https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/copernicus-trend-oteplovani-pokracoval-v-evrope-a-arktide-i-vloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trend oteplování pokračoval v Evropě a Arktidě i vloni, uvádí zpráva služby Copernicus

23.4.2021 11:52 | BRUSEL (ČTK)
Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl loňský rok pátým nejteplejším od roku 1961. Všechny teplejší roky spadaly do minulé dekády.
Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl loňský rok pátým nejteplejším od roku 1961. Všechny teplejší roky spadaly do minulé dekády.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V roce 2020 pokračoval v Evropě a v Arktidě trend oteplování. Uvádí to zpráva evropské služby Copernicus, která monitoruje změny klimatu. Loňský rok byl podle ní vůbec nejteplejší v Evropě a druhý nejteplejší v Arktidě. Vloni se také střídala období silných dešťů se suchem. Navzdory poklesu emisí z lidských činností se zvýšily koncentrace oxidu uhličitého a metanu v atmosféře a dosáhly nového rekordu.
 

V Evropě byla vloni zaznamenána nejvyšší průměrná roční teplota. Nejvýrazněji se tato tendence projevila v zimě, kdy teploty byly vyšší o 3,4 stupně než průměr z let 1981 až 2010 a o 1,4 stupně než při předchozí nejteplejší zimě. V roce 2020 nebyly vlny veder v celé Evropě tak intenzivní ani dlouhodobé jako v předchozích letech, uvedla agentura Copernicus. V některých oblastech Evropy, například ve Skandinávii či ve Francii, ale byla zaznamenána období s velmi vysokými teplotami.

V Evropě se také střídala období sucha s týdny, kdy kvůli bouřím byly zaznamenány velmi vysoké denní srážky. To se na jaře projevilo v severozápadní Evropě na průtoku řek, jejichž hodnota velice kolísala. Bouře Alex pak v říjnu přinesla do Francie, Británie či Itálie rekordní úroveň denních srážek a záplavy.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl loňský rok pátým nejteplejším od roku 1961. Všechny teplejší roky spadaly do minulé dekády. Srážek loni v ČR spadlo 761 milimetrů na metr čtvereční, což představuje 111 procent průměru z let 1981 až 2010 a desátou nejvyšší roční úhrn od 1961.

Rok 2020 byl druhým nejteplejším v Arktidě. Průměrná roční teplota se pohybovala o 2,2 stupně výše, než činní dlouhodobý průměr z let 1981 až 2010. Podíl na tom měly výrazně teplejší léto a podzim. Kvůli tomu byly v těchto měsících zaznamenány citelně nižší rozsah mořského ledu a podprůměrná rozloha sněhové pokrývky. Je pravděpodobné, že toto přispělo k nadprůměrnému teplu, protože méně sluneční energie se odráželo od sněhu a místo toho se absorbovala do povrchu, uvádí unijní agentura.

Ačkoliv emise způsobené člověkem se vloni mírně snížily, a to také kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím omezením ekonomické činnosti, koncentrace v ovzduší dvou významných skleníkových plynů, oxidu uhličitého a metanu, vzrostly. Růst oxidu uhličitého byl nižší než v předchozích letech, zatímco v případě metanu tomu bylo naopak. Jeho koncentrace tak byla nejvyšší přinejmenším od roku 2003.

Vývoj teplot v Evropě a Arktidě ale není v globálním měřítku výjimkou. "Celosvětově byl rok 2020 jedním ze tří nejteplejších zaznamenaných let, přičemž posledních šest let bylo nejteplejších šest zaznamenaných," informovala agentura Copernicus.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

