https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-patri-mezi-zeme-nejvice-snizujici-prodej-pesticidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR patří mezi země nejvíce snižující prodej pesticidů

3.6.2020 13:00 (ČTK)
Pesticidy firmy Monsanto.
Pesticidy firmy Monsanto.
Licence | Volné dílo (public domain)
Česko patří mezi trojici zemí Evropské unie, kde nejvíce klesá objem prodaných pesticidů. Vyplývá to z dnešní zprávy evropského statistického úřadu Eurostat, podle níž se v Česku mezi lety 2011 až 2018 snížil prodej prostředků proti škůdcům o více než čtvrtinu. Výrazně naproti tomu vzrostl v Rakousku, na Slovensku či ve Francii. Celkově zůstal roční objem prodaných pesticidů v EU bez výrazných změn.
 

Evropská komise v květnu zveřejnila novou zemědělskou strategii, jejímž zásadním cílem je výrazně omezit negativní ekologické dopady farmářské činnosti. Kromě zvýšení podílu organicky obdělávané půdy či menšího objemu hnojiv si Brusel vytkl za cíl omezit do roku 2030 množství používaných pesticidů o polovinu.

Podle dnešních údajů Eurostatu v sedmi unijních zemích prodávaných pesticidů ubylo již v letech 2011 až 2018. Statistice vévodí Portugalsko, kde se předloni prodalo o 43 procent prostředků proti škůdcům méně než před devíti lety. Následuje Irsko s 28 procenty a Česko se 27.

Nejvíce naopak přibylo prodávaných pesticidů na Kypru, kde se jejich objem téměř zdvojnásobil. V Rakousku se prodej zvedl o 53 procent, ve Francii o 39 a na Slovensku o 38. Eurostat hodnotil 14 unijních zemí, z nichž měl k dispozici údaje za oba roky.

Celkově se objem prodaných pesticidů v EU příliš nezměnil a dále se pohybuje okolo 360 milionů kilogramů ročně. Přibližně dvě třetiny unijního prodeje připadají na čtyři země - Francii, Španělsko, Itálii a Německo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

3.6.2020 14:48
Toto si přečtěte vy všichni, kteří se zasvěceně vyjadřujete k zemědělské problematice. A jen poznámka- ilustrační obrázek k tomuto článku není od nás, protože za prvé- takhle blbě a do tak primitivní techniky to u nás už dávno nikdo nelije a za druhé- pokud to není obrázek z doby minulé, tak zdvořile upozorňuji, že herbicid Lasso již dávno u nás není povolen a pokud se někde používá, je to jen další důkaz pro podporu mého-a nejen mého- tvrzení, že jsme papežštější než papež a vozíme si do republiky sračky ze zemí, kde na podobné zákazy z vysoka ser...u.
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 09:05 Reaguje na pavel peregrin
S tím jak to tam blbě lije a do primitivní techniky nesouhlasím pane Peregrine. Zrovna včera jsem míchal postřiky do vinohradu a myslím si, že kdyby mě u toho někdo vyfotil, tak bych vypadal stejně blbě, jak tento pán.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 11:48 Reaguje na Jiří S
To se omlouvám, ale ten herbicid Lasso k tomu přímo vybízel.
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 12:00 Reaguje na pavel peregrin
To je v pořádku, každý zná nějakou technologii, respektive technologie na révu prostě vypadá takto zastarale. Každopádně budete mít nejspíš pravdu, protože Lasso se skutečně již nedělá.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 07:24
Copak copak, najednou je ticho, asi k tomu nejde moc dodat, že?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 07:45 Reaguje na pavel peregrin
Ale snad uznáte, že to je i důsledek dlouhodobého tlaku zelené lobby, včetně včelařů. Zemědělci by sami od sebe tak "uvědomělí" nebyli. Smutné na tom je, že naše produkty vytlačí z trhu ty lépe dotované západnější, ale snad i tady se podaří sjednat nápravu. Včera byl pan Pícha v TV, jeho projev se mi líbil, jen ta buranská reportérka mu skákala do každé druhé věty.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 08:52 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, i to má svůj podíl, ale na druhou stranu to Rakousko snad trochu všem otevře oči.
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 09:02 Reaguje na Karel Zvářal
Žádná zelená lobby za to nemůže a už vůbec ne včelaři. Může za to to, že výkupní ceny jsou čím dál nižší a někde se šetřit musí a taky jde spíše dopředu technologický vývoj a podobně, který výrazně pomáhá. Napomáhá též sucho posledních let, kdy mnoho pěstitelů snížilo objem fungicidů.
Naopak mohu spolehlivě tvrdit, že zelená lobby dokonce může za vyšší spotřebu, například návrhy na rušení spousty mořidel a podobně, kdyby takové zákroky nedělali, dnes by naše číslo snížení nebylo 27 % ale okolo 35 %.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 13:21 Reaguje na Jiří S
Tlak proti pesticidům je celospolečenský a v Česku máme velmi dobře fungující síť kontroly.

https://www.euro.cz/udalosti/cesko-ma-v-potravinach-vice-pesticidu-nez-jine-zeme-rika-toxikolog-1477087
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 15:19 Reaguje na Karel Zvářal
Ano tlak takový je, ale většinou je kontraproduktivní a se zákazem jedné látky vznikne nižší spektrum účinných látek (navíc méně účinných) a chemizace se tak naopak zvyšuje, berou to od kraje ke kraji a to je podle mne špatně.

Odkaz je krásný, ale již dávno, a nevím proč to není uvedené, je obsah reziduí z českých potravin minimální, většinou jsou nalezeny právě v ořeších, rozinkách, či jiných výrobcích a dále z Polska. Naopak Česko je známo tím, že provádí mnohem více kontrol než jiné země a přes to právě v českých potravinách je nalézáno málo reziduí (navíc a to pozor ČR má výrazně přísnější limity na residua než ostatní země). Ale to už se nikde neřekne. To máte tak, jak vznikl zákaz glyfosátu. Našel se glyfosát v pivu. Všichni tvrdí, že čeští zemědělci desikují ječmeny. Jako vážně? Takový zbytečný náklad na ječmeny? Samozřejmě v ČR 99,9 % zemědělců ječmeny nedesikují. Nakonec bylo zjištěno, že slad ve kterém byly daná residua pocházel z Německa. Omluvil se někdo českým zemědělcům? Neomluvil, stále se jen plive a pindá. Stačí trochu hledat a zajímat se. Ale bohužel.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2020 16:44 Reaguje na Jiří S
Koukněte na statistiku vážných onemocnění a možná na to budete nahlížet trochu jinak než sebelístotivě. Ony všechny ty civilizační nemoci mají více příčin, a pesticidy (rezidua) stojí poměrně vysoko.
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 21:04 Reaguje na Karel Zvářal
Koukněte na statistiku vážných onemocnění? To myslíte jako rakoviny všeho typu? Za ty zemědělství skutečně nemůže. Nejvíce rakoviny je v čr rakovina kůže, ta je ze sluníčka. Pak nějaký rakoviny tlustého střeva a podobně a to také není ze zemědělství. Vy tu zase plačete, jak za tyto nemoc můžou zemědělci, akorát vám asi nedošlo, že existuje spousty jiných vlivů silnějších než podlimitní rezidua v potravinách. Např. cigarety, exchalace splodin ve městech, make up, biopotraviny, sedavý styl života a tak by se dalo jmenovat ještě dlouho. Možná vám připadá že trpím sebelítostí, či dokonce, že tu pláču, já jen tady upozornuji jen na nesmysly o zemědělství.
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 21:07 Reaguje na Jiří S
Pardon, nejvážnější jsou nemoci oběhové soustavy a ta taky není způsobená zemědělstvím, pak je teprve rakovina.

Pokud máte na mysli speciály jako Alzheimer a podobně, tak tam se ještě přesně neví co to způsobuje. Mám takový pocit, že u Alzheimera se předpokládá vysoký příjem hliníku, a to světe div se, zase není vina zemědělců.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.6.2020 11:24
Zajímavé a pro mne překvapující, to jsem nečekala. Pokud by to tvrdili jen praktikující zemědělci pan Peregrin a Jiří S., tak bych je podezřívala, že hájí jen svoje zájmy. Teprve když se to shoduje i s dalšími "nezávislými" zdroji (např. Katka Pazderů, Eurostat, ČSÚ). jsem ochotná tomu uvěřit. Ale to je snad pochopitelné, ne?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.6.2020 11:55 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, na jednu stranu oceňuji, že poctivě přiznáváte svoje překvapení. Na druhou stranu je smutné, že až teprve článek v Ekolistu vám otevřel oči. Já jsem praktikující zemědělec, ale nezávislý, nepodléhám Babišovi ani žádnému velkému koncernu a tudíž si mohu psát co chci, kdy chci a komu chci. A jsem ochoten přiznat, když se mýlím, což jsem zde i několikráte udělal. Jenže na rozdíl od většiny zde diskutujících si neskromně myslím, že tomu zemědělství rozumím trochu víc a tudíž to, co zde publikuji já nebo pan Jiří S., je pravda a nikdo z nás dvou vás osobně ani nikoho jiného netahá za nos. Píšu, co mám ověřeno letitou praxí, nic víc, nic míň.
Odpovědět
JS

Jiří S

4.6.2020 12:06 Reaguje na Majka Kletečková
No tak zrovna paní Kateřinu Pazderů bych takto neoznačil, vzhledem k tomu, že ji znám osobně. A Eurostat co se týče zemědělství bych taky řekl, že není zcela 100 %, vzhledem k tomu co je známo, jak dělají evidence POR v Rakousku a podobně.

Obávám se však, že letos té chemie, nebo možná spíše příští rok lehce přibude. Z prostého důvodu, zákaz chlorpyrifosu a thiaklopridu, na což bude navazovat několikanásobně zvýšena aplikace pyrethroidů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist