https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dansko-v-roce-2050-prestane-tezit-ropu-v-severnim-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dánsko v roce 2050 přestane těžit ropu v Severním moři

9.12.2020 00:50 | KODAŇ (ČTK)
Dánsko je největším producentem ropy a plynu v Evropské unii. V Evropě jej předčí jen Norsko a Británie.
Dánsko je největším producentem ropy a plynu v Evropské unii. V Evropě jej předčí jen Norsko a Británie.
Foto | Ken Doerr / Flickr
Dánsko nebude rozšiřovat těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři a nejpozději v roce 2050 zastaví získávání těchto surovin úplně. Příslušný zákon schválil ve čtvrtek večer místní parlament, informovala agentura DPA.
 

"Je to v souladu s naším rozhodnutím, že se v roce 2050 obejdeme bez fosilních paliv," uvedl ministr životního prostředí Dan Jörgensen po hlasování, které označil za "historické". Dánsko už dříve zastavilo tendr na těžební licence, z něhož se před tím stáhl francouzský koncern Total.

Dánsko je podle agentury Reuters největším producentem ropy a plynu v Evropské unii. V Evropě jej předčí jen Norsko a Británie. Podle dánské stanice DR od roku 1972 získalo Dánsko díky ropě ze Severního moře 541 miliard dánských korun (1,9 bilionu Kč).

Ochránci životního prostředí rozhodnutí poslanců přivítali. Zároveň se jim ale nelíbí, že by se s těžbou ropy mělo přestat až v roce 2050. "Tato dohoda je vítězstvím pro celé klimatické hnutí," uvedla mluvčí dánské Společnosti pro ochranu přírody Maria Reumertová Gjerdingová. "Nyní je naším úkolem tlačit na to, aby nastal konec dříve," dodala.

Podle ministra Jörgensena ale vláda zvolila rok 2050 kvůli současným kontraktům. "Kdybychom přestali v roce 2030 nebo 2040, museli bychom vyplatit odškodné podnikům, které investovaly do zařízení," uvedl.

Debata o těžbě ropy se vedla v Dánsku od loňského roku, kdy se vláda zavázala, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 70 procent ve srovnání s rokem 1990. O dalších 20 let později chce být Dánsko uhlíkově zcela neutrální.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

9.12.2020 11:44
Jen aby se svět té doby dočkal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.4.2021 09:22 Reaguje na Václav Kain
Svět se dočká tutově, ale o lidstvo se můžeme obávat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist