je zřejmé že klimatické změny ani pro čelní EU politiky žádnou hrozbou nejsou.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.10.2021 04:34
Problém je i to, že nejvyspělejší část EU/USA má za úkol "přemluvit" Asii a Afriku, na což bych si zrovna dvakrát nevsadil.
Navíc sázka na OZE je sázkou na chromého koně od počátku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 10:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten chromý kůň se rozvíjí nejrychleji na světě (hlavně fve) a v Evropě loni dodal asi 55% spotřebované elektřiny.
Možná ani tak chromý není, jak vy si sám pořád nalháváte.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 21:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak pokud vezmu former Europan union, pak Renewable, včetně spalování biomasy - 710 TWh, Elektřina celkem 2770 TWh, ale takže nikoli 55 procent, ale 258 procent, ale problém je v tom, že z spotřeba ropy v EU byla 5563 TWh, plynu 3800 TWh, uhlí - 1641 TWh, Jádro - 1697 TWh - tedy ty vaše slavné oze na celkové energetické bilanci - slavných 5,3 procenta, a to včetně spalování biomasy a hydroenergie.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 21:22 Reaguje na Sauerkirschmann
Pardon, nikoli 258, ale 25,8 procent.,
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 21:23 Reaguje na Sauerkirschmann
Aha, a ještě včetně biopaliv.
Odpovědět
VM

Vladimiír Masák

31.10.2021 06:57
A Evropa to navzdory Číně, USA, Indii, Japonsku včechno zmůže i za cenu toho, že spáchá ekonomickou sebevraždu!
Obětujeme se a nic nevyešíme !!!!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.10.2021 07:49 Reaguje na Vladimiír Masák
My se obětovat nechceme.
To mají na svědomí papaláši volení i nevolení v Bruseli !

Přitom kážou vodu a sami pijí víno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 10:48 Reaguje na Vladimiír Masák
Kde pořád vidíte jakou sebevraždu?
To je už legenda jak o yetti, všichni o tom mluví a nikdo ji nikde neviděl. Dejte link.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.10.2021 11:59 Reaguje na Vladimiír Masák
Pokrytectví EU až na půdu !
Nejdříve odsune téměř všechnu " špinavou " výrobu/ocelí počínaje do Číny a nyní ze sebe budou papaláši v Bruseli hrdina/bít se v prsa, jak jsou ekologický.
Přitom sami příkladem v šetření, ekologické stopě - NEJDOU !
Odpovědět
va

vaber

31.10.2021 08:13
je účelové udávat statistiku znečistovatelů podle států, jediná správná statistike je ,množství nečistot na hlavu v každém státě
a potom by byla tabulka zcela jiná a bylo by vidět ve kterých státech jsou lidé největší špinavci a kde nejvíce ničí životní prostředí,
takovou tabulku nechce nikdo vidět, protože špinavci by byli ti, kteří si říkají nejčistší
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 10:53 Reaguje na vaber
Takových tabulek je něurékom, nejhdorší jsou v Kuvajtu, SA a v malých průmyslových zemích. My taky patříme mezi absolutní špičku.
Ale to je nanic, klima ničí 50 miliard tun CO2 ročně a je mu úplně fuk, jak si to mezi sebou rozdělíme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 10:54 Reaguje na vaber
Čína rozhodně není menší znečišťoval jen proto, že je jich jak malých myší.
Ta úvaha je zcela zcestná.
Odpovědět
va

vaber

31.10.2021 11:15 Reaguje na Pavel Hanzl
vaše úvaha je zcestná, moje není,
vina se valí na některé státy
a stát je jen nástroj který vytváří pravidla pro lidi a vy chcete aby někteří lidé byli hlupáci a sebemrskači a nechali se omezovat svým státem jen proto, že bydlí v nějakém státě a jiný člověk který bydlí v jiném státě může valit špínu třikrát tak velikou a ještě má tu drzost že říká tomu člověku v prvním státě aby se omezil ,když sám se neomezí ani když valí tříkrát více špíny,
jak se to chováte, jako věřící, ke svým bližním, zamyslete se nad sebou, v nebi vás za to nepochválí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2021 12:38 Reaguje na vaber
Plácáte páté přes deváté a je úplně fuk, kdo co kde nakdáká.
Prostě VŠICHNI musí maximálně rychle skončit s pálením fosilního uhlíku, jinak se uvaříme zase všichni.
A tohle dokáže zorganizovat pouze stát, žádný kapitalista, farář nebo ekolog tuhle pravomoc nemá.
Odpovědět
va

vaber

1.11.2021 07:51 Reaguje na Pavel Hanzl
proč by měl některý stát být 3x přísnější na svého občana než jiný stát ,
co je na tom plácání pátého přes devátho ,
jste věřící a pro církev platí, káže vodu a pije víno, takže váš názor do takového chování přesně zapadá
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.11.2021 10:26 Reaguje na vaber
Nikdo nechce být na občana přísný, klíčem je srazit emise CO2, nejvíc jich produkuje energetika. Evropské blbnutí s elektroauty mi připadá taky trochu mišuge.
Pístové motory jedou taky na syntetické palivo, tam je potřeba napřít síly.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.11.2021 13:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Hmmm ...
Blbnutí s e-auty považujete za mišuge. OK.
Jste pro, aby JE hrála významnou roli a nová zařízení se budovala. Super.

To ale zrovna není to, co zrovna v EK a EP frčí, že ne?

Nehledě na to, že těch našich 9,6% není žádný zázrak a že jak je ok se snažit o snížení, tak nemá cenu moc tlačit na pilu za situace, kdy my do toho cpeme neuvěřitelné zdroje, které nám logicky chybí a budou chybět jinde, a půlka světa na to s prominutím sere a největší problém Číny je jak dovézt od klokanů víc uhlí.
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

1.11.2021 21:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, syntetické palivo se vyrábí z uhlí :) Chcete nám povyprávět pohádku o hodném a zlém sodovkáči?
Odpovědět
Sa

Sauerkirschmann

2.11.2021 19:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak skončete, nikdo Vám přeci nebrání přestat spalovat plyn, a spotřebovávat elektřinu z fosilů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist