Dnes je Den Země. Oslavte ho digitálním úklidem, bude to mít velký efekt na spotřebu energie
Lidé si po celém světě 22. dubna připomínají ekologické otázky a dopady chování člověka na životní prostředí. Tato tradice začala v roce 1970 v USA v San Francisku. Kampaň spojená s tímto svátkem si tehdy kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Díky úspěchu první akce byla založena americká Agentura pro ochranu životního prostředí, bylo přijato několik klíčových ekologických zákonů a dnes se ke Dni Země připojuje více než miliarda lidí ve 175 státech světa.
Praktickým cílem letošního svátku je uspořádat si své digitální prostředí a smazat z elektronických zařízení všechny nepotřebné informace a data, které se postupem času staly odpadem. Často si totiž neuvědomujeme, že i v digitálním světě existuje znečištění, které ovlivňuje prostředí reálné. Téměř všechny online aktivity přitom zvyšují naši uhlíkovou stopu.
Odhaduje se, že do roku 2025 budou úložiště dat (především jejich chlazení) využívat pětinu veškeré vyrobené energie a stanou se jedním z největších světových znečišťovatelů.
Digitální úklid tak má velmi reálný základ a efekt. Odstraněním digitálního odpadu uvolníme úložiště ve svých zařízeních, což je zrychlí a ušetří drahocenný čas. Organizovaný digitální pracovní prostor vede mimo jiné k lepší orientaci a tím i zvýšení produktivity. Můžete se při tom také inspirovat a objevit zapomenuté nápady, které by jinak skončily v „křemíkovém nebi“.
„Nouzová situace nám letos znemožnila uklidit Česko při organizovaných dobrovolnických úklidech. Proto se rádi přidáváme k digitálnímu úklidu a pomůžeme životnímu prostředí alespoň touto formou,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko, které za nápadem digitálního úklidu stojí. „Konkrétní tipy na digitální uklízení najdete na našem facebooku,“ dodává.
Chcete-li se také připojit (ať už jako jednotlivec nebo organizace), vyčistěte svoje zařízení od zbytečného nepořádku (starých fotografií, filmů, nepoužívaných aplikací, nepřečtené pošty, zkrátka souborů a dat, které již nepotřebujete) a zadejte množství gigabajtů, které jste odstranili, na webu digital.worldcleanupday.org. Tímto způsobem se vyčíslí společná celosvětová úspora, které se podařilo za dnešní den dosáhnout. Neexistuje žádný časový limit, může vám to trvat hodinu nebo čištění věnujete celý den.
Konkrétní tip: Šéfredaktor Ekolistu prostým vysypáním koše ve svém cloudu uspořil 45 GB dat.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jan Šimůnek
22.4.2020 14:03Obávám se, že tento "úklid" je smysluplný akorát u Windows, u plnohodnotných OS nějaký valný význam nemá. A ekologický by spíš byl masový přechod na Linux, nebo něco podobného.
Vaclav Sobr
22.4.2020 17:04 Reaguje na Jan Šimůnekale věčně přepisované a trimované cloudy (životnost disků...)
Chtěli li by ušetřit energii - chce to především pořádný disk do počítače a žádný nesmyslný cloud.
Jan Šimůnek
23.4.2020 09:17 Reaguje na Vaclav SobrKdyž jsem jeden školní rok měl tu čest (spolu)připravovat otázky k přijímačkám, tak jsem to dělal na počítači s Linuxem, odpojeném fyzicky od internetu, a teprve po uložení otázek na externí média a jejich vymazání na disku jsem počítač k netu připojil.