23.4.2021 17:02
jak se měří, nebo počítá teplota planety ?
zajímalo by mě zdali někdo počítá teplotu planety každý den, muselo by být mnoho měřících míst rovnoměrně rozložených po celé planetě , místo by muselo měřit teplotu každou hodinu ,potom spočítat denní průměr a následně spočítat průměrnou teplotu všech měřících míst na planetě a možná taky uvažovat měření v určitých výškách nad povrchem
planeta se v posledních letech otepluje ,souhlasím , ale zprávy o teplotě planety stylem, rok byl teplejší o 1°C ,jsou zvláštní,
rád bych viděl tabulku teploty planety s vysvětlením jak se k průměrné teplotě planety přišlo ,
teplota planety vypadá jak jednoduchý údaj, já to za jednoduchý údaj nepovažuji
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.4.2021 20:43 Reaguje na vaber
V tomto případě se teplota planety měří s využitím cikánské konstanty.
Tzn. , že za libovolným vzorcem, resp. algoritmy připočtete kladný člen C(k) a dostanete klimaalarmisty požadovanou teplotu Země.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.4.2021 10:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nikdy jsem nepochopil, proč zrova vy se snižujete k tak blbým kdákancům.,.,.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.4.2021 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, život je taky o humoru...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.4.2021 17:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já mám o humoru asi úplně jinou představu
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

23.4.2021 21:17 Reaguje na vaber
https://vanovcan.blog.sme.sk/c/389271/vedecky-konsenzus-revisited-vi.html
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.4.2021 10:21 Reaguje na Vladimir Mertan
Autor tam trochu nechápe, že globální oteplování je průměr průměrů vztažený k průměru.
Prokázat +0,1°C je tak velký problém, takže prokázat ještě v jednoznačně nejteplejší poslední dekádě další posun teplot prostě nejde. I když tam samozřejmě je.

Zkuste si představit, že by se fakt oteplovalo rychlostí +0,2°C ročně (což by se už dalo prokázat), tak to máte za 100 let +20°C, což je jednoznačně konečná.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.4.2021 06:02 Reaguje na Vladimir Mertan
No jo, to jsou zase kraviny. Hned první odstavec:

,,Vedci tvrdia, že súčasné otepľovanie nemá v histórii Zeme obdobu a jeho príčinou je nárast obsahu CO2 v atmosfére o 0,005 %. Skutočnosť je, že globálna teplota už vyše 15 rokov stagnuje. Táto prestávka v otepľovaní, ktorá denne privádza do rozpakov presne 97 % klimatológov, sa nazýva pauza.,,

Milionkrát opakovaná blbost od blogera na úrovni českého Kremlíka. Bohužel tomu stále věříte. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.4.2021 10:07 Reaguje na vaber
Teplota planety se měří každou vteřinu na stech?? místech ze satelitů, sbírají se data z tisíců pozemních stanic.
Tyhle informace byste zjistil asi na IPCC, možná i na našem ČHMÚ.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.4.2021 00:16 Reaguje na vaber
Až dnes som našiel toto video je to fakt dobré: https://www.youtube.com/watch?v=Gmc5w2I-FCA
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.4.2021 06:28 Reaguje na Vladimir Mertan
Jooo Keen, to byl ten chlap co se paktoval s Wattsem (dezinformační web Watts up with that)? Nebyl náhodou mluvčím u Heartland institute (financovaný olejáři)? Nešířil také nesmysl o tom, že se Země ochlazuje (protože dělal stejnou kravinu co děláte vy a ten slovenský bloger, cherry picking...)?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.4.2021 06:54 Reaguje na vaber
Tady je ,,snadný,, návod jak teplotu měřit (je to nadsázka).

https://scied.ucar.edu/image/measure-global-average-temperature-five-easy-steps

Nasa:
https://climate.nasa.gov/news/2876/new-studies-increase-confidence-in-nasas-measure-of-earths-temperature/

Climate.gov:
https://www.climate.gov/news-features/understanding-climate/climate-change-global-temperature

Satelity:
https://www.geospatialworld.net/blogs/satellites-for-monitoring-climate-change/

.....

Někteří ,,odborníci,, to nechápou a proto za vším vidí lži a podvody ,,klimaalarmistů,,. Z těchto odborníků si nic nedělejte, oni tomu prostě nerozumí. Kdybychom žili ve středověku, tak by to nazvali čarodějnictvím a černou magií a chtěli by ty kacíře upálit. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist