Dánsko v roce 2050 přestane těžit ropu v Severním moři
"Je to v souladu s naším rozhodnutím, že se v roce 2050 obejdeme bez fosilních paliv," uvedl ministr životního prostředí Dan Jörgensen po hlasování, které označil za "historické". Dánsko už dříve zastavilo tendr na těžební licence, z něhož se před tím stáhl francouzský koncern Total.
Dánsko je podle agentury Reuters největším producentem ropy a plynu v Evropské unii. V Evropě jej předčí jen Norsko a Británie. Podle dánské stanice DR od roku 1972 získalo Dánsko díky ropě ze Severního moře 541 miliard dánských korun (1,9 bilionu Kč).
Ochránci životního prostředí rozhodnutí poslanců přivítali. Zároveň se jim ale nelíbí, že by se s těžbou ropy mělo přestat až v roce 2050. "Tato dohoda je vítězstvím pro celé klimatické hnutí," uvedla mluvčí dánské Společnosti pro ochranu přírody Maria Reumertová Gjerdingová. "Nyní je naším úkolem tlačit na to, aby nastal konec dříve," dodala.
Podle ministra Jörgensena ale vláda zvolila rok 2050 kvůli současným kontraktům. "Kdybychom přestali v roce 2030 nebo 2040, museli bychom vyplatit odškodné podnikům, které investovaly do zařízení," uvedl.
Debata o těžbě ropy se vedla v Dánsku od loňského roku, kdy se vláda zavázala, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 70 procent ve srovnání s rokem 1990. O dalších 20 let později chce být Dánsko uhlíkově zcela neutrální.
reklama