https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-je-den-zeme.oslavte-ho-digitalnim-uklidem-bude-to-mit-velky-efekt-na-spotrebu-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes je Den Země. Oslavte ho digitálním úklidem, bude to mít velký efekt na spotřebu energie

22.4.2020 13:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ukliďte si ve svém počítači, nejen na ploše.
Ukliďte si ve svém počítači, nejen na ploše.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ekolist.cz
Den Země slaví padesáté výročí. Letos se přizpůsobil současné epidemiologické situaci a vyzývá k digitálnímu úklidu. I ve virtuálním světě totiž existuje znečištění, které ovlivňuje reálné prostředí. Úložiště dat totiž vedou k obrovské spotřebě energie. Odstraněním digitálního odpadu uvolníte úložiště ve svých zařízeních, což je zrychlí a ušetří čas i spotřebovanou energii na jejich provoz.
 

Lidé si po celém světě 22. dubna připomínají ekologické otázky a dopady chování člověka na životní prostředí. Tato tradice začala v roce 1970 v USA v San Francisku. Kampaň spojená s tímto svátkem si tehdy kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Díky úspěchu první akce byla založena americká Agentura pro ochranu životního prostředí, bylo přijato několik klíčových ekologických zákonů a dnes se ke Dni Země připojuje více než miliarda lidí ve 175 státech světa.

Praktickým cílem letošního svátku je uspořádat si své digitální prostředí a smazat z elektronických zařízení všechny nepotřebné informace a data, které se postupem času staly odpadem. Často si totiž neuvědomujeme, že i v digitálním světě existuje znečištění, které ovlivňuje prostředí reálné. Téměř všechny online aktivity přitom zvyšují naši uhlíkovou stopu.

Odhaduje se, že do roku 2025 budou úložiště dat (především jejich chlazení) využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů.

Digitální úklid tak má velmi reálný základ a efekt. Odstraněním digitálního odpadu uvolníme úložiště ve svých zařízeních, což je zrychlí a ušetří drahocenný čas. Organizovaný digitální pracovní prostor vede mimo jiné k lepší orientaci a tím i zvýšení produktivity. Můžete se při tom také inspirovat a objevit zapomenuté nápady, které by jinak skončily v „křemíkovém nebi“.

„Nouzová situace nám letos znemožnila uklidit Česko při organizovaných dobrovolnických úklidech. Proto se rádi přidáváme k digitálnímu úklidu a pomůžeme životnímu prostředí alespoň touto formou,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko, které za nápadem digitálního úklidu stojí. „Konkrétní tipy na digitální uklízení najdete na našem facebooku,“ dodává.

Chcete-li se také připojit (ať už jako jednotlivec nebo organizace), vyčistěte svoje zařízení od zbytečného nepořádku (starých fotografií, filmů, nepoužívaných aplikací, nepřečtené pošty, zkrátka souborů a dat, které již nepotřebujete) a zadejte množství gigabajtů, které jste odstranili, na webu digital.worldcleanupday.org. Tímto způsobem se vyčíslí společná celosvětová úspora, které se podařilo za dnešní den dosáhnout. Neexistuje žádný časový limit, může vám to trvat hodinu nebo čištění věnujete celý den.

Konkrétní tip: Šéfredaktor Ekolistu prostým vysypáním koše ve svém cloudu uspořil 45 GB dat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

22.4.2020 14:03
Jak spotřebovává energii soubor, uložený na externím disku nebo vypálený na CD / DVD?

Obávám se, že tento "úklid" je smysluplný akorát u Windows, u plnohodnotných OS nějaký valný význam nemá. A ekologický by spíš byl masový přechod na Linux, nebo něco podobného.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.4.2020 17:04 Reaguje na Jan Šimůnek
upřímně řečeno - pokud máte windows a řekněme základní programy na SSD a data vedle na magnetické plotně ke která je alespoň v NTFS tak nějakým smazáním člověk neušetří ani na windows.

ale věčně přepisované a trimované cloudy (životnost disků...)

Chtěli li by ušetřit energii - chce to především pořádný disk do počítače a žádný nesmyslný cloud.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.4.2020 09:17 Reaguje na Vaclav Sobr
V tomto stoprocentní souhlas, navíc nikdy nevíte, kdo se k vašim datům na cloudu dostane a co s nimi udělá.

Když jsem jeden školní rok měl tu čest (spolu)připravovat otázky k přijímačkám, tak jsem to dělal na počítači s Linuxem, odpojeném fyzicky od internetu, a teprve po uložení otázek na externí média a jejich vymazání na disku jsem počítač k netu připojil.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